18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
🎉🎉🎉 🥳🎂 17 urodziny sadistic.pl 🎂🥳 🎉🎉🎉
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:05
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:41
Avatar
Samudaripen 2013-06-28, 21:23 4
Boże, ale wy jesteście zjebani wy w ogóle nie macie pojęcia co to autonomia..

DUST DEVIL napisał/a:

Kim kurwa w ogóle są te jebane ślązaki (z małej bo bez szacunku)?! Kurwa, nagle ni z gruchy ni z pietruchy jebane robole wpierdalające smalec i inne górniki nagle stwierdziły, że oni nie są Polakami, a slonzakami (zmałej bo bez szacunku). Zdrajcy narodu, bo się uśmiechają niemców. Na dodatek ciągle próbują nam wmówić, że "slonzak to niezwykle silny naród"

Jedyny Śląsk to Dolny Śląsk!



ty nawet nie masz pojęcia o kulturze śląskiej..
Nagle ni z gruchy? kurwa synek weź nie pierdol, poczytaj coś najpierw o śląsku i jego autonomii np: jaskolkaslaska.eu/1012/ekonomiczne-i-gospodarcze-aspekty-autonomii-Slaska

a później pierdol farmazony. Zdrajcy narodu? Uśmiechają się do Niemców? Kurwa mać gdzie kiedy?
Sam nie jestem hanysem bo większość korzeni mam z kieleckiego, Czech, Niemiec, a może nawet Ukrainy, ale czuje się Ślązakiem i jeszcze bardziej się utożsamiam z Śląskiem kiedy czytam takie komentarze jak twój czy tego całego "szajby", takie osoby jak wy doprowadzacie tylko do podziałów między Polakami, weź poczytaj co to autonomia bo ni chuja nie wiesz, zawsze zgrywasz "douczonego" ale jednak pierdolisz takie farmazony.
Chciał bym autonomii dla Śląska, ale na RAŚ bym nie głosował bo to faszyści podobnie jak ONR czy RN..

Jedyny Śląsk to Dolny Śląsk... CO? kurwa to jest tylko województwo, chcesz tworzyć jeszcze większe podziały widzę skurwysynie, a no tak dziadek też ruskim służył.. na Dolnym Śląsku nie ma hanysów bo są ludzie z kresów, a większość Ślązaków wyjechała do Niemiec za robotą. A tak to Wrocław zawsze był stolicą Śląska. To robota komuchów, dla nich walczył m.in twój dziadek czujesz się takim Polakiem, a jednak walczył on dla ruskich i dzięki temu nie mamy kresów, no i ten Lenin, kurwa..
wsadź sobie medale dziadka w dupe i zatańcz makarene buraku.

Dobruto mała poprawka już Piłsudski odebrał Śląskowi autonomię.
Zgłoś
Avatar
BiszkoptWE 2013-06-28, 21:36
maotao napisał/a:



do nr1- psy dupami szczekajo na Lipinach (dzielnia Świętochłowic)
do nr2- Sosnowiec to już Zagłębie i tu mosz recht



do nr1 - na lipinach są dwa rodzaje psów szybkie i tłuste (krążą głosy że kiedyś jak była tam w chuj większa bieda niż teraz jest w części tej dzielnicy wpierdzielali psy, gołębie, koty, wszystko co się dało)

do nr2 - Sosnowiec to jest już inny kontynent ;p

Co do grafu, jestem pewny że ci kibice którzy to zamalowali ostatni raz na meczu byli - nigdy, a lansują się tylko niebieskimi barwami po swojej dzielnicy, masa jest takich ludzi nie tylko z Ruchu, ale i Górnika, GieKSy... Walka na murach jest zawsze, akurat u mnie (mieszkam na Lipinach gdzie są psy tłuste i szybkie) bardziej atakują na murach ci z Górnika, o których jest głośno tylko na murach, bądź gdy są w większej ekipie, tak to nikogo nie ma w barwach. Nie podoba mi się to bardzo, takie dewastowanie miasta przez wpierdalanie wszędzie jakichś badziewnych napisów odjebanych na szybko, albo zalewaniu grafów innych drużyn farbą, sam byłem świadkiem jak na skutecze podjechało dwóch i w czasie jazdy jebło na graf tu akurat Ruchu, dwa słoki z farbą. Patologia niestety, którą trzeba tępić.
Zgłoś
Avatar
i................a 2013-06-28, 21:39 1
kamuha napisał/a:


Śląsk jest częścią pPolski taką samą jak mazowsze, wielkopolska czy podlasie. O rabunku węgla nie ma mowy bo węgiel nie należy do ślązaków. NIe ma czegoś takiego jak Państwo Śląskie.

Przypominam że Śląsk nie jest uprzywilejowany względem innych regionów. Wystarczy przeanalizować inwestycje środki jakie nasze panstwo przez ostatnie lata łożyło na tą część kraju a okaże się że inne regiony były niedoszacowane.
Mówiąc o ignorancji ponieważ większa część pieniędzy nie idzie jak do tej pory na śląsk jest błędnym myśleniem.

Myślę że każdy chce żyć w swoim regionie godnie i spokojnie. Nie zauważyłem żeby do tej pory jakakolwiek siła próbowała odebrać wolność regionowi śląskiemu. Rozgoryczenie... a co mają powiedzieć przedstawiciele innych regionów Polski?
Kaszubi, mazowszanie, podlasianie, hachły, itp. itd etc.



Wszystkie Twoje powyższe wypowiedzi śmierdzą brakiem jakiejkolwiek wiedzy historycznej. Niestety kolego, ale nie bierzesz wszystkich aspektów pod uwagę co czyni Cię niezwykle słabym w dyskusji. No sorry, ale nie da się z Tobą merytorycznie dyskutować. Pozwól, że Ci wytłumaczę.

Śląsk jest częścią Polski. Teraz. Przez ponad 700 lat był pod jurysdykcją początkowo Czech a później Prus. Dostał się w polskie ręce, kiedy było wiadomo jak istotnym strategicznie jest regionem. Wcześniej Polska kładła lachę na te tereny najprościej rzecz ujmując. Polscy aktywiści rękami m.in. Wojciecha Korfantego wykorzystali rozgoryczenie mieszkańców Śląska wyzyskiem ze strony właścicieli zakładów przemysłowych i chcieli przewrotu. Zaczęli walczyć o swoją wolność. Wygrali po trzech powstaniach i wielu stratach w ludziach. To było jedno z największych polskich zwycięstw i tego się w żaden sposób się nie gloryfikuje. W tym kraju najważniejsze jest 'gloria victis' i nic się więcej nie liczy. Nie wspomnę o takich powstaniach jak wielkopolskie, które też było sukcesem, a nie jest tak nagłaśniane jak największa porażka polaków - powstanie warszawskie. Róbmy z porażek powód do dumy, to zawsze będziemy gówno znaczyć w Europie, bo nikt nie będzie na nas poważnie patrzeć.

Co istotne kolego, Śląsk w ramach Państwa Polskiego uzyskał autonomię. Byliśmy zobowiązani dopłacać do budżetu Państwa 10% własnych dochodów. Te śląskie wpływy do budżetu w dwudziestoleciu międzywojennym stanowiły prawie 46% ogólnego dochodu państwa. Autonomia została zniesiona nielegalnym dekretem w roku 1954 przez Aleksandra Zawadzkiego.

I co najistotniejsze, żebyś nie pierdolił głupot swoim znajomym - Śląsk był wyrabowany z węgla. To była normalna kradzież, a nie zrównoważone wydobycie. Przez to co robili przez całą dekadę lat 70' w Bytomiu, w Rudzie Śląskiej, Zabrzu powinno stanowić pretekst do postawienia tamtych władz przed trybunałem stanu. Właśnie dlatego te miasta są zagrożone zawaleniami. I to co jest na tej ziemi powinno stanowić naszą śląską własność, a nie skarbu Państwa, który traktuje nas jak dojną krowę nie bacząc na standard życia na Śląsku.

Na koniec chciałem jedynie dodać jakie jest moje stanowisko - urodziłem się Polakiem, z czasem wzbogacając swoją wiedzę dojrzałem do swojej śląskiej tożsamości. Uważam, że Śląsk powinien sam o sobie stanowić, ale w ramach Państwa Polskiego. Tak nakazuje zdrowy rozsądek - cecha, której brakuje ponad połowie ludzi na tym portalu, którzy pierdolą od rzeczy, bez żadnej wiedzy i szacunku dla drugiego człowieka.
Zgłoś
Avatar
Szczam_na_Zakrystii 2013-06-28, 22:23
Tak śląsk "rabowany z węgla" ...
Bo ten węgiel jest wasz i tylko wasz?
Czyli jak robią wycinkę drzew z jakiegoś wielkiego lasu to jest rabowanie z drewna powiedzmy Mazowsza a jak łowią ryby to rabowanie pomorza? Jak zaczną wydobywać gaz łupkowy to będzie rabowanie czegoś tam itd. itd.?
To jest dobro PAŃSTWOWE a nie jakiejś tam grupki nawiedzonych hanysów!
W latach 70 nie tylko hanysowo było grabione!
O rolnictwie żaden hanys nic nie mówi bo tylko ten zajebany węgiel w głowie.
To nie Polacy was okradali a ZSRR!
Wy hanysy zapominacie że na śląsk przyjeżdżali z całej Polski budować ten wasz "wielki" sląsk!

Podziały między Polakami robicie włąśnie wy! Ślązacy! Słyszał jeden z drugim o gadaniu o autonomii Mazowsza, Pomorza, Małopolski itp? Nie! Tylko hanysy nie czują się zasymilowani ( czyli Polakami) z narodem i chcą "swojego".

A to że się niemcom w pas kłanialiście i kłaniacie nie jest żadną tajemnicą!
Co drugi hanys tzw. volksdeutsch po czerwony paszport stał w kolejce i wypierdalał budować IV rzeszę!
Prawda boli co?

A tobie @Samudaripen_Porajmos odpisałem w poprzednim temacie ale od 2 dni nie masz pojęcia co napisać bo zwyczajnie zajebałem cie argumentami!
Zgłoś
Avatar
Samudaripen 2013-06-28, 23:02 3
SZAJBAAA napisał/a:


A tobie @Samudaripen_Porajmos odpisałem w poprzednim temacie ale od 2 dni nie masz pojęcia co napisać bo zwyczajnie zajebałem cie argumentami!


Chyba ja cię "zajebałem argumentami" bo nie odpowiadałeś na temat tylko z dupy pisałeś coś w stylu:
Cytat:

Wg Ciebie ludzie w Częstochowie też teraz powinni się czuć ślązakami i chcieć autonomii śląska?!

mimo, że nikt nic takiego nie pisał tak więc to raczej ty nie wiedziałeś co napisać...
no i jeszcze:
SZAJBAAA napisał/a:

Muszę na każde wypociny odpowiadać? Zwyczajnie olałem.

Nie tłumacz kolegi może co?

Co do twojego pierwszego posta faktycznie nie odpowiedziałem bo nie ma po co.
I nie że miałeś racje tylko zwyczajnie nie ma po co.




no to mnie "zajebałeś argumentami" to ma być wg. ciebie odpowiedź, co ci niby miałem napisać.. dalsza konwersacja z tobą nie miała po prostu sensu i nie odpisywałem, a nie bo "zajebałeś mnie argumentami"

Cytat:

Tak śląsk "rabowany z węgla" ...
Bo ten węgiel jest wasz i tylko wasz?
Czyli jak robią wycinkę drzew z jakiegoś wielkiego lasu to jest rabowanie z drewna powiedzmy Mazowsza a jak łowią ryby to rabowanie pomorza? Jak zaczną wydobywać gaz łupkowy to będzie rabowanie czegoś tam itd. itd.?
To jest dobro PAŃSTWOWE a nie jakiejś tam grupki nawiedzonych hanysów!
W latach 70 nie tylko hanysowo było grabione!
O rolnictwie żaden hanys nic nie mówi bo tylko ten zajebany węgiel w głowie.
To nie Polacy was okradali a ZSRR!
Wy hanysy zapominacie że na śląsk przyjeżdżali z całej Polski budować ten wasz "wielki" sląsk!

Podziały między Polakami robicie włąśnie wy! Ślązacy! Słyszał jeden z drugim o gadaniu o autonomii Mazowsza, Pomorza, Małopolski itp? Nie! Tylko hanysy nie czują się zasymilowani ( czyli Polakami) z narodem i chcą "swojego".

A to że się niemcom w pas kłanialiście i kłaniacie nie jest żadną tajemnicą!
Co drugi hanys tzw. volksdeutsch po czerwony paszport stał w kolejce i wypierdalał budować IV rzeszę!
Prawda boli co?

Co do reszty weź się najpierw doucz zanim coś napiszesz. "Wielki" Śląsk był zbudowany zanim odebrano mu autonomie, jak już odebrano to raczej zaczął się rozbiór niż budowa Jak przykładowo mieszkańcy wschodniej Polski przyjeżdżali na Śląsk to się czuli jak murzyni przyjeżdżający do USA, taka była różnica(nie obrażając Polaków, po prostu mówię jak było), a później to już tylko machloje, po odebraniu autonomii, głód, bród i ubóstwo. Zawalające się kamienice, familoki, kurz, nędza. Teraz już się polepszyło, ale co zamykają kopalnie bo rzekomo są nierentowne, pełno idiotów jak ty mówi, że "hanysy idioci mają wongiel drożej niż z zagranicy i się nie opłaca" jeszcze śmieją mówić, że cała Polska (oczywiście z twoją Bielsko-Białą na czele) płaci na Śląsk dupne "janosikowe". Po paru latach po zamknięciu państwowej kopalni bo rzekomo nierentowna znajduje się jakiś prywatny inwestor i nagle wszystko cudownie się opłaca kopalnia działa, oczywiście jakiś cwaniaczek z Warszaffki zostaje kierownikiem, no ale cóż jak to mówią: "świat bez ciuli byłby rajem"..
Prawda boli? Chyba cię pojebało, jaka prawda te oszczerstwa? weź się jebnij.. Chyba twoi starzy po "czerwony paszport" stali w kolejce
Zgłoś
Avatar
i................a 2013-06-28, 23:02 1
@ SZAJBAAA

Nick mówi sam o sobie. Niczego sobą nie przedstawiasz, nawet nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

Odebrano nam o wiele więcej niż innym, stąd poczucie niesprawiedliwości. I o wiele więcej zniszczono, rozsprzedano, więc stul dziób niedouku jeden i swoje niczym nie poparte poglądy zachowaj dla siebie.
Zgłoś
Avatar
Szczam_na_Zakrystii 2013-06-29, 2:25
ikea napisał/a:

@ SZAJBAAA

Nick mówi sam o sobie. Niczego sobą nie przedstawiasz, nawet nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

Odebrano nam o wiele więcej niż innym, stąd poczucie niesprawiedliwości. I o wiele więcej zniszczono, rozsprzedano, więc stul dziób niedouku jeden i swoje niczym nie poparte poglądy zachowaj dla siebie.



Twój nick również mówi wiele ... jesteś tandetny jak meble z IKEI i prosty jak płyta paździerzowa.

Tak wszystko wam kurwa odebrali. Biedne hanyski
Za komuny hanysy mieli się najlepiej (sklepy dla górników etc.)

Sam się kurwa doucz. Hanysom po prostu brakuje teraz komuny i dlatego mają taki ból dupska! Mieliście wszystko a teraz musicie zacząć pracować i boli.

@Samudaripen_Porajmos z tobą to akurat nie ma sensu dyskutować.
Jesteś głuchy jak pień i czytać również nie potrafisz.
Mam przytoczyć twój najlepszy post?

Domagasz się abym ci gdzieś tam odpowiadał (wypisujesz PW) weź się kurwa ogarnij idioto!
Jesteś marnym trolem nie mającym pojęcia o NICZYM!
Jak chcesz mogę powklejać te twoje PW do mnie gdzie się domagasz odpowiedzi albo reklamujesz swoje posty (nie wiem, piw wirtualnych się domagasz?)

Tutaj link do tematu tego "znawcy" od wszystkiego:

sadistic.pl/kiedy-moje-dzieci-szly-do-komunii-vt202798.htm

Jasno i wyraźnie widać z kim ma się do czynienia.
Zwykły kretyn nic więcej.
Zgłoś
Avatar
MdF 2013-06-29, 11:51
Pozdrawiam ekspertów od śląskości którzy śląsk znają jedynie z telewizji.Po wypowiedziach widać że dobrze znacie region, jego specyfike jak i ludność.Fajnie poczytać obiektywne komentarze.

Co do zdjęcia, to nie można utożsamiać wszystkich ślązaków z paroma debilami.To tak jak utożsamiać wszystkich warszawiaków z paradą równości.Tyle w temacie
Zgłoś
Avatar
orion123123 2013-06-29, 12:43
Godocie banda zjebów tylko jak by niy te zjeby to byście niy mieli nawet wongló
bo to ślonzocy wongiel kopajom jestescie bandom debili.
tyla odymie. pyrsk cioty
Zgłoś
Avatar
Samudaripen 2013-06-29, 12:47
SZAJBAAA,
to, że ci napisałem "proszę o odpowiedź" to nie znaczy, że chce dostać jakieś piwa, ja pierdole ty te wirtualne piwa traktujesz jak jakiś sprzęt RTV albo złote majtki.
Temat, który wkleiłeś miał na celu "sparodiowanie" (które mi nie wyszło ) tych wszystkich postów "ateistów", którzy zmyślają jakieś historyjki, mające na celu oczernić katolików.
Poza tym te twoje zmienianie tematu i przeszukiwanie mojego profilu potwierdza tylko to, że nie masz racji
"źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz"

komuny nie przeżyłeś, a gadasz jak było.. ja pierdole. Górnicy w większości pochodzili z całej Polski. mieli dobrze bo sklepy dla górników.. jeśli już cię tak to boli to to wina systemu, a nie górników, poza tym praca na kopalni to ciężka praca często kończy się śmiercią, byś kurwa godziny nie wytrzymał, ale co ty możesz wiedzieć.. o jakiejkolwiek pracy kurwa, dobrze to miał twój stary w ZOMO. Nie wiem skąd info, że było najlepiej.. Dobrze nie było bo ludzie nie byli wolni i zapierdalali jak woły, a w Warszawie balowali, ale dla ciebie w końcu to nie jest najważniejsze, najważniejsze to jest, żeby Bielsko-Biała była stolicą, a ty królem Polski, burak jebany.. dobrze dla Śląska było jak była autonomia. Kurwa wymyślasz jakieś bzdety i je rozpowiadasz, kurwa w każdym temacie o Śląsku piszesz te same kłamstwa, że hanysy stali w kolejce po jakieś czerwone paszporty, że im było najlepiej za komuny, że to czerwone kurwy, kłaniają się Niemcom, oni sami są ukrytą opcją niemiecką (jarosław Polskę zbaw) i tym podobne pierdolenie. Zamierzasz to tak długo powtarzać aż ci uwierzą, że to prawda i zrobią z ciebie króla mocarstwa bielskiego?

A jeżeli twierdzisz, że dyskusja ze mną nie ma sensu to nie odpowiadaj

orion123123,
marna prowokacja gorolu
Zgłoś
Avatar
Dobrutro 2013-06-29, 14:42 1
ikea napisał/a:


Zaczęli walczyć o swoją wolność. Wygrali po trzech powstaniach i wielu stratach w ludziach. To było jedno z największych polskich zwycięstw i tego się w żaden sposób się nie gloryfikuje. W tym kraju najważniejsze jest 'gloria victis' i nic się więcej nie liczy. Nie wspomnę o takich powstaniach jak wielkopolskie, które też było sukcesem, a nie jest tak nagłaśniane jak największa porażka polaków - powstanie warszawskie. Róbmy z porażek powód do dumy, to zawsze będziemy gówno znaczyć w Europie, bo nikt nie będzie na nas poważnie patrzeć.



Taką poprawkę bym chciał dodać do Twojego tekstu. Wszystkie powstania śląskie przegrano. Jednak zamęt jaki wprowadziły takie działania zmusiły Ligę Narodów do ponownego rozpatrzenia plebiscytów na Śląsku i mimo, że II RP nie dostała wszystkich ziem objętych powstaniem. To otrzymała nowe autonomiczne województwa najbardziej uprzemysłowione. Gdzieś w proporcjach 80% przemysłu zostało po stronie Polskiej, a 20% po stronie Niemiec. Chciałbym by w historii Polski było więcej takich przegranych.

Jedyne wygrane powstanie w dziejach Polski to powstanie wielkopolskie.

SZAJBAAA napisał/a:


Tak wszystko wam kurwa odebrali. Biedne hanyski
Za komuny hanysy mieli się najlepiej (sklepy dla górników etc.)



Jak było tak bogato to czemu górnicy razem z stoczniowcami napierdalali się z milicją? Po drugie nie rozumiesz podstaw gospodarki, dobrze jeśli rynek jest wolny. Ale w drugą stronę niekorzystnie w wolnym rynku działa zamknięcie wielkiego zakładu pracy. Bo Ci robotnicy czy górnicy muszą gdzieś swoje wypłaty wydawać. I dzięki temu tysiące innych ludzi zarabia na dostarczaniu dóbr i usług. Jeżeli zamykasz wielki zakład pracy, to nie tylko dziadują robole. Ale i Ci co dostarczali im te dobra i usługi, bo za co będą sobie kupować luksusowe rzeczy? Wtedy cała ekonomia regionalna idzie w cholerę. Wtedy masz zastój na rynku i kryzys, gdy każdy zaciska pasa zamiast wydawać i nakręcać rynek.
Zgłoś
Avatar
MdF 2013-06-29, 15:08 1
SZAJBAAA napisał/a:

Podziały między Polakami robicie włąśnie wy! Ślązacy! Słyszał jeden z drugim o gadaniu o autonomii Mazowsza, Pomorza, Małopolski itp? Nie! Tylko hanysy nie czują się zasymilowani ( czyli Polakami) z narodem i chcą "swojego".



To widocznie jesteś głuchy i w ogóle niezorientowany w temacie.Tendencje autonomiczne( mniejsze lub większe) istnieją również w innych regionach( powstał też ruch autonomii zagłębia dąbrowskiego!!!).Ale po co wiedzieć o czym się pisze, lepiej siać nienawiść i uprzedzenia, powielać stereotypy.

My tworzymy podziały między polakami?Chłopie podziały tworzą takie osoby jak Ty i np autor tego postu( z warszafki, jakoś mnie to nie dziwi ),to Ty masz z nami problem, to Ty stygmatyzujesz.Twoja życie musi być bardzo puste.

Pozdrowienia w Zabrza
Zgłoś
Avatar
Dobrutro 2013-06-29, 15:40 1
Autonomia to nie suwerenność. Bo patriotyzm rodzi się oddolnie, czyli pierw liczy się moja rodzina, potem miejscowość, region i na końcu kraj. Jeżeli nie potrafisz być dobrym członkiem swojej rodziny, praworządnych mieszkańcem swojego miasta czy regionu to i tak mierny będzie z Ciebie obywatel Polski. Jeżeli człowiek nie umie zadbać o swoje najbliższe otoczenie to i całościowo nie ogarnie niczego.

Zakres autonomii jest zawsze określany w odpowiednim dokumencie. Najczęściej autonomia obejmuje takie sprawy jak własny skarb i prawo. A rząd centralny wtedy zajmuje się tylko polityką zagraniczną i obronnością granic kraju. Pajace na centralnych stołkach nie potrafią rządzić, a im mniej władzy w jednym miejscu tym lepiej. Dzięki temu mniejsza szansa, że ktoś coś popsuje. Bo jaki interes ma mieszkaniec Pomorza na Śląsku? Żaden. Więc dlaczego mieszkaniec Pomorza ma decydować o nie swoim regionie?

Kolejny plus na korzyść patriotyzmu regionalnego i autonomii. To to, że dzięki temu świadomość narodowa trwa dłużej i przetrwa. Jeżeli ktoś czuje się pierw Mazowszaninem, Ślązakiem, Pomorzaninem itp a potem dopiero Polakiem. To w tej kolejności w przyszłości będzie się uważał za Europejczyka. Że pierw jest Ślązakiem, potem Polakiem, a na końcu Europejczykiem. Bo chyba nie chcesz by pewnego dnia Polacy czuli się pierw Europejczykami, a dopiero potem Polakami?
Zgłoś