Autorze! Jakze gleboka jest twoja wiara!
Klapki? rly?
1.
Bill Gates. Przekazane na cele charytatywne: 28 mld USD. Wartość majątku: 66 mld USD. Na początku Gates rozdawał pieniądze na różne rodzaje działalności, dofinansowując departament informatyki na Harvardzie, biblioteki, szkoły średnie i lokalne fundacje z Seattle. Ten etap filantropii skończył się w 1999 roku, kiedy ufundował rodzinną fundację, ofiarując jej 16 mld dol. w postaci akcji Microsoftu. Od wtedy, dzięki kolejnym dofinansowaniom ze strony Gatesów i Warrena Buffetta, stała się ona najpotężniejszą instytucją filantropijną na świecie. Jedną z jej głównych inicjatyw był zakup szczepionek – w ciągu dekady wydano 10 mld dol. na specyfiki przeciwdziałające malarii i zapaleniu opon mózgowych. Głównym priorytetem działalności fundacji w USA jest edukacja, w tym szkolenia dla nauczycieli. W kwietniu jego żona Melinda podjęła wysiłki na rzecz rozpowszechnienia dostępu do środków antykoncepcyjnych na całym świecie, przeznaczając na ten cel 1,1 mld dolarów.
2.
Warren Buffett. Przekazane na cele charytatywne: 17,25 mld USD. Wartość majątku: 46 mld USD. Przez wiele lat Buffett stał na stanowisku, że odda cały swój majątek, ale nie wcześniej, jak po śmierci. Zmienił jednak zdanie i w 2006 roku obiecał przekazać fundacji Gatesów ponad 30 mld dol. w ciągu 20 lat. W 2012 roku przekazał akcje Berkshire Hathaway o wartości 1,5 mld dol. Znacznie większe znaczenie może mieć jego współpraca z Gatesami nad upowszechnieniem wśród najbogatszych deklaracji o przekazaniu większości swojego majątku na rzecz filantropii. Dotychczas podpisały się pod nią 92 osoby i rodziny. W sierpniu tego roku w swoje urodziny Buffet obiecał przekazać 3 mld dol. w akcjach trzem fundacjom swoich dzieci.
3.
George Soros. Przekazane na cele charytatywne: 8,5 mld USD. Wartość majątku: 19 mld USD. Soros jest dość niespójnym ofiarodawcą. Od 1979 roku oddał 8,5 mld dol. na tak różnorodne cele jak ośrodki leczenia narkomanii, badania naukowe w Rosji oraz
pomoc osobom pochodzenia Romskiego we wschodniej Europie . Spośród tej kwoty około 6 mld dol. zostało rozdzielonych pomiędzy inicjatywy międzynarodowe, a 400 mln dol. zostało dedykowane walce z biedą. Ostatnie inicjatywy to m.in. 150 mln dol. na promocję jawności i przejrzystości w rządach na całym świecie i 100 mln dol. na wsparcie młodych czarnoskórych mieszkańców USA w walce z barierami społecznymi
.
4.
Gordon Moore. Przekazane na cele charytatywne: 5 mld USD. Wartość majątku: 4,8 mld USD. Współzałożyciel i były prezes Intela przekazał ok. 5 mld dol. w akcjach na rzecz Gordon and Betty Moore Foundation w 2000 roku. Fundacja koncentruje się na badaniach naukowych, ochronie środowiska i edukacji pielęgniarskiej. Ostatnia kategoria stała się oczkiem w głowie żony Moore'a Betty, która kiedyś otrzymała niewłaściwy zastrzyk w szpitalu. Moore współfinansuje także budowę największego na świecie teleskopu na Hawajach.
5.
Carlos Slim Helú. Przekazane na cele charytatywne: 4 mld USD. Wartość majątku: 69 mld USD. Najbogatszy człowiek na świecie wszem i wobec oświadczył, że w jego odczuciu więcej dobrego można zrobić tworząc miejsca pracy niż przez dobrze zorganizowaną pomoc charytatywną. W 2006 roku przekazał on 2 mld dol., w większości z otrzymanych dywidend, swojej Carlos Slim Foundation i kolejne 2 mld w 2010 roku. Programy fundacji nastawione są na cyfrową edukację oraz ochronę zdrowia. Jego dar w wysokości 100 mln dol. dla Inicjatywy Clintona pomaga opłacić 50 tys. operacji na zaćmę w Peru. Fundacja jego imienia razem z fundacją Gatesów i rządem Hiszpanii skierowała 150 mln dol. na poprawę wyżywienia i zapobieganie chorobom w Ameryce Środkowej.
6.
George Kaiser. Przekazane na cele charytatywne: 3,3 mld USD. Wartość majątku: 10 mld USD. „Odpowiedzialnością rządu jest, aby każde dziecko w momencie przyjścia na świat, miało te same szanse życiowe. Póki co rząd jednak nie dopełnia swoich obowiązków. Wiedząc o tym, brak działania byłby niezgodny z moim sumieniem” - powiedział Kaiser. Dlatego najbogatszy człowiek z Tulsy (drugie największe miasto stanu Oklahoma) założył George Kaiser Family Foundation z kapitałem 3 mld dolarów. Wydaje ona miliony każdego roku na: kliniki w Tulsie, pomagające kobietom wyjść z nałogu narkotykowego, poprawę szkolnictwa publicznego oraz rozwój centrów edukacji dla najmłodszych dzieci. Jego Narodowy Instytut Polityki Energetycznej poszukuje sposobów na uzależnienie się USA od dostaw ropy naftowej z zagranicy.
7.
Jon Hunstman Sr. Przekazane na cele charytatywne: 1,25 mld USD. Wartość majątku: 925 mln USD. W 1992 roku u Jona Hunstmana Sr. zdiagnozowano raka prostaty. W drodze do szpitala, w którym miał roze począć leczenie, Hunstman zatrzymał się w trzech miejscach. Na początku chemiczny potentat odwiedził schronisko dla bezdomnych, gdzie zostawił czek na milion dolarów. Następnie podobny czek wręczył w stołówce wydającej posiłki dla najuboższych, na koniec zostawił 500 tys. dol. klinice, w której wykryto jego chorobę. Od tego czasu Hunstman, który zapowiedział, że chce przed śmiercią rozdać cały swój majątek, większość pieniędzy przekazał swojej fundacji wspierającej badania nad rakiem.
Ogolnie ludzi podobnych jest b. duzo
Ale to kurwa klapki sa takie slawne