18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Lektury
Zona_Putina • 2013-09-03, 12:02
W związku z tym, iż Pan Tadeusz” i Trylogia znikają z kanonu lektur proponuje czym je zastąpić:
Lista lektur dopuszczonych przez MEN:

1. Donald Tusk - "Autobiografia bohatera"
2. Jan Rostowski - "Jak uczyłem się makroekonomii zarządzając budżetem dużego państwa na podstawie gry Monopoly"
3. Krystyna Szumilas "Historia jest niepotrzebna"
4. Krystyna Szumilas "Statystyka, statystyką, a liczby muszą być po naszej stronie - czyli jak interpretować dane zawsze na swoją korzyść"
5. Barbara Kudrycka - "Zabrać mu magistra" Powieść przygodowa
6. Bartłomiej Sienkiewicz - "Pałą i gazem"Trylogia kibicowska
7. Radosław Sikorski - "Jak pielęgnować kolana prowadząc politykę zagraniczną"
8. Stanisław Kalemba - "Dbamy o rodzinę, czyli Ojciec Chrzestny da ci robotę"
9. Joanna Mucha. "Wybór mistrza Europy drogą losowania"
10. Joanna Mucha "Jak zainwestować 5 milionów"
11. Michał Boni "Od jedynki do zera -historia cyfryzacji"
12 Bogdan Zdrojewski "Kultura - Qrwa!"
13. Sławomir Nowak "Moje pierwsze Pendolino"
14. Marek Biernacki "Rozgrzany sędzia to dobry sędzia"
15. Bartosz Arłukowicz " Opowieści dla czekających na lekarza" tomy 1-67.
16. Paweł Graś "Miotła nie tylko do latania"
17. Bronisław Komorowski - "Ortografia polska dla początkujących"
18. Bronisław Komorowski - "Przyjęcia. Savoir-vivre dla adeptów dyplomacji"
19. Janusz Palikot. Wolność słowa a mowa nienawiści w nowoczesnej demokracji europejskiej. Metody klasyfikacji w zależności od przynależności partyjnej.
20. Anna Grodzka. Pozytywna rola nowomowy w rozkładzie wartości moralnych i zaniku samodzielnego myślenia obywateli. Wartościowe zastosowania praktyczne. Część I: Teoria. Polityczna poprawność, czyli o dyktaturze znakomitej mniejszości. Część II: Praktyka. Jak zrobić karierę na fali. Wskazówki autobiograficzne na przykładzie ideologii GLBT.
21. Bronisław Komorowski. Jak stawiać POmniki okupantowi.
22. Stefan Niesiołowski, Jak ubijać piane.
23. Władysław Bartoszewski. Nasi przyjaciele z SS.
24. Władysław Bartoszewski. Judopolonia bliżej naszych serc.
25. Stefan Niesiołowski; Książka kucharska, tom I "Potrawy ze szczawiu i mirabelek"
26.Kamil Durczok:"Up.....lony stół"
27.Zbigniew Hołdys: "Filozofia uja"
28. Jurek Owsiak: "Rupta co hceta"
29. Adam Boniecki:"Nergal, moja miłość"
30. Olga Kora Jackowska: "Ramona uzależniona"
Zgłoś
Avatar
i................a 2013-09-03, 18:44 2
No kurwa zamknijcie mordy analfabeci! Jak można napisać, że książki typu "Granica" czy "Ferdydurke" to gówno? Gówno to macie w mózgu. Są to książki, które kształtują jakieś wartościowe postawy ludzkie, wskazują jak należy poczynać w życiu, ale jakieś zajebane dziecko będzie to wyzywać, bo mu się czytać nie chce, albo nie rozumie sensu.
Zgłoś
Avatar
A................a 2013-09-03, 18:55
Ja tam Pana Tadeusza mam, gimbaza, elo.
Zgłoś
Avatar
abrakadabro 2013-09-03, 19:20 1
Problem z lekturami jest taki, że to w większości monotonne, opasłe tomiska, napisane archaicznym językiem, charakteryzujące się typową dla dzisiejszych telenoweli statycznością fabuły i akcją ograniczoną do wielostronnicowych przemyśleń wiecznie niezadowolonych z życia romantycznych malkontentów. Ile razy można zachwycać się tym samym motywem buntownika walczącego z całym światem? Jak można serwować młodzieży uwielbiającej chaos, wartką akcję, przebiegłą intryge i podróże w nieznane, sceny spacerów czy jazdy dorożką ciągnące sie przez cztery rozdziały? Warto jest uczyć młodzież kultury i historii, ale jednocześnie nie zadręczając ich odgrzewanymi literackimi kotletami wywodzącymi się z tych samych epok, posiadających dokładnie te same motywy twórcze, tyle że osadzone w innej scenerii. Podsumowując, cześć lektur powinna uczyć a część bawić!!!
Zgłoś
Avatar
i................y 2013-09-03, 19:22
Od Lalki proszę się odpierdolić. Szkalujcie raczej Żeromskiego. Ma dwie niemal identyczne lektury w kanonie, jedna nudniejsza od drugiej, i to tylko dlatego, że tworzył w dwóch różnych epokach.
Moim zdaniem powinni dorzucić więcej starożytności i średniowiecza, bo trochę ich za mało, a wszystko od dwudziestolecia wzwyż do pieca. Dwudziestolecie było zbyt niedawno i zbyt dużo jest o nim informacji dostępnych żeby było ciekawe. Może zostawiłbym Borowskiego i Krall ze względu na wartości, że tak powiem, sadystyczne.

Jak nie lubię poezji, tak twórczość Mickiewicza mi się w miarę podoba, do tego Tuwim i Fredro. Z lektur szkolnych IMO najlepsza była cała twórczość Greków (zarówno dramaty, jak i Iliada i Odyseja), Molière (polecam Skąpca, Don Juana i Szkołę żon spoza kanonu), Zbrodnia i kara i Trylogia.
Zgłoś
Avatar
TenNizejSmierdzi 2013-09-03, 20:16
L.Kaczyński "umrzeć przed śmiercią "
Zgłoś
Avatar
ellsworth 2013-09-03, 20:32
isitsaturday napisał/a:

Od Lalki proszę się odpierdolić.


Akurat Lalka jest jednym z najlepszych przykładów absurdalnych lektur w spisie. Przecież to jest nic innego jak XIX wieczna 'telenowela' jakich dzisiaj można znaleźć 30 dziennie skacząc po kanałach Tv. Mało tego, Lalka była w czasie powstawania była... drukowana w odcinkach w gazecie! Może w tamtych czasach ludzi to cieszyło, ale dziś? Litości!
Zgłoś
Avatar
pituzdg 2013-09-03, 21:07
Pan Tadeusz i Nad Niemnem to jedyne lektury, których nie przeczytałem. Są tak nudne, że aż boli czytanie. Natomiast brak fantastyki naukowej kiedy jeszcze chodziłem do technikum najbardziej mnie bolał. Lem, Jack Campbell, Joe Haldeman to coś co mnie kręci. To samo z literaturą wojenna np. "Bitwa na przylądku północnym" , "Szczury tunelowe" a w szkole nic ciekawego niestety nie było z tych gatunków.
Zgłoś
Avatar
amik36 2013-09-03, 21:15
w punkcie 18 prawidłowy tytuł brzmi "Przyjęcia. Savoir-vivre dla adeptuf dyplomacji"
Zgłoś
Avatar
monorozec 2013-09-03, 21:35
Spędził koleś połowę dnia żeby nawymyślać x tytułów , do newsa wymyślonego przez gimbusow , którzy nie zdadzą matury bo nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Cxuj , nie potrafią czytać ale na wielkich inteligentów i obrońców nauki się kreują . <facepalm>
Zgłoś