18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 50 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: 45 minut temu
🔥 Youtubery w McLarenie - teraz popularne
Nuklearna latarnia morska
Sengrod • 2013-10-01, 19:03
Po kilku uwagach takich jak brak opisów i tłumaczeń umieszczam artykuł, którego raczej nie było bo sprawdzałem po tagach a mianowicie:

Opuszczona nuklearna latarnia morska na dalekiej północy w Rosji.

Północne Rosyjskie wybrzeże to niesamowicie rozległy obszar liczący kilka tysięcy kilometrów i mieści się wewnątrz koła podbiegunowego. Długie polarne zimy to niekończąca się noc w której upływ czasu nie może być mierzony w sposób do jakiego przywykliśmy. Taki stan rzeczy trwa aż 100 dni w roku. Ale koniec końców droga morska była najszybszą i najtańsza formą transportu ze wschodu na zachód. Teraz ta podróż jest stosunkowo łatwa dzięki nawigacji satelitarnej i funkcji autopilota ale w czasach ZSRR nie mieli takich dogodności.

Komunistyczna partia Związku Radzieckiego postanowiła zbudować łańcuch latarni morskich na niezaludnionym wybrzeżu swojego imperium. Jak partia postanowiło tak zostało zrobione, latarnie które wzniesiono musiały być bez załogowe ze względu na olbrzymie odległości pomiędzy nimi a najbliższymi zamieszkałymi osadami. Inżynierowie radzieccy głowili się jak tego dokonać i powstał pomysł lekkich małych reaktorów atomowych które nie będą wymagały szczególnego dozoru. Latarnie te mierząc czas roku i długość światła dziennego włączały się automatycznie gdy zaszła taka potrzeba.

Co ciekawe jeszcze po upadku ZSRR latarnie nadal wskazywały drogę lecz znaleźli się śmiałkowie którym nie przeszkadzał radioaktywny charakter miejsca i zwyczajnie rozebrali co tylko mogli włącznie z reaktorami. Bardzo możliwe nie zdając sobie sprawy z ryzyka jakie podejmują.

A teraz porcja zdjęć:





























Źródło:

- englishrussia.com/

- izismile.com/
Zgłoś
Avatar
Necromancer 2013-10-02, 3:02 5
Te latarnie były/są zasilane nie przez żadne reaktory atomowe tylko przez RTG-i (radioizotopowy generator termoelektryczny). Chyba mało kto ogarnia różnicę pomiędzy jednym a drugim.
W skrócie:
Reaktor - wytwarza ciepło z rozszczepiania ciężkich atomów, np. uranu-235 czy plutonu-239, inicjowanego przez swobodne neutrony.
RTG - zawiera radioaktywny izotop (najczęściej stront-90 lub pluton-238) który wytwarza ciepło w wyniku samorzutnych rozpadów promieniotwórczych.
Zgłoś
Avatar
Dr0mg 2013-10-02, 9:24
@up a może tam wsadzili baterie jądrową ?i zrobili wielką latarkę ale olali temat bo uran czy takie to drogie i nie ma już gdzie tego składować a bomby z tego już mają
Zgłoś
Avatar
S................k 2013-10-02, 9:29
@tepad.no

Tylko podpowiem, że od 2020 roku nasz przemysł węglowy będzie miał poważne kłopoty. Teraz sprzedajemy węgiel właściwie po kosztach do Niemiec i innych krajów europejskich. Tona węgla wywieziona na zachód jest tańsza niż tona węgla kupiona na Pomorzu. Normy na emisję CO2 zmuszają Polskę do przymusowej rezygnacji z ogrzewania węglem, także jak masz piec węglowy to musisz szykować się na jego zmianę na bardziej "ekologiczny" odpowiednik w ciągu dekady.

Unia zabije kolejny przemysł w Polsce, składy opału przestaną istnieć, Kompania Węglowa i Holding Katowicki bez dealerów długo nie pociągną. Przykro mi, ale Polska w UE będzie jedynie producentem "studentów" i taniej siły roboczej.
Zgłoś
Avatar
werther 2013-10-02, 10:20
Marshal napisał/a:

Rozkradanie latarni morskich, szczegolnie dzialajacych jak dla mnie to kompletny debilizm i kurestwo. Bo po to zostaly wzniesione zeby chronic zycie ludzkie na morzu, a jak wiadomo to bardzo nieprzyjazne srodowisko.



Naprawdę jesteś taki głupi i myślisz, że na te mrugające światełka ktoś jeszcze oprócz turystów patrzy?
Zgłoś
Avatar
pakicito 2013-10-02, 16:36
Cytat:

znaleźli się śmiałkowie


śmiałkowie to mogą być w Polsce, to są zwykli Rosjanie
Zgłoś
Avatar
Marshal 2013-10-02, 20:27
werther
Czasem elektronika zawodzi...
Zgłoś
Avatar
werther 2013-10-02, 23:44
Marshal
Jednak nic nie wiesz na temat nawigacji morskiej.
Zgłoś
Avatar
Sengrod 2013-10-03, 0:40
werther,
Z relacji mojego Ojca, który jest Kapitame Żeglugi Wielkiej wiem, że nawiguje się przedewszystkim z gwiazd a potem się para elektroniką
Zgłoś