18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Dlaczego boimy się androidów?


Zdjęcie 1. Repliee Q2 i żywa kobieta.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowili zbadać przyczyny występowania tak zwanej "doliny niesamowitości".
Jeśli jeszcze nie spotkaliście się z tym określeniem, to spieszę wyjaśnić, że „dolina niesamowitości” określa próg realizmu w zachowaniu i wyglądzie robotów, którego przekroczenie u wielu osób wywołuje lęk. W uproszczeniu chodzi o to, że zazwyczaj ludzie reagują normalnie na widok maszyny typu R2D2, tudzież szkieletu pokrytego kablami, który wykonuje niezdarne ruchy. Nie wszyscy są jednak w stanie ze spokojem przyjąć widok androida, czyli robota przypominającego człowieka. Im bardziej granica między człowiekiem a maszyna zaciera się, tym poczucie dyskomfortu staje się silniejsze.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, z profesor Ayse Pinar Saygin na czele, podjęli się badań, mających na celu ustalenie przyczyn występowania „doliny niesamowitości”. Zaprosili więc 20 osób, w wieku od 20 do 36 lat, które nie miały doświadczenia z robotami. Kryterium przy wyborze kandydatów było również to, czy dana osoba przebywała w Japonii, a nawet czy posiada jakiś znajomych lub rodzinę w tamtych stronach. Było to o tyle ważne, że w Kraju Kwitnącej Wiśni, jak wiadomo, roboty cieszą się dużym zainteresowaniem społeczeństwa.

Podczas eksperymentu skorzystano z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, aby sprawdzić, jakie zmiany zachodzą w mózgu ochotników podczas oglądania materiałów wideo przedstawiających typowego, "gołego" robota, pokrytego skórą androida Repliee Q2 oraz żywego człowieka. Na każdym z filmów postacie widoczne na ekranie wykonywały podobne czynności - chwytanie szklanki z wodą, podnoszenie kartki papieru ze stołu czy machanie ręką.


Zdjęcie 2. Aktywność mózgu podczas oglądania robota, androida i człowieka przy wykonywaniu tej samej czynności.

Dzięki wykorzystaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego zaobserwowano, że największą aktywność mózg wykazywał podczas oglądania filmów przedstawiających androida. Widok robota, do złudzenia przypominającego człowieka, powodował aktywność w okolicach kory ciemieniowej, odpowiedzialnej między innymi za rozpoznawanie ruchów, oraz korze ruchowej, zawiadującej ruchami zamierzonymi. Na tej podstawie badacze stwierdzili, że w sytuacji, kiedy przyglądamy się maszynie człekopodobnej, mózg oczekuje pewnych konkretnych ruchów. Widząc jednak typowe dla robota zachowania dochodzi do pewnego rodzaju „przekłamania”, co powoduje uczucie braku komfortu, które nie towarzyszy obserwowaniu w akcji robota pozbawionego ludzkiego wyglądu.



Saygin zasugerowała, że skoro już posiedliśmy wiedzę na ten temat, może warto byłoby przeprowadzać podobne eksperymenty na testowych androidach, zanim zacznie się ich produkcję. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także udoskonalić maszynę do tego stopnia, że nie będzie wywoływała negatywnych emocji. Korzystanie z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego jest jednak zbyt drogie, dlatego aktualnie trwają poszukiwania sygnałów EGG odpowiadających zjawisku „doliny niesamowitości”.

Zgłoś
Avatar
D3SP3RO 2013-02-19, 12:30
Mam nadzieję, że dożyję czasów kiedy będę mógł sobie kupić jakąś laskę, chociaż właściwie to i dzisiaj można sobie kupić babę tyle, że bez gwarancji.
Zgłoś
Avatar
NecroVision 2013-02-19, 12:34
grzes111 napisał/a:

a ja nie rozumiem po te roboty maja być tak łudząco podobne do ludzi ;/



Bo ludzie dotąd nie spotkali stworzenia "doskonalszego". Niewątpliwie na Ziemi człowiek jest "najdoskonalszy", więc on jest wzorem dla takich przedsięwzięć. Ja myślę podobnie jak ty i uważam, że jak już coś tworzą to kreować po całości i zrobić jakąś nową "obudowę"
Zgłoś
Avatar
b................e 2013-02-19, 12:35 1
Ja tam nie boje się androidów, boje się iOS-ów.
Zgłoś
Avatar
Kacpes 2013-02-19, 12:50 1
Tak zróbmy robota identycznego wyglądem ruchami i zachowaniem jak człowiek, wsadźmy mu bron i rzućmy w miasto. Wszystko co jest najlepsze mają wojskowi patrząc na te załączone wyżej. Mogliby stworzyć kopie 3 arabów powsadzać im c4 w dupę i rzucić na misję pokojową.
Zgłoś
Avatar
Captain's Burger 2013-02-19, 12:57
Lalka dmuchana lvl max .
Zgłoś
Avatar
KTU 2013-02-19, 13:11 2
Ludzie boją się androidów bo wyobrażają sobie bunt maszyn a jak dla mnie bardziej prawdopodobne jest że jeżeli powstaną doskonałe androidy, wydajniejsze od ludzi, które nie muszą zarabiać na swoje utrzymanie i nie mają takich potrzeb jak np. wyjechanie na wakacje to wtedy elity finansowe uznają że przeciętni ludzie nie są im już potrzebni i wielu ludzi może skończyć w piecach. Zostawią sobie tylko dobre dupy do ruchania no chyba że nawet w tym już androidy całkowicie będą mogły zastąpić ludzi.
Zgłoś
Avatar
bavarian 2013-02-19, 13:18 10
Zgłoś
Avatar
stanleus 2013-02-19, 13:21 1
ciekawe co by zrobiła jakby ją tak jebnął w pysk
Zgłoś
Avatar
s................r 2013-02-19, 13:29 2
Ja widze przyszłość o tak:



Ja chce blastera!!!
Zgłoś
Avatar
Kuriki 2013-02-19, 13:37
Właściwie androidy do ruchania byłyby/są świetne, jeśli nie wręcz doskonałe .
Wygląda jak człowiek, rusza się jak człowiek, nie grymasi, nie mówi "nie" no i jakiegoś syfa się nie złapie od androida. Jestem na TAK
Zgłoś
Avatar
siwybis 2013-02-19, 13:46 2
Największa przewaga takiego czegoś nad kobietą - WYŁĄCZNIK
Zgłoś
Avatar
oozyxak0o 2013-02-19, 14:03 1
mam telefon z androidem juz od 2 lat i nic mi nie jest
Zgłoś
Avatar
Lord_Rzeźnik 2013-02-19, 14:08
A co , jakby ja za cycki złapać?
Zgłoś
Avatar
Prescot 2013-02-19, 14:36
jak widze porównanie twarzy białego człowieka to widać że my jesteśmy wyżej ewolucyjnie
Zgłoś
Avatar
korinogaro 2013-02-19, 17:23
Co dziwnego jest w tym, że ludzie obawiają się androidów? Nasze mózgi wyspecjalizowały się w wyszukiwaniu pewnych schematów oraz odstępstw od nich. Kiedy człowiek widzi robota jego mózg rozumie że to tylko maszyna wykonująca jakąś czynność, ale kiedy widzi androida podświadomość człowieka z całych sił wysyła sygnały że coś jest nie tak, bo widzisz człowieka który nie zachowuje się tak jak człowiek powinien, a precyzyjniej, widzisz coś co wygląda jak człowiek i próbuje zachowywać się jak człowiek, ale człowiekiem nie jest i na dodatek nie do końca udaje mu się udawać. Dlatego androidy budzą potężne wrażenie obcości i niepokoju w wielu ludziach.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie