18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (1) Soft (2) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 23 minuty temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: 12 minut temu
🔥 Zguba motocyklisty - teraz popularne
🔥 Napastnik z długą rurką - teraz popularne
Lucky Strike
aleksander6 • 2012-08-05, 13:55
Większość palaczy miała do czynienia do papierosami marki Lucky Strike, ale za pewne nie wszyscy znają historię ich powstania i związane z nimi legendy.



Lucky Strike – jedna z najstarszych marek wyrobów tytoniowych na świecie. Papierosy te należą obecnie do koncernu British American Tobacco i są sprzedawane w około 90 krajach świata.

Receptura papierosów Lucky Strike została opracowana przez R.A. Pattersona w 1871 roku. W 1916 r. British American Tobacco zaprezentowało gotową, zieloną paczkę papierosów. Jej barwę zmieniono w 1942 r. na białą (rzekomo z uwagi na to, iż barwnikiem była zieleń chromowa, zaś chrom był niezbędny dla produkcji wojennej). Logo marki opracował znany amerykański projektant przemysłowy Raymond Loewy (ten sam, który projektował logo m.in. Coca-Coli oraz Shella).



Z marką łączy się wiele legend i ciekawostek.

Każdy z nas widział standardowego papierosa. Jednak mało kto wie że jego „kaliber’’ jest identyczny z małokalibrowym nabojem pośrednim NATO 5,56 x 45 mm. Dlaczego tak się stało? Było po prostu taniej. Niektóre urządzenia do produkcji popularnych rurek z tytoniem da się też wykorzystać do produkcji naboi.

Nazwa "Lucky Strike" (w dosłownym tłumaczeniu: szczęśliwy strzał) jest obiektem niekończących się sporów i dociekań. Wiele osób uważało, że papierosy tej marki mają przynosić szczęście tak potrzebne podczas drugiej wojny światowej, gdzie amerykańscy żołnierze otrzymywali je w paczkach z kraju. Inną wersją jest i podanie, iż Marka papierosów Lucky Strike wzięła się podobno od tego, że zrzucenie bomby atomowej na Japonię było "szczęściwym uderzeniem" - stąd też logo - czerwona kropka na białym tle - prawie flaga Japonii.

Kolejna legenda głosi, iż podobno w latach 60 kiedy trwała wojna w Wietnamie do żołnierzy amerykańskich dostarczane były papierosy właśnie tej marki. Wojna wiążę się z dość paskudnymi okolicznościami, dlatego żeby złagodzić trudne warunki, przygotowano żołnierzom podobną drobną niespodziankę. Otóż w każdej paczce Lucky Strike’ów był jeden lucky, tzn. szczęśliwy papieros. A właściwie nie był to papieros tylko zwyczajny skręt, przygotowany na bazie marihuany. Historia wydaje się dość nieprawdopodobna jednak mimo tego krąży w społeczeństwie od lat.

Czy którakolwiek informacja jest w stu procentach prawdziwa? Nie mi to osądzać, jednak trzeba przyznać, że symboliczna solidarność lucky strike'ów z walczącymi, sprawiła że marka na zawsze zyskała szacunek żołnierzy, którzy rozsławili je na całym świecie jako element amerykańskiej kultury przy innych jak jazz, swing czy coca-cola.
Zgłoś
Avatar
Coliber 2012-08-05, 22:40 3
BongMan napisał/a:


Żółte zęby, smród z japy, śmierdzące ubrania i włosy, chujowa kondycja, rak płuc i brak hajsu - tyle szczęścia, że posrać się można!

Niemniej jednak, artykuł ciekawy. Piwo


A tam. Wszystko jest dla ludzi. Mądrych ludzi...
Zgłoś
Avatar
o................c 2012-08-05, 23:10
tez to slyszalem o tym skrecie juz dawno
Zgłoś
Avatar
paya 2012-08-05, 23:13
"Lucky Strike" - na nazwa pochodzi od pewnego, drobnego faktu, iż jeden z papierosów w paczce zawierał marihuanę
Zgłoś
Avatar
teken 2012-08-05, 23:14
A ja tam ich nie lubię
Zgłoś
Avatar
raatos 2012-08-06, 0:17
może kiedyś spotkam kobietę co pali te pety i wyrwę ją na jedną z tych opowiastek innymi słowy dzięki za trochę wiedzy użytkowej więc piwo a nawet krata
Zgłoś
Avatar
kamilnorbert 2012-08-06, 7:17
Ja tam jak w wojsku byłem to męskie bez filtra paliłem bo najtańsze były. Nikt za darmo nie chciał dawać a były po 1.5zł te Strike i Malboraski to ponad trzy kosztowały. A każdy się z groszem liczył jak było 86zł żołdu.
Zgłoś
Avatar
Lord Infernus 2012-08-06, 8:21 2
To tak. Jestem fanem strike'ów, więc może trochę to sprostuję. Co do skręta, miało być tak już podczas drugiej wojny, gdzie żołnierze także dostawali je w przydziale, ale w co bodajże 10 lub 20 paczce znajdował się 1 i to właśnie miał być lucky strike. Z takich ciekawostek to rzucę kilkoma faktami:

- W Polsce nie jest dostępny tytoń Lucky Strike(można sobie co najwyżej sprowadzić).
- W innych krajach są dodatkowe warianty (Mamy czerwone, niebieskie, zielone-mentolowe i czarne clicki- te zmienne). We Włoszech np zaopatrzyłem się dodatkowo w Lucky Strike XS (chyba tak to się nazywało) papierosy mocne, o lepszym smaku niż u nas i wielkością między grubym a cienkim papierosem. Był jeszcze Lucky Strike w takich tekturowych opakowaniach standardowe "grubasy", które były wyśmienite- żadne papierosy w Polsce się nie umywają (ew jeśli sami skręcamy z jakiegoś dobrego tytoniu).
- To chyba jedyna marka w naszym kraju, która wypuściła opakowania 23 szt (przed zmienieniem właściciela na British American Tobacco było po 24).

A wracając do tego o dostawaniu tych papierosów podczas wojny, to przypomina to rozwój kilku firm działających do dziś.
- Hugo Boss - dorobił się na mundurach dla niemieckich żołnierzy (miał monopol na wszystkie mundury jakie wyszły)
- Bayern - Odłam firmy, która w tamtych czasach testowała gazy bojowe i inne zabawki biologiczne dla Rzeszy
Zgłoś
Avatar
JURIJ_77 2012-08-06, 9:22 1
BongMan napisał/a:


Żółte zęby, smród z japy, śmierdzące ubrania i włosy, chujowa kondycja, rak płuc i brak hajsu - tyle szczęścia, że posrać się można!

Niemniej jednak, artykuł ciekawy. Piwo



uwierz mi - to ostatnia rzecz, o którą będziesz się martwił paląc Lucky Strike podczas wojny
Zgłoś
Avatar
smuggler 2012-08-06, 15:36
A ja słyszałem jeszcze jedną z anegdot związanych z nazwą: podobno dodatkową paczkę dostawał każdy żołnierz, którego hełm uchronił przed penetracją czaszki wskutek strzału przeciwnika, stąd "Lucky Strike".
Zgłoś
Avatar
ezeekel 2012-08-07, 0:38
Obecnie trudno już to zobaczyć (logo zmodyfikowano ale cośtam widać) - na nieco starszych paczkach (na tych z roku około 2000 było jescze widać dobrze ten efekt). - Obróć logo Lucky'ego o 90st. (tak żeby indianin wylądował pyskiem do dołu), nastęnie zakryj około 30-40% palcem od dołu. Dla tych którzy spodziewali sie napisu szatan - niestety zawód.
Po zakryciu widać most wylatujący w powietrze. - Lucky Strike.
Zgłoś
Avatar
HoseBanditos 2012-08-07, 16:12
Pierwsza marka papierosów jaką paliłem. Piwko za ciekawe historyjki.
Zgłoś