18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 14:02
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Koniec jazdy - teraz popularne
Avatar
pazuzu 2024-08-26, 18:09 3
siewie napisał/a:

Czyli powinien się udać do doktora po poradę lekarska czy tam diagnozę?



hahah jeśli zdąży do szpitala jeszcze żywy to zrobią tomografię i postawić właściwą diagnozę i dadzą nawóz do warzyw
Zgłoś
Avatar
Pawehan 2024-08-26, 21:16 2
......"powstający w wyniku uszkodzeń pnia mózgu, a zwłaszcza tworu siatkowatego poniżej jąder czerwiennych "

No to jak jądra uszkodzone to już koniec...
Zgłoś
Avatar
SlimShady 2024-08-27, 1:36 1
pazuzu napisał/a:

Ostatnio się "wymądrzałem" o sztywnym hinduskim dzieciaku to może i tu coś napisze. Tu mamy trochę inna sytuacje bo całe ciało jest wyprostowane i napięte a nadgarstki są wygięte i zgięte palce co może sugerować Postawę odmóżdżeniową. Dochodzi do uszkodzenia pnia mózgu (reguluje baaardzo dużo funkcji organizmu np. oddychanie czy bicie serca)
Częste przy uderzeniach w tył głowy, szansa przeżycia ok 10% a przeżycie oznacza na ogół bycie warzywem.
Informacja nie stanowi ani nie zastępuje porady lekarskiej.


Wymadrzaj się śmiało, lubimy posłuchać ludzi co mają pojęcie o czym piszą
Zgłoś
Avatar
majeńka 2024-08-27, 1:51 1
pazuzu napisał/a:

Tak, to co podałeś to ogólna nazwa tych obrażeń i można podzielić na mniejsze stany chorowbowe np
Postawa odmóżdżeniowa to "decerebrate posture".
Postawa odkorowania to "decorticate posture".
i każda trochę inaczej wygląda

Więcej takiego wymądrzania się, proszę!

Oczywiście polska Wikipedia jak zwykle nie nadaje się do tego aby sobie nią zadek podetrzeć (bo artykuł za krótki), ale angielska ma sporo do poczytania. Język trochę za bardzo skierowany do lekarzy a nie zwykłego wykształciucha z poza branży, ale i tak interesujące.

Tyle oglądamy wypadków na Sadolu że warto wiedzieć czemu tak to działa.
Zgłoś
Avatar
WhiteDeath96 2024-08-27, 2:37 3
pazuzu napisał/a:

Ostatnio się "wymądrzałem" o sztywnym hinduskim dzieciaku to może i tu coś napisze. Tu mamy trochę inna sytuacje bo całe ciało jest wyprostowane i napięte a nadgarstki są wygięte i zgięte palce co może sugerować Postawę odmóżdżeniową. Dochodzi do uszkodzenia pnia mózgu (reguluje baaardzo dużo funkcji organizmu np. oddychanie czy bicie serca)
Częste przy uderzeniach w tył głowy, szansa przeżycia ok 10% a przeżycie oznacza na ogół bycie warzywem.
Informacja nie stanowi ani nie zastępuje porady lekarskiej.



Ty to dobry agent jesteś. Jak chcesz się wymądrzać człowieku, to najpierw zapoznaj się z tematem, bo skąd te 10% wziąłeś to nie mam pojęcia.

Reakcja odmóżdżenia jest tu sporym niedopowiedzeniem. Owszem, wystąpiła tutaj, ale w przebiegu Fencing response, co totalnie zmienia postać rzeczy.

Występuje ona w przypadku umiarkowanego lub silnego urazu głowy, jako (między innymi) powikłanie wstrząśnienia mózgu. Są też inne przyczyny, które rokują gorzej, ale tu mamy typową urazówkę, a ona rokuje naprawdę dobrze, o ile nie leje do głowy. Najczęściej występuje w sportach kontaktowych, no i poniekąd chłopcy bawili się w jakieś pedalskie walnie krzesłem.

EWENTUALNIE, co w sumie też ma sens, po prostu dostał tonicznej padaczki urazowej, ot co. W obu przypadkach jak zabezpieczyli mu drogi oddechowe i w ciągu godziny zajął się nim lekarz (bynajmniej, nie sadolowy lekarz inżynier), to chłop będzie żył.

Pozdro ⚕️
Zgłoś
Avatar
pazuzu 2024-08-27, 11:31 1
WhiteDeath96 napisał/a:

Ty to dobry agent jesteś. Jak chcesz się wymądrzać człowieku, to najpierw zapoznaj się z tematem, bo skąd te 10% wziąłeś to nie mam pojęcia.
Reakcja odmóżdżenia jest tu sporym niedopowiedzeniem. Owszem, wystąpiła tutaj, ale w przebiegu Fencing response, co totalnie zmienia postać rzeczy.
Występuje ona w przypadku umiarkowanego lub silnego urazu głowy, jako (między innymi) powikłanie wstrząśnienia mózgu. Są też inne przyczyny, które rokują gorzej, ale tu mamy typową urazówkę, a ona rokuje naprawdę dobrze, o ile nie leje do głowy. Najczęściej występuje w sportach kontaktowych, no i poniekąd chłopcy bawili się w jakieś pedalskie walnie krzesłem.
EWENTUALNIE, co w sumie też ma sens, po prostu dostał tonicznej padaczki urazowej, ot co. W obu przypadkach jak zabezpieczyli mu drogi oddechowe i w ciągu godziny zajął się nim lekarz (bynajmniej, nie sadolowy lekarz inżynier), to chłop będzie żył.
Pozdro ⚕️



Spokojnie oddychaj, przecież wiadomo że na podstawie jakiegoś filmiku w chujowej jakości ciężko postawić diagnozę, dlatego napisałem że ten stan "może sugerować" a nie że na 100% jest
A co do śmiertelności: "Abnormal posturing is associated with very high mortality rates. Following a head injury, only 37% of patients displaying decorticate posturing and 10% of those displaying decerebrate posturing will survive (Knight & Decker 2023).
ausmed.com/learn/articles/abnormal-posturing

Inne źródła podają podobną wartość
Zgłoś
Avatar
relanium 2024-08-31, 3:11
pazuzu napisał/a:

Ostatnio się "wymądrzałem" o sztywnym hinduskim dzieciaku to może i tu coś napisze. Tu mamy trochę inna sytuacje bo całe ciało jest wyprostowane i napięte a nadgarstki są wygięte i zgięte palce co może sugerować Postawę odmóżdżeniową. Dochodzi do uszkodzenia pnia mózgu (reguluje baaardzo dużo funkcji organizmu np. oddychanie czy bicie serca)
Częste przy uderzeniach w tył głowy, szansa przeżycia ok 10% a przeżycie oznacza na ogół bycie warzywem.
Informacja nie stanowi ani nie zastępuje porady lekarskiej.



Na niektórych filmikach pięknie widać, jak zachowuje się układ nerwowy. Właśnie tydzień temu tłumaczyłam mężowi, na podstawie filmików z sadistica reakcję zgięciową i wyprostną. A propos tego sztywnego dzieciaka, to może jak mu zrobili pierwszą pomoc w postaci pionizacji, to nie będzie tak źle xD
Zgłoś