18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 9 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Światło- potocznie nazywa się tak widzialną część promieniowania elektromagnetycznego, czyli promieniowanie widzialne odbierane przez siatkówkę oka ludzkiego np. w określeniu światłocień. Precyzyjne ustalenie zakresu długości fal elektromagnetycznych nie jest tutaj możliwe, gdyż wzrok każdego człowieka charakteryzuje się nieco inną wrażliwością, stąd za wartości graniczne przyjmuje się maksymalnie 380-780 nm, choć często podaje się mniejsze zakresy (szczególnie od strony fal najdłuższych) aż do zakresu 400-700 nm.

Efekt Dopplera- Christian Andreas Doppler był Austriackim fizykiem i matematykiem. Urodził się w 1803 roku w Salzburgu. Jak zapewne pamiętacie, XIX wiek to epoka swoistego boomu naukowego1, który spowodował, między innymi, szybki rozwój sieci kolejowych. Maszyny budowane przez człowieka osiągały prędkości, o jakich w poprzednim stuleciu nie śniło się nawet największym fantastom. W latach czterdziestych tego niesamowitego wieku Doppler wykładał na politechnice w Pradze. Kto wie, być może właśnie na stacji kolejowej w tym pięknym mieście zauważył, lub raczej usłyszał, bardzo niezwykłe zjawisko.
Mianowicie zauważył zjawisko dla fal, polegające na powstawaniu różnicy częstotliwości wysyłanej przez źródło fali oraz zarejestrowanej przez obserwatora, który porusza się względem źródła fali. Czyli dajmy na to przykład jadący pociąg który używa sygnału zmienia natężenie, dźwięk jest wyższy jak pociąg się zbliża, a gdy się oddala natężenie fal maleje i ton głosu obniża się.

Wróćmy do światła.Planety, gwiazdy i galaktyki wysyłają elektromagnetyczne fale świetlne. Czasem same emitują światło (jak w przypadku gwiazd), a czasem tylko odbija się ono od nich (planety). Przypatrzmy się spektrum światła widzialnego



które, jak widać, rozciąga się od barwy czerwonej (odpowiada jej długość λ = 700 nm) aż do fioletowej (o długości λ = 380 nm). Oznacza to, że fala o barwie bliżej czerwieni ma mniej „upakowane” maksima, czyli mniejszą częstotliwość, od tej o barwie niebieskiej. Spójrzmy na rysunek



Skoro wiemy już tyle o efekcie Dopplera, możemy rozwiązać dla wprawy zadanie:

Sytuacja ma miejsce w niedalekiej przyszłości. Fizyk jedzie nowoczesnym, sportowym autem (bo w przyszłości wszyscy fizycy będą bogaci). Dojeżdżając do skrzyżowania przejechał na czerwonym świetle. Został niezwłocznie zatrzymany przez stróża prawa. Oto przebieg ich konwersacji:
- Dzień dobry, panie kierowco. Przejechał pan przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, poproszę o dokumenciki.
- Dzień dobry. Jak to na czerwonym, panie władzo? Przecież wyraźnie widziałem światło zielone.
- Nie, nie, z pewnością było czerwone.
- To ja już wiem co się stało, panie władzo – tłumaczy się sprytny fizyk. Najwyraźniej padłem ofiarą efektu Dopplera.
- A rzeczywiście – odpowiada policjant, który, jak zaraz się okaże, „nie jest w ciemię bity”. - Widziałem w Internecie stronę na ten temat. Tylko z tego co tam wyczytałem to musiałby pan rozwinąć doprawdy niebotyczną prędkość. Teraz niech się pan zastanowi, mandat za przejechanie skrzyżowania na czerwonym wynosi 1000€. Natomiast na tej trasie jest ograniczenie do 100 m/s (to jest 360 km/h , w przyszłości zakładamy, że takie prędkości będą osiągalne dla pojazdów osobowych). Mandat za przekroczenie prędkości o 10 m/s wynosi 1€.
- Rozumiem – odpowiada strudzony fizyk, już przeliczywszy sobie w pamięci koszty.
- To jak będzie? Liczymy, czy wyciąga pan kierowca tysiaczka?

Applet wizualizuje sytuację z naszego zadania. Przedstawiony jest na nim prędkościomierz (policyjny radar) i światło drogowe, które na początku ma kolor czerwony. Radar podaje prędkość w megametrach (przedrostek mega odpowiada 1 000 000) na sekundę. Suwak pod obrazkiem pozwala na zmianę prędkości w zakresie od 0 Mm/s do 110 Mm/s. Zaobserwujcie co się dzieje ze światłem, kiedy zwiększa się prędkość…

Poniżej zamieszczam aplikację która pokazuje nam jak zmienia się widmo światła wraz z prędkością.

Apllet <-- Link

Applet wyraźnie wskazuje nam ze od prędkości 80 000 000Mm/s(288 000 000km/h) światło czerwone zaczyna stawać się zielone

mam nadzieję, że zaciekawiło tak, studiuję pielęgniarstwo.

poprawione po komentarzu.
Zgłoś
Avatar
matiqq 2012-11-24, 13:09 3
Dobra, wszystko fajni i pięknie, ale gdzie niby będziemy jeździć z taką prędkością?
na księżyc?
bo jeżeli ziemia ma X obwód a prędkość samochodu to X tys.km/s więc...

39 650km=O (obwód)
288 000 000km/h=P (prędkość)

czyli: w ciągu godziny można było by okrążyć ziemię 7263,56razy.
czyli:121,06 razy w ciągu minuty
czyli:2,016 raza w ciągu sekundy!!

czyli:DdK (droga do księżyca)
DdK=384 403km
DdK:P=749,21
czyli:można byłoby 749,21 razy w ciągu godziny dojechać na księżyc.
czyli:12,49 razy w ciągu minuty
czyli:0,2 w ciągu sekundy
czyli:w niecałe 4 sekundy można by było dojechać na księżyc!!

Kurwa mać!

Kurwa mać! teściowa odwiedzała by mnię:

O=odległość
P=prędkość

O=730km
P=288 000 000km/h

P:O=394520,55 razy na godzinę
6575,34 razy na minutę
109,59 razy na sekundę
0,10959 razy na Milisekundę

czyli reakcja na telefon żony do mamusi oznaczał by jej przyjazd po 9Milisekundach ;((

Uff... przecież 3 godziny by się pindrowała przed lustrem ;D
Zgłoś
Avatar
DariuszX 2012-11-24, 13:16
E=MC^2 jak na razie nie możemy poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości światła ;D
Zgłoś
Avatar
H................a 2012-11-24, 13:36 1
@up
Bo żaden obiekt posiadający masę nie może mieć prędkości światła, nawet taki proton który ledwo osiąga 90 procent tej prędkości. A co dopiero samochód czy samolot. Nawet jeśli byłoby to możliwe, to ciało o dość dużej masie i prędkości bliskiej c zakrzywiałoby czasoprzestrzeń "miażdżąc" wszystko przed sobą.
Zgłoś
Avatar
mungo 2012-11-24, 14:38
DariuszX napisał/a:

E=MC^2 jak na razie nie możemy poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości światła ;D



Eeee tam... wystarczy dostarczyc nieskonczenie duzo energii i lecimy z predkoscia swiatla albo mase zredukowac do 0.
Zgłoś
Avatar
TheColt 2012-11-24, 15:21
Ale światło z sygnalizatora ma czerwony kolor bo użyte w nim szkło jest zabarwione na czerwono, tak samo jest z pomarańczowym czy zielonym. Więc chuj z ta teorią.
Zgłoś
Avatar
Iwerael 2012-11-24, 17:19 1
Co to ma być? Ten temat nie ma najmniejszego sensu… W praktyce to jest niemożliwe, nawet nie ma co gdybać. W ogóle o jakich my tu prędkościach rozmawiamy… nie ma czegoś takiego jak prędkość 1Mm/s a co dopiero mówić o 80Mm/s czy 110Mm/s. Ten programik do którego jest zamieszczony link nic tak naprawdę nie pokazuje, jest to prosta aplikacja pisana na kolanie która ma suwaczek i pokazuje zmianę koloru w zależności od zadanej wartości. Moim zdaniem autor tego tematu zrobił to wszystko dla jaj… Po za tym jak czytam niektóre komentarze to aż nie wierze jak można pisać takie bzdury.
Zgłoś
Avatar
czemas 2012-11-24, 18:00
naczytałem się i gówno mi z tego, myślałem że będzie jakaś konkretna realna porada!:/
Zgłoś
Avatar
GrzesiekCzH 2012-11-25, 2:17
Proste - jak będziesz jechal bardzo szybko, wręcz nie osiągalnie (jak na tą dekadę), to czerwone staje sie zielone.

Aplikacja nie dziala.
Zgłoś
Avatar
Gogul 2012-11-25, 17:36
GrzesiekCzH napisał/a:

Aplikacja nie dziala.


działa.
Zgłoś