18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
🔥 Śmierć na tankowcu - teraz popularne
Całkiem ostry nożyk
C................r • 2014-01-19, 0:52
ze stali damasceńskiej


Marka Sumikama uznawana jest za jedną z niewielu na świecie firm, która potrafi wykuć prawdziwą stal damasceńską. Obecnie oferowana klientom limitowana linia noży Kasumi Masterpiece jest efektem wieloletnich eksperymentów i udoskonalania specyficznego typu udoskonalanej kobaltem stali wysokowęglowej VG10.

^to dla przypierdalacza z pierwszego komentarza, jak i innych "znawców" którzy nawet nie przeczytają a pierdolą kocopoły

Zgłoś
Avatar
AlKubal 2014-01-19, 9:07 1
info z wiki:
Cytat:

Obecnie tak zwana „stal damasceńska” jest szeroko wykorzystywana do produkcji noży kuchennych z najwyższej półki. Kupowane przez profesjonalnych kucharzy, wielokrotnie droższe niż zwykłe. Używają jej wyspecjalizowane zakłady (np. Chris Reeve) i niewielcy prywatni producenci noży. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie jest to oryginalna stal damasceńska, a jedynie materiał, który w wyniku obróbki uzyskuje cechy wizualne do niej zbliżone (w dalszym ciągu ustępujący oryginałowi pod względem wytrzymałości).


dziękuję za uwagę.
Zgłoś
Avatar
dOpieca 2014-01-19, 9:24
już dawno bym palców nie miał , kochane nożyki za 6zł
Zgłoś
Avatar
korinogaro 2014-01-19, 9:49
Przecież już wykazano jakiś czas temu że cała tajemnica stali damasceńskiej nie jest w tym co robili kowale (bo to nie wielokrotne zbijanie warstw nadawało jej wyjątkowej twardości, bo przecież takie numery w europie czy Japoni też robiono i nie dawało to tego samego efektu) tylko w mocno unikatowym składzie złoża żelaza. Ci sami kowale nie byli w stanie wykuć stali damasceńskiej z materiału z jakiegokolwiek innego miejsca.
Zgłoś
Avatar
sliwa 2014-01-19, 9:51 1
ja pierdole..
damas co znaczy wystarczy sobie wklepać wiki
i tak... klepie się to dalej!
foty pochodzą ze strony japanesechefsknife.com
stal to pewnie vg10

aż qrwa strach się bać, że wasze baby pewnie mają większą wiedzę...
ale chuj... czego się spodziewać od użytkowników tępego odbieraka do ziemniaków od ruskich

jestem zniesmaczony
Zgłoś
Avatar
grzesiek198829 2014-01-19, 9:54
W IKEI nóż ze stali "damasceńskiej" kupicie za około 180zł pewnie uj a nie ze stali damasceńskiej ale wygląda ładnie
Zgłoś
Avatar
KrisCFC 2014-01-19, 9:56
Ludzie głodują a ten banan jabłka marnuje... !
Zgłoś
Avatar
MarcinPe 2014-01-19, 10:00 1
1 - Damast nie wpływa na ostrość, tylko na wygląd.
2 - Ten nożyk ani nie jest ostry, ani blisko najlepszych.

A to mój kuchenniak
Zgłoś
Avatar
sliwa 2014-01-19, 10:25
MarcinPe dokładnia.. damas to okrywa rdzenia
ostrość to sztuka ostrzenia na kamolach
scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-ash2/424655_137814833081057_133099567_n.jpg :]
Zgłoś
Avatar
Adziooh 2014-01-19, 10:30
Kraków, miasto stałych klientów.
Zgłoś
Avatar
Antybozia666 2014-01-19, 10:42
Robak w trzecim jabłku na tym teście ma przejebane.
Zgłoś
Avatar
PiotrekMMA 2014-01-19, 11:02
Taaa, a pewnie w praktyce jak z tymi z Mango.
Zgłoś
Avatar
joneleth 2014-01-19, 11:07 10
Nie chce mi się odnosić do wszystkich komentarzy, ale kilka słów wyjaśnienia.
To nieprawda że technologia wytwarzania stali damasceńskiej zaginęła, albo że nie udałlo się jej odtworzyć, tzn. nie zaginęła w XVII/XVIII w. jak dotychczas sądzono - przwetrwała w Indiach do końca XIX wieku i opisy jej wytwarzania możemy odnaleść w pamiętnikach brytyjskich oficerów przemierzających perłę korony brytyjskiej. W międzyczasie po zaniku tej technologii na bliskim wschodzie udało się ją ównież odtworzyć (również jeszcze w XIX w.) rosyjskiemu badaczowi płk. Anosowowi.
Pokrótce: To co powszechnie określane jest mianem stali damasceńskiej prawidłowo powinno być nazywane bułatemm bądź stalą "wootz". Wootz jest to stal tyglowa, czyli technologia jej produkcji jest wtórna. NIe uzyskuje się ją bezpośrednio z rudy w procesie wytopu, tylko przetapia w tyglu metaliczne żelazo/stal z odpowiednimi dodatkami (głównie pyłem węgla drzewnego) a następnie bardzo wolno chłodzi (kilka-kilkanaście godzin). To właśnie w tym powolnym chłodzeniu jest cała tajemnica. dzięki niemu następuje natualna segregacja pierwiastków w stali i wydziela się dendrytyczny cementyt, któy tworzy później ów wzór na powierzchni głowni. Tak na marginesie dodam że cementyt jest najtwardszym związkiem występującym w stali. Następnie cała sztuka polega na odpowiedniej obróbce takiej stali, gdyż nie można jej zbytnio rozgrzać gdyż doprowadzi to do rozpuszczenia się siatki cementytu w stali. Paktycznie temperatura kucia nie przekracza tutaj 700-800 stopni C, podczas gdy zazwyczaj obóbka kowalska przeprowadzana jest w temp. 1100-1200 stopni.
Nóż pokazany na filmiku wykonany jest z tzw. "damastu skuwanego", czyli europeskiego substytutu. Technika jego wytwarzania polega na zgrzewaniu ze sobą naprzemiennie stali twardej i miękkiej i w tym przypadku to ta różnica w składzie stali tworzy wzór na powierzchni (w wootz dla przypomnienie wzór jest efektem krytalizacji wlewka w odpowiedniej temp.).
Problem jaki się tu pojawia spowodowany jest zróżnicowaną terminologią. Ów widoczny na filmiku damast skuwany w krajach anglojęzycznych określany jest właśnie mianem "damaskus steel", podczas gdy damast krystaliczny nosi nazwę "wootz". U nas wootz określa się jako bułat bądź właśnie damast (stal damasceńska) a anielski "damaskus" nosi miano damastu skuwanego, czasem też niesłusznie określanego mianem "dziweru", co jest jeszcze czymś zupełnie innym.

Wootz/bułat wytwarzany jest obecnie przez wielu rzemieślników na świecie (w tym również w Polsce). Najbadziej znanym jest chyba ukraiński knifemaker Vasilij Fursa.

Zainteresowanym tematem polecam w pierwszej kolejności książkę J Piaskowskiego "O stali damasceńskiej" oraz prace Allana Williamsa oraz J.D. Verchoevena.

Dziękuję
Pozdrawiam

Expert.

Ps. Hasło "stal damasceńska" z wikipedii można se wsadzić między poślady...
Zgłoś
Avatar
Tassadar 2014-01-19, 12:02
Chytrusek widzę że ksywę w interesach przybrałeś odpowiednią, ale umknął ci fakt ze świata prawdziwego biznesu, dokładnie mam na myśli fakt iż NK podskoczyła gwałtownie niczym nażarty murzyn o całe 40 zł a zatem wynosi niebagatelną kwotę 1280 zł, co za tym idzie, możesz kupić i nóż i zapas chleba na cały cholerny miesiąc! Wzruszenie odbiera mi mowę
Zgłoś
Avatar
pSTANLEY 2014-01-19, 12:49
Tylko te noże rdzewieją i zmieniają smak potraw więc imo nadają się tylko do mięsa. Do warzyw i owoców lepszy będzie nóż ceramiczny. Ceramika trzyma ostrość nieporównywalnie lepiej od noży stalowych. Od roku mam 2 noże Kyocera kyotop i w przypadku ważyw i owoców nie ma on sobie równych wśród noży stalowych (chodzi tu zarówno o brak zmiany smaku oraz jakość cięcia).
Zgłoś
Avatar
ACycuuu 2014-01-19, 13:01
FAKE!!!!

Przecież to oczywiste...

wcześniej sobie przygotował rozcięte jabłka a na nagraniu poprostu trafił nożem w to samo miejsce...

ale z was naiwniaki...
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie