📌
Wojna na Ukrainie
- ostatnia aktualizacja:
Dzisiaj 1:14
📌
Konflikt izrealsko-arabski
- ostatnia aktualizacja:
Wczoraj 23:00
Zrzutka na serwery i rozwój serwisu
🇬🇧 English version
Witaj użytkowniku sadistic.pl,Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów. Niestety sytaucja związana z niewystarczającą ilością reklam do pokrycia kosztów działania serwisu nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.
Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).
Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Support this website with a small donation
🇵🇱 Polska wersja
Hello guest,We hope you enjoy our movies. Please consider a small donation to help us to cover the costs of our servers because currently we don't have enough ads to do it.
Currently we accept donations with Polish Zloty (PLN, zł). 1 PLN = 0.23 EUR (this may vary)
Available payment methods: Credit card, debit card, Google Pay
Thank you for your support!
Donate already done / not interested
de_sade napisał/a:
Nie mogę się zgodzić z Twoją opinią. Jest wręcz przeciwnie- używanie słowa "motor" na "motocykl" świadczy o wejściu ludu na wyższy poziom i ogólnie o wyższym poziomie wykształcenia. Jest to bowiem świadome posłużenie się środkiem z zakresu retoryki/ poetyki nazywanym pars pro toto. Kiedyś można go było spotkać u profesjonalistów w wierszach, czy mowach, a obecnie- hop! i widzimy jego zastosowanie w potocznej polszczyźnie.
Uważam, że jeśli mamy dwa osobne określenia na dwa różne przedmioty, to warto stosować adekwatne słowa do określanych przedmiotów. Jeśli do mowy potocznej wchodzi inne określenie, bo tak jest krócej czy wygodniej, to dobrze jest je rozumieć.
Używanie precyzyjnego słownictwa zasadniczo może świadczyć o wykształceniu i obyciu, bo dla jednego motor to będzie każdy motocykl, bo tylko takie określenie zna, a inny używa słowa "motor" w odniesieniu do szerszego zakresu słownictwa, bo na przykład na co dzień spotyka się w pracy z tym określeniem w odniesieniu do silników.
Upraszczanie słownictwa to naleciałość głównie z języka angielskiego. Dobrze jest upraszczać mowę potoczną - dzięki temu stajemy się bardziej zrozumiali na przykład dla obcokrajowców, którzy uczą się naszego języka, jednak w piśmie powinniśmy używać dokładnych określeń.
W poezji i innej ogólnie pojętej sztuce używanie słownictwa potocznego może wskazywać i naprowadzać na zastosowane techniki dla osiągnięcia pożądanego przekazu. Na przykład "Łąki łan" w swoich utworach i samej nazwie wykorzystuje rzadziej spotykaną, ale wciąż poprawną polszczyznę dla osiągnięcia odpowiedniego efektu dźwiękowego.
Zależy również jak postrzegamy "wyższy poziom". Dla jednego będzie to minimalizm, czyli na przykład dom o bryle sześcianu z oknami rozmieszczonymi jak w sześciennej kostce do gry. Dla kogoś innego wyższym poziomem będzie bogato zdobiony pałac ukazujący możliwości techniczno-artystyczne z obecnego okresu. Dla jednego wyższym poziomem będzie minimalizm w słowie, czyli nowomowa z powieści Orwella, Rok 1984, a dla innego wysublimowane słownictwo, bogate w precyzyjne określenia, przy których każde słowo ma swoje indywidualne znaczenie, którego nie sposób odebrać inaczej niż zgodnie z zamierzeniem autora.
Lysack napisał/a:
... a dla innego wysublimowane słownictwo, bogate w precyzyjne określenia, przy których każde słowo ma swoje indywidualne znaczenie, którego nie sposób odebrać inaczej niż zgodnie z zamierzeniem autora.
Nie odnoszę się do wszystkiego, w tym do popełnionych nieścisłości i nielogiczności, ale doceniam ogólny poziom/ sposób wypowiedzi. Zwracam tylko uwagę na błąd, czy nieporozumienie zawarte w zacytowanym fragmencie- każde słowo może występować w co najmniej dwóch supozycjach- materialnej i formalnej, dlatego już chociażby z tego względu( ale także wielu innych) niemożliwe jest osiągnięcie postulowanej precyzji( owszem pisząc używamy cudzysłowu, gdy mamy na myśli samo słowo, jednak posługujemy się nim także dla oznaczenia ironii).
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych
materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony
oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.
Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:
Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:
Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów