18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (2) Soft (9) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 20:05
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 20:49
Zapraszamy na rewelacyjny artykuł znaleziony na łamach "Przekroju", opowiadający o tym, dlaczego zdecydowanie więcej czarnoskórych Amerykanów nie potrafi pływać, w porównaniu do ich białoskórych kolegów...

Pierwszy zaczął tonąć 15-letni DeKendrix Warner, który ześlizgnął się z płycizny w głęboką wodę. Towarzysze ruszyli mu na pomoc. DeKendrix jako jedyny przeżył – uratowany przez przechodnia. Jego 13-letnia siostra, dwaj bracia oraz trójka przyjaciół – wszyscy nastoletni Afroamerykanie – utonęli. Żadne z nich nie potrafiło pływać. Podobnie jak matka Warnerów i inni czarni dorośli bezsilnie przyglądający się z brzegu.

Dramat sprawił, że zaczęto zadawać pytania. Czy to przypadek, że tragedia w Luizjanie dotknęła rodziny afroamerykańskie? Czy nieumiejętność pływania jest dziś wśród czarnoskórych obywateli USA powszechną plagą?

Według badań przeprowadzonych przez stowarzyszenie pływaków USA Swimmers aż 68,9 procent dzieci z rodzin afroamerykańskich w ogóle nie potrafi pływać lub pływa bardzo słabo. W przypadku ich euroafrykańskich rówieśników ten odsetek wynosi 41,8 procent.
Czarni Amerykanie to niecałe dwa procent z 250 tysięcy pływających wyczynowo członków USA Swimmers. Afroamerykańskie dzieci w wieku od 5 do 14 lat toną trzykrotnie częściej niż białe. Te dysproporcje trudno wytłumaczyć wyłącznie zaszłościami z czasów segregacji rasowej. Co prawda istnieje zależność między lepszym stanem finansów oraz wyższym statusem społecznym a większym prawdopodobieństwem, że dzieci dadzą sobie radę nie tylko w życiu, ale i w wodzie. Rzecz w tym, że Afroamerykanie pływają gorzej niż podobnie sytuowani Euroamerykanie.

Próbowano wyjaśniać ów fenomen wątpliwymi teoriami o gorszej predyspozycji Afrykanów i Afroamerykanów do radzenia sobie w wodzie – może dlatego, że ich ciała gorzej utrzymują się na powierzchni? No bo skoro potrafią tak świetnie biegać, lepiej niż biali, to może chociaż gorzej pływają? Złoty medal olimpijski Afroamerykanina Cullena Jonesa zdaje się jednak tej kontrowersyjnej koncepcji nie wspierać.

Trudno też upatrywać przyczyny w gorszym dostępie do basenów publicznych. Czarnoskóre dzieci, które nie potrafią pływać, zaskakująco chętnie spędzają wolny czas w wodzie, jak młodzi Warnerowie. Nie wykorzystują jednak tych okazji, by nauczyć się pływać. Tendencja ma zatem najpewniej głębsze, historyczne korzenie.

Socjolodzy przypominają, że w latach 20. i 30. XX wieku, gdy w USA wezbrała pierwsza fala mody na pływanie (w 1932 roku mistrz pływacki Johnny Weissmuller zagrał filmowego Tarzana), baseny publiczne były zamknięte dla „kolorowych”. A gdy w latach 40. i 50. znoszono segregację rasową, Euroamerykanie masowo rezygnowali z uczęszczania na pływalnie publiczne, bo zaczęli tam się pojawiać przedstawiciele „niższej rasy”. Emigrowali do prywatnych klubów lub budowali przydomowe baseny. Kąpieliska publiczne traciły na znaczeniu, powoli wypadając z planów inwestycyjnych lokalnych społeczności. Afroamerykanie, których na domy z dużym basenem w ogródku nie było stać, znów nie mieli gdzie i od kogo uczyć się pływać. A rodzice, którzy sami nie potrafią pływać, przejawiają mniejszą troskę o to, by ich potomstwo nabyło tę umiejętność. Nierzadko zaszczepiają im w zamian strach przed wodą.
Zastanawia jednak zbieżność proporcji: dzieci z rodzin afroamerykańskich toną trzykrotnie częściej niż z rodzin białych, wśród Afroamerykanek jest trzykrotnie więcej samotnych matek niż wśród kobiet białych.

Dwa lata temu badacz inteligencji, profesor James Flynn, opublikował w piśmie „New Scientist” artykuł „Still a Question of Black vs White?” („Wciąż problem: czarni przeciwko białym?”), w którym analizował przyczyny różnic w wynikach badań poziomu IQ między czarnymi i białymi obywatelami USA. Zwrócił w nim uwagę na istotną prawidłowość. Mimo iż w rodzinach afroamerykańskich na każde 100 dziewczynek rodzi się 104 chłopców, z czasem ta równowaga ulega zachwianiu. W wieku 25–40 lat, ze względu na aż sześciokrotnie większą liczbę zgonów wśród mężczyzn w tej grupie etnicznej, owe proporcje wynoszą już 100 do 98. Z tych 98 czarnych 9 siedzi w więzieniu, 8 zaginęło, 21 jest zatrudnionych na mniej niż pół etatu. W dodatku aż trzykrotnie więcej Afroamerykanów- ma ochotę związać się z Euroamerykanką niż białych mężczyzn z Afroamerykankami (zaledwie dwa procent kobiet z tej grupy ma białych mężów). To oznacza, że na każde 100 Afroamerykanek przypada zaledwie 57 Afroamerykanów, których mogą one brać pod uwagę jako kandydatów na ojca ich dzieci.

Zgodnie z prawami ekonomii obowiązującymi także na rynku transakcji partnerskich musi to oznaczać nierównowagę cen i wymagań odnośnie do jakości towaru. Kobiety nierzadko wiążą się z partnerami z dolnej półki, na których przy równowadze podaży i popytu nawet by nie spojrzały. W efekcie szybko zostają z dzieckiem same. Dzieci z czarnych rodzin mają zatem statystycznie mniejsze szanse na zdrową rodzinną edukację obejmującą między innymi lekcje pływania. Trzykrotnie mniejsze szanse, że rzucone na głęboką wodę – dosłownie i w przenośni – dadzą sobie radę?
Zgłoś
Avatar
LxDead 2013-07-23, 17:55 3
Dziwne, podobno gówno się na wodzie unosi

______________

Najpierw cię ignorują.
Potem śmieją się z ciebie.
Później z tobą walczą.
Później wygrywasz
Zgłoś
Avatar
enjoy7 2013-07-23, 18:21
Po prostu czarni musieli spierdalać po lądzie, a nie na wodzie, ta umiejętność im się nie przydawała dlatego w przekroju wieku została zatracona.
Zgłoś
Avatar
Petruss 2013-07-23, 18:22 2
Cytat:

czarnoskórych
Amerykanów nie potrafi pływać, w
porównaniu do ich białoskórych kolegów


Powinno być:
Cytat:

czarnoskórych Amerykanów nie potrafi pływać, w porównaniu do ich białoskórych panów


Popraw błąd.
Zgłoś
Avatar
sadol6969 2013-07-23, 18:27 2
Co należy rzucić tonącemu murzynowi?

Rodzinę.
Zgłoś
Avatar
Petruss 2013-07-23, 18:33
@up,
Jesteś zajebiście oryginalny
Zgłoś
Avatar
s................r 2013-07-23, 19:28
Czarnuchy nie plywaja wyczynowo, bo maja inaczej rozlozony srodek ciezkosci niz biali. Z tego samego powodu kasuja bialych w lekkoatletyce.
Zgłoś
Avatar
kierownikmasarni 2013-07-23, 21:53
Bo im się poprostu kurwa nie chce i tyle.
Zgłoś
Avatar
AlexanderDeLarge 2013-07-23, 21:54
stalowyszczur napisał/a:

Czarnuchy nie plywaja wyczynowo, bo maja inaczej rozlozony srodek ciezkosci niz biali. Z tego samego powodu kasuja bialych w lekkoatletyce.



i w pornosach ;/
Zgłoś
Avatar
kklement 2013-07-23, 23:05
To wina ewolucji. Przodkowie Murzynów nie musieli umieć pływać, bo tam gdzie żyli w wodzie są krokodyle (a w oceanie rekiny). Dobór naturalny eliminował miłośników żabki i kraula.
Zgłoś
Avatar
modyf 2013-07-24, 0:17
Przecież od podstawówki wiadomo, że małpy panicznie boją się wody...
'amerykańscy naukowcy' muszą specjalnie badać to zjawisko?
Zgłoś
Avatar
sadol6969 2013-07-24, 18:01
Petruss napisał/a:

@up,
Jesteś zajebiście oryginalny



morda synku
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów