18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Witam wszystkich Sadoli.

Przeglądając sobie dzisiaj wiadomości na srefałen24 natrafiłem na taki oto artykuł:

Cytat:

Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?



Masz prawo jazdy na samochód osobowy od 3 lat, bez dodatkowego egzaminu możesz podróżować motorowerem i skuterem z małym silnikiem. Teraz posłowie dopisali do tej listy również motocykle. (Materiał "Polski i Świata")

Okazuje się, że można prowadzić taki motocykl do pojemności 125cm3.

Cytat:

Zmiany zakładają, że bez dodatkowych szkoleń i egzaminów na motocykle, koniecznie z automatyczną skrzynią biegów, będą mogli wsiąść kierowcy samochodów osobowych, którzy zdobyli prawo jazdy przynajmniej 3 lata temu. Propozycje zmian budzą duże kontrowersje.

- Nie wyobrażam sobie wejścia tego przepisu, bez wcześniejszego, obowiązkowego kursu pod okiem wykwalifikowanego instruktora - mówił Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Konkolewski boi się, że drogi zamienią się w poligon doświadczalny. To tutaj już kierowcy i zarazem "nowi" motocykliści będą stawiać pierwsze kroki.

- Te motocykle są w stanie rozwinąć prędkość stu kilometrów na godzinę. Dla niedoświadczonego motocyklisty, który uderzy w słup czy inny pojazd, skończy się to śmiercią - mówił.



To samo twierdzi warszawski WORD.

Cytat:

Propozycja posłów nie mieści się w głowie pracownikom warszawskiego WORDu. Adam Klejna mówi wprost - samochód to nie motocykl. Jazda na czterech kołach i dwóch to zupełnie co innego.

- Tego typu proces rozszerzania uprawnień z całą pewnością bezpieczeństwu służyć nie będzie - stwierdził.

Propozycja zmian w ustawie o kierujących pojazdami jest już po drugim czytaniu. Być może będą jeszcze poprawki. Jest szansa, że nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku.



Jeśli chcecie obejrzeć jeszcze materiał wideo z tymi wywiadami - źródło: tutaj
Zgłoś
Avatar
arsene007 2014-04-25, 19:50
to mogłoby być ok ale pod warunkiem że wcześniej osoba która chce jeżdzić moto musiałaby obowiązkowo przejść szkolenie. Droga publiczna to nie poligon kurwa, a jak ktoś mówi że jeździ samochodem pare lat to i motorem da rade. Huj prawda, to nie to samo. Nawet motorower to nie to samo. Kiedyś jak Komarek jechał max 40 i rozpędzał sie do tych 40 przez 10 min z górki to spoko, ale teraz to co innego, taka 125 to już może więcej. Mam prawko na moto od 6 lat, jeżdzę na różnym sprzęcie od dziecka a jak ktoś ledwo robi prawko i od razu chce "litra" to sie nie dziwie że takie są opinie o "motocyklistach", tak nawiasem mówiąc
Zgłoś
Avatar
Woodorek 2014-04-25, 20:31
Według mnie to powinno być wprowadzone już x czasu temu. Poruszam się motorowerem już od 3-4 lat (mam 18 w tym roku ) i taka przesiadka nie zrobiłaby mi prawie żadnej różnicy. Teraz, gdy kupuje się 50cm3, po dobrym dotarciu leci spokojnie 70km/h a nawet więcej. Sam wiem, bo taki motorek posiadam, seryjny, i leci prawie 80km/h. Więc jeśli przesiadłbym się na 125cm3 byłoby tylko lepiej. Ale nie każdy ma tyle praktyki, aby od razu wsiadać na większą pojemność. Selekcja naturalna, jak najbardziej.
Zgłoś
Avatar
oozyxak0o 2014-04-25, 21:20
A jak chcą wprowadzić przepis, żeby na przejściu dla pieszych samochód musiał się zatrzymywać nawet jak nie będzie pieszego? Niech któryś powie, że ten kraj nie jest pojebany
Zgłoś
Avatar
Promek 2014-04-25, 21:24
No brawo jebani pajace z wiejskiej jeszcze wiecej gimsrak bedzie pierdziec na 125 i nizej po osiedlach zeby zaimponowac reszcie gimgowna... Stawiaja fotoradary zeby bylo bezpieczniej a tworza tego typu absurdy. Jezdze motocyklem x lat juz i wlos mi sie na glowie jezy jak slysze tego typu idiotyzmy.
Zgłoś
Avatar
karbon1992 2014-04-25, 21:52
Jeszcze jedna małą uwaga do ludzi którzy piszą że teraz i tak jeżdżą 125 itp bo rejestrują na 50. Prawda ale jak ten przepis wejdzie w życie to zaczną rejestrować 250 na 125 a to już nie są przelewki albo skutery o pojemności 600 (są takie) jako 125 skuter i dopiero zacznie się armagedon na drogach.
Zgłoś
Avatar
Wiercik102 2014-04-25, 23:09
Czytając te 5 stron doszedłem do 1 wniosku. Ludzie piszecie o tym samym tylko, ze w innych słowach.
Nie zrobi to różnicy jak ktoś ma prawko B i wsiadzie sobie na 125ccm bo w końcu pzrepisy te same itd. Ale NAM (osoby które jeźdzą na motocyklu) raczej chodzi o to, że motocykl to nie auto (nawet 50ccm). Aktualne 50siądki rozwijają prędkość nawet 90km/h po odblokowaniu a 125ccm (NSR, Cagiva) 140-190km/h (wtajemniczeni wiedzą). Ale to już nie chodzi o samą prędkosć tylko o to, ze moto nie jeździ się jak autem. Tutaj do 50km/h spoko można skręcać kierownicą ale powyżej już trzeba balansować ciałem, hamulec, sprzęgło to nie tak jak w aucie, że hamują ci dwie "strony (prawa, lewa) a jedynie tył lub pród. W zakręcie autem zahamujesz a moto przy ok. 70km/h zahamujesz przednim i gleba...

Teraz jeszcze pytanie do Panów/ń jeźdzących tylko autem - Jadąc 80km/h i mając przed sobą dłuższy (po łuku powiedzmy) zakręt w prawo skręcamy w prawo ? ---> Odpowiedź: Tak / Nie
Zgłoś
Avatar
nanab 2014-04-26, 0:05
T3rror napisał/a:

@bziktheblue Gówno prawda. Przepisy przepisami, ale technika jazdy jest całkiem inna i nie chodzi mi o obsługę motocykla pt ruszanie-hamowanie, ale wszystko co się skłądana njazdę motórem.


Jaka jest róznica w prowadzeniu skutra 125 od prowadzenia skutra 125?

Wiercik102 napisał/a:

Teraz jeszcze pytanie do Panów/ń jeźdzących tylko autem - Jadąc 80km/h i mając przed sobą dłuższy (po łuku powiedzmy) zakręt w prawo skręcamy w prawo ? ---> Odpowiedź: Tak / Nie


Skręcamy w lewo i wsadzamy do cipki i jedziemy dryftem
Zgłoś
Avatar
betonowy_asfalt 2014-04-26, 2:56
Wiercik102 napisał/a:


(...)
Ale to już nie chodzi o samą prędkosć tylko o to, ze moto nie jeździ się jak autem. Tutaj do 50km/h spoko można skręcać kierownicą ale powyżej już trzeba balansować ciałem,
(...)
[/b]



Co Ty za farmazony opowiadasz... od kiedy to motocyklem skręca się "balansem ciała"?

Twierdzisz, że powyżej 50km/h już się nie skręca kierownicą?
Zgłoś
Avatar
Wiercik102 2014-04-26, 10:43
betonowy_asfalt napisał/a:

Co Ty za farmazony opowiadasz... od kiedy to motocyklem skręca się "balansem ciała"?

Twierdzisz, że powyżej 50km/h już się nie skręca kierownicą?



Skręca ale minimalnie

A widząc zakręt w prawo skręcamy w lewo
Zgłoś
Avatar
betonowy_asfalt 2014-04-26, 11:48
Wiercik102 napisał/a:



Skręca ale minimalnie

A widząc zakręt w prawo skręcamy w lewo



Nie rozumiem - minimalnie skręca się balansem, czy minimalnie skręca kierownicą?
Zgłoś
Avatar
KingOfDarkness 2014-04-26, 12:02
@betonowy_asfalt: Tak, ale to nie znaczy, że każdy kto teraz skończy 18 będzie mógł

@Wiercik: Czy są skutery 125cc o mocy MAKS 15KM i z automatyczną skrzynią biegów które pojadą 140-190kmph?
I cosz Ty to pierdolisz o tym skręcaniu w lewo przy skręcie w prawo :o Motorem nie jeździłem, ale za to dużo jeździłem kolarzówką, która też osiąga prędkości ponad 50kmph i też się skręca kierownica "minimalnie" ale zawsze jest to skręt w tą stronę w którą mamy zakręt + pochylenie się z rowerem do środka zakrętu.
Zgłoś
Avatar
betonowy_asfalt 2014-04-26, 13:31
MahoRR9 napisał/a:

@betonowy_asfalt: Tak, ale to nie znaczy, że każdy kto teraz skończy 18 będzie mógł

@Wiercik: Czy są skutery 125cc o mocy MAKS 15KM i z automatyczną skrzynią biegów które pojadą 140-190kmph?
I cosz Ty to pierdolisz o tym skręcaniu w lewo przy skręcie w prawo :o Motorem nie jeździłem, ale za to dużo jeździłem kolarzówką, która też osiąga prędkości ponad 50kmph i też się skręca kierownica "minimalnie" ale zawsze jest to skręt w tą stronę w którą mamy zakręt + pochylenie się z rowerem do środka zakrętu.



Ad1 masz rację

Ad2 nie masz racji potwierdzone info..
Zgłoś
Avatar
KingOfDarkness 2014-04-26, 14:04
Nie mam racji z tym, że na kolarzówce skręca się w prawo czy że na motorze skręca się w prawo jadąc.... w prawo?

Co z tymi skutrami 15KM jadącymi 190kmph?
Zgłoś
Avatar
betonowy_asfalt 2014-04-26, 14:06
MahoRR9 napisał/a:

Nie mam racji z tym, że na kolarzówce skręca się w prawo czy że na motorze skręca się w prawo jadąc.... w prawo?

Co z tymi skutrami 15KM jadącymi 190kmph?



Odnośnie skręcania. Tyczy się to zarówno roweru jak i motocykla.

Na skuterach się nie znam poza tym, że wiem, że bywają całkiem prędkie...
Zgłoś
Avatar
KingOfDarkness 2014-04-26, 14:44
Przecież napisałem że jeżdżę kolarzówką i zdecydowanie nie skręca się tam w lewo jadąc w prawo...
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie