18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 30 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Koniec jazdy - teraz popularne
Avatar
amre 2012-10-03, 23:38
Abdulan napisał/a:

Chłopie, średniowiecze skończyło się w XV wieku, polska szabla to okres od XVI wieku...



I tu masz rację - zagalopowałem się Ale pisząc o tym że szabli używano z konia na nieopancerzonych to z kolei Ty pojechałeś. Wedle wszwlkich info jakie mam i zdrowego rozsądku - szabla nie nadaje się do wali z konia. Chyba że z innym konnym przeciwnikiem. Cios zadany koncerzem (sztych) lub pałaszem (cięcie/sztych) jest znacznie szybszy i skuteczniejszy. Nie mówiąc o przewadze długości (zasięgu) tychże broni w porównaniu do szabli
Zgłoś
Avatar
S................k 2012-10-04, 8:30
Nie doprecyzowałem, oczywiście chodziło mi o walkę z nieopancerzonym przeciwnikiem na koniu, dlatego pisałem o Tatarach.

Ciężko wyobrazić sobie cięcie piechoty z konia przy pomocy szabli, tym bardziej, że piechota często była opancerzona. Szabli używano także podczas "przelotów" przez oddziały przeciwnika kiedy husarz musiał się wycofać i przygotować do kolejnego ataku.

Odnośnie pałaszy, nie wiem czy wiesz, ale szabla husarska była nazywana także, chociaż mylnie, pałaszem husarskim. Tak więc istniał pałasz jako szabla husarska i pałasz jako pałasz husarski .
Zgłoś
Avatar
maciuch2 2012-10-05, 0:24
a niechby chuj synchrony strzelił to byłby hard
Zgłoś
Avatar
Gienek2 2013-04-17, 14:46
można zmaksymalizować emocje i widowisko przy np. obieraniu i krojeniu wszelkiego rodzaju elementów z warzywniaka
Zgłoś