18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (7) Soft Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 1:05
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: 2024-09-13, 13:31
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:33


Niby zwyczajne zdjęcie naszej galaktyki. Otóż, zdjęcie to ma rozdzielczość 108.500×81.500, lub jak kto woli 9 gigapixeli, oraz "waży" 24.6 GB. Zdjęcie zostało wykonane przez teleskop VISTA, który wykonał tysiące mniejszych zdjęć i połączył w całość.

Na zdjęciu widać 84 miliony gwiazd



Poniżej link do oryginalnego zdjęcia w pełnych wymiarach i jakości
eso.org/public/images/eso1242a/zoomable/

Zbliżając kilkakrotnie można poczuć jacy jesteśmy mali i nic nie znaczący w niezmierzonej otchłani Wszechświata
Zgłoś
Avatar
-TUR- 2012-11-04, 17:46
Czerwo to nie glony, tylko natężenie świetlne tych gwiazd, im bardziej jasne, tym więcej gwiazd świecących jasno(oznacza to, ze są dość młode) czarne punkty to wymarłe gwiazdy
Zgłoś
Avatar
a................0 2012-11-04, 18:10 2
Przypomniało mi się, jak kiedyś po pijaku mojemu koledze zebrało się na filozofowanie i nawija do drugiego kolegi:
- Jak sobie pomyślisz, że [pierdu pierdu o ogromie wszechświata itd.], a ty jesteś tylko takim małym punktem...
- Nie, ja jestem Patryk!
Koniec rozmowy
Zgłoś
Avatar
d................i 2012-11-04, 18:18
szybki jesteś koleś, widziałem to w necie gdzieś miesiąc temu
Zgłoś
Avatar
job_twaju_mać 2012-11-04, 18:20
Dałbym sobie kutasa uciąć, że gdzieś w Drodze Mlecznej jest inteligentna cywilizacja. Jednak szkoda, że prawdopodobnie człowiek nie oddali się daleko od układu słonecznego m.in przez ograniczone zasoby Ziemi (nie sądzę, że uran lub pluton wystarczyłby do takiej podróży ). Najbliższa planeta, na której podejrzewa się, że może być życie znajduje się parę tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Z tego co wiem, to jedynie w antymaterii jest potencjał na dalekie podróże, jednak przy obecnych możliwościach technologicznych bardzo trudno ją uzyskać. Czytałem, że gram antymaterii kosztuje 62,5 biliona dolarów.

"W wyniku anihilacji 1 kg materii z 1 kg antymaterii powstaje prawie 100 razy więcej energii, niż w wyniku fuzji termojądrowej dwóch kilogramów wodoru i aż 10 miliardów razy więcej, niż po spaleniu dwóch litrów benzyny. "
Zgłoś
Avatar
o................9 2012-11-04, 18:24
Niby zwyczajne zdjęcie naszej galaktyki. Otóż, zdjęcie to ma rozdzielczość 108.500×81.500, lub jak kto woli 9 gigapixeli, oraz "waży" 24.6 GB. Zdjęcie zostało wykonane przez teleskop VISTA, który wykonał tysiące mniejszych zdjęć i połączył w całość.

Na zdjęciu widać 84 miliony gwiazd

eso.org/public/images/eso1242a/zoomable/
Zgłoś
Avatar
Xumme 2012-11-04, 18:29 2
krzysztof3011 napisał/a:

Ech... Przez chwilę zastanawiałem się, jak na tym zdjęciu odnaleźć Ziemię...



Wiedziałem ! Wiedziałem, ze znajdzie sie jakis idiota szukajacy ziemii ! No normalnie wyjde z siebie i stane obok ! hahahahah !

A teraz tak na poważnie moi drodzy.. Jak mozna szukac Ziemii na zdjęciu, które było robione z Ziemii? : o

Dla potwierdzenia mojej tezy wyjasnie, ze jest to teleskop stojący Na Ziemii!



VISTA (Visible & Infrared Survey Telescope for Astronomy) – teleskop o średnicy zwierciadła 4,1 m, umieszczony w Cerro Paranal w Chile. Rozpoczął swoje działanie pod koniec 2009 roku. Ma szeroki kąt widzenia i jak wskazuje nazwa, rejestruje promieniowanie z zakresu widzialnego i podczerwieni. Główne zwierciadło to najbardziej zakrzywione lustro tego rozmiaru kiedykolwiek wykonane. W sercu VISTA znajduje się 3-tonowa kamera zawierająca 16 specjalnych detektorów czułych na światło podczerwone, mających łącznie 67 megapikseli. Ma największe pokrycie z astronomicznych kamer w bliskiej podczerwieni. VISTA jest w stanie wykryć i katalogować obiekty na całym niebie południowym, z czułością która jest 40 razy większa niż osiągana przez wcześniejsze podczerwone przeglądy nieba.

Ja pierdole
Zgłoś
Avatar
bo0ze 2012-11-04, 18:39 1
Naprawdę kawał dobrej czasochłonnej i nikomu nie potrzebnej roboty
Zgłoś
Avatar
B................i 2012-11-04, 19:09 2
Życie, możliwe że tam jest miliony żyć. Jedni bardziej inteligentni zdający sobie sprawę z istnienia zarówno nas jak i innych, inni mniej inteligentni od nas, jeszcze na poziomie jaskiniowców.
Zgłoś
Avatar
siwielec29 2012-11-04, 19:41 4
Ingles napisał/a:

Żeby poczuć jacy jesteśmy mali/wielcy w otaczającym nas świecie wystarczy rzucić okiem tutaj: htwins.net/scale2/



dobre...

...ale jezeli chodzi o sam kosmos to wole

Zgłoś
Avatar
Pitbull91 2012-11-04, 19:51 2
No ja znalazłem bardzo ciekawą, być może anomalie.





Podpowiem, te czarne kropeczki. No mnie kurewsko ciekawi, co to jest?
Zgłoś
Avatar
izig 2012-11-04, 21:02
chętnie bym ściągnął sobie oryginał bo tutaj eso.org/public/images/eso1242a/zoomable/ chyba nie ma pełnej rozdzielczości
Zgłoś
Avatar
Hexe 2012-11-04, 23:39 1
Pitbull91 napisał/a:

No ja znalazłem bardzo ciekawą, być może anomalie.

Obrazek

Obrazek

Podpowiem, te czarne kropeczki. No mnie kurewsko ciekawi, co to jest?



osobiście bardziej zainteresowało mnie:

widać również na Twoim powiększeniu.
zapewne to nic nadzwyczajnego, jednak rzuciło mi się w oczy jeśli ktoś obeznany, chętnie dowiem się, co to mogło być
Zgłoś
Avatar
Nobody1234 2012-11-05, 11:15 1
izig napisał/a:

chętnie bym ściągnął sobie oryginał bo tutaj eso.org/public/images/eso1242a/zoomable/ chyba nie ma pełnej rozdzielczości



Tez chętnie je pobiore.

eso.org/public/images/eso1242a/
Tutaj mozna pobrac to zdjecie, po prawej stronie mamy opcje rozdzielczosci i innych dupereli.
Zgłoś