18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Elektrownia Jądrowa Żarnowiec to polska elektrownia jądrowa budowana w latach 1982–1990 w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim z siedzibą w Nadolu.

Oficjalna ostatnia nazwa przedsiębiorstwa brzmiała: Elektrownia Jądrowa „Żarnowiec” w budowie w likwidacji w Nadolu.

W zamyśle była elektrownia miała stanowić pierwszy krok w realizacji polskiego programu energetyki jądrowej, który obejmował jeszcze wybudowanie Elektrowni Jądrowej „Warta” w miejscowości Klempicz w ówczesnym województwie pilskim. Elektrownia w Żarnowcu docelowo miała się składać z czterech bloków energetycznych napędzanych reaktorami WWER-440 o łącznej mocy ok. 1600 MW.

Zmiana warunków ekonomicznych w Polsce po 1989 roku, a także długotrwałe protesty aktywistów i negatywny odbiór części społeczeństwa, który wzmógł się szczególnie po katastrofie w Czarnobylu, spowodowały, że budowa została przerwana i elektrownia wówczas nie powstała.

Dwa z czterech reaktorów, pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, zezłomowano. Jeden z pozostałych reaktorów odkupiła od Polski za symboliczną kwotę elektrownia jądrowa położona w fińskim mieście Loviisa. Drugi znajduje się obecnie w Centrum Szkoleń Elektrowni Jądrowej Paks na Węgrzech. Oba bezawaryjnie działają do dnia dzisiejszego.



Reszta w komentarzach.
Zgłoś
Avatar
PanAndrzej 2012-08-05, 20:06 1
Wiadomo, lepiej płacić ciężki pieniądz, palić i tak już małe zasoby węgla, truć się niż mieć względnie czystą , tanią energie. A bełkot starych babek o Czarnobylu i Japonii... no właśnie, przez takich ludzi stoimy w miejscu.
Zgłoś
Avatar
_................_ 2012-08-05, 20:54
Jako że rzeczowa dyskusja na sadolu to przeszłość, to wkleję tylko linka i 1 informacje.
Tak sobie neta przeglądałem i znalazłem dość ciekawą i obiektywną stronkę na ten temat:
elektrownieatomowe.info/
Jeśli chodzi o same odpady, to dobrze jest dowiedzieć się czymże jest Onkalo. Nawet film o tym powstał "Into Eternity".
No to tyle kurwa.
Zgłoś
Avatar
Eliot Imperio 2012-08-05, 22:02 2
Znaczy nie no wszystko spoczko z tą elektrownią. Ale ja mam takie zapytanie- skąd weźmiecie na to pieniążki? Przecież kryzys pełną gębą napierdala jak informuje Pierwszy Ryży Narodu i cza pasa zaciskać. A po drugie, chyba wam pod domem te odpady radioaktywne będziemy składować. A sama budowa to już w ogóle abstrakcja, przecież oni kurwa nawet autostrad nie mogą zbudować bo już przycinają skurwysyny hajs na zwykłym piachu i dają jakiś gówniany zamiennik. Dziękuje, postoje jak mi zamiast betonu zaczną dodawać kleju do tapet i jakichś innych "tańszych" zamienników. Za mało macie problemów? Chcecie żeby się znowu sępy nachapały za darmo i uczciwych ludzi wyjebali na pieniądze?
Zgłoś
Avatar
sparx 2012-08-05, 22:07
Moja matka poznała tam mojego ojca W domu pełno mieliśmy talerzy i wazonów z tym nadrukiem, jeden chyba dalej jest. Z tego co mi mówiła (niewiele pamiętam) to wszystko już było praktycznie gotowe, mimo, że nad ziemią nie widać praktycznie nic to całe podziemia były już gotowe do prawidłowej pracy ale ruscy, którzy 'zarządzali' całą 'misją' nagle uznali że to się nie będzie opłacać i wszystko zaczęto wycofywać. Kiedyś prosiłem matkę abym mógł zajrzeć do dokumentacji technicznej z tamtych czasów ale nie chciało jej się szukać... Jak ją odwiedzę to poproszę jeszcze raz ^^
Zgłoś
Avatar
erotyczny 2012-08-05, 22:12
Up, up.
Ekopierdolnięty?
Zróbmy tak. Postawią elektrownie a Ty będziesz korzystać z ogniw słonecznych (wydajność z tego co się nie myle jest chujowa). Mamy jakieś autostrady chujowe? mamy i powiem tobie, że możesz nawet nią się przejechać.
Gdyby mieć takie podejście jak ty masz do dróg, autostrad, elektrowni to byśmy żyli jak jaskiniowcy.
Pozdrawiam ozięble
Zgłoś
Avatar
Przodowy 2012-08-05, 22:22
Elektrownia atomowa w Czarnobylu nie wybuchła poprzez wadliwątechnologie i sprzęt tylko przez zwariowanego naukowca któy podczas testów wytrzymałości chciał przegiać skale prawie 2 razy bardziej niż jest to możliwe i nie chcial zaprzestawać tych działań mimo iż jego współpracownicy wyczuwali ogromne niebezpieczeństwo nie narzucali mu sie ponieważ bali sie, że straca prace.. i wszystko nagle jebut i chuj w dupe tego frajerowi juz nie pamietam nazwiska ale byl frajerem i nie pozwolił zatrzymać badań gdy juz bylo naprawde gorąco..
Zgłoś
Avatar
Czytacz 2012-08-05, 22:23
Mój ojciec pracował na budowie tej elektrowni jako jeden z kierowników , to mówił że po prostu skończyła się kasa na dokończenie tego , a reaktory stały już w porcie , ale komuniści by się do tego nie przyznali to oficjalnie powiedzieli że to przez protesty ekologów , mieszkańców itp.
Zgłoś
Avatar
dk2626 2012-08-06, 0:17 1
@Carter74621:
"Ostatecznie zostajemy przy starodawnym węglu, żeby śląsk miał prace i mógł strajkować"

Ostatnio w ciepłowni we Wrocławiu spalano węgiel z Afryki bo taniej było sprowadzić niż wydobyć
Zgłoś
Avatar
Asteroth 2012-08-06, 1:35
Wlasnie przez takie bandy kretynow jak tamci sraktywisci jestesmy skazani na kosztowne w eksploatacji elektrownie wysrywajace tony smrodu. W imie dogodzenia paru kretynom nie majacym pojecia o czym mowia, ale "kiedys walnelo w tym no tamtym u ruskich i tu tez walnie a ja tu swinie i kury mam i jezusicku im macki wyrosna!"
Zgłoś
Avatar
lukas_monn 2012-08-06, 1:57 1
Saxet napisał/a:

Elektrownia atomowa jest najbezpieczniejsza i najbardziej opłacalna ze wszystkich. Na świecie pracuje obecnie 436 reaktorów, nawet w Afryce mają elektrownię atomową, a przeciwnicy w kółko tylko o tym Czarnobylu. Wiecie chociaż cokolwiek o Czarnobylu? Sowieci wyłączyli wszystkie systemy bezpieczeństwa bo chcieli przeprowadzić testy, które im nie wyszły. Przy przestrzeganiu wszystkich norm elektrownia atomowa jest całkowicie bezpieczna. To, że kilkadziesiąt lat temu w dzikim kraju(bo nikt mi nie powie, że ZSRR to było normalne państwo) coś wybuchło nie znaczy, że jest niebezpieczne.

Tylko niech mi ktoś z tą elektrownią w Japonii nie wyskoczy. Chyba, że boicie się tsunami w Polsce.



no comment...
jasne, że lepiej uzależnić się od innych krajów ( w tym wypadku rudą uranu) kiedy ma się największe złoża węgla w europie ( co nie jest po myśli niemiec i francji, a szczególnie rosjan). Jesteśmy zależni jeśli chodzi o ropę i gaz, dlaczego jesszcze nie dołożyć elektryczności.
Po drugie, a może najważniejsze, nie wiem czy kolega zdaje sobie sprawę jak wygląda utylizacja odpadów z elektrowni atomowej tak naprawde, wszytkie odpady składuje się w danej chwili na wariata, w otworach podziemnych, nie wiedząc jaki one będą miały wpływ na przyszłe pokolenia (twoje prawnuki).
Nie mogę uwierzyć jak ludzie są tak głupi i idą za tą ekologiczną propagandą zachodu, kiedy jeden wulkan robi więcej zanieczyszczeń aniżeli europejski przemysł przez kilka lat.
Niemcy, Angla, Francja rozwineły się kosztem ekologii, zmuszając dzieci do pracy w kopalniach, a teraz na nas nakładają limity Co2!!!
Kiedy my toczyliśmy wojny, byliśmy pod zaborami, europa zachodnia kwitła. Teraz im nie pasuje, że staramy się rozwijać przemysł, a polscy ekolodzy sieją wielką propagandę ptaszków, mrówek, borsuczków, które nie mogą spokojnie spać (biorąc przy tym wielkie miliony do kieszeni)
Sprawdzcię co się teraz dzieje w dolinie rozpudy, której tak bronili ($)
Czasem naprawdę brak słów na głupotę społeczeństwa.
Zgłoś
Avatar
sesef 2012-08-06, 4:08
Nie mam zamiaru nikogo przekonywać, ale nie pieprzenie głupot bo każdy rodzaj energetyki jest niebezpieczny oraz szkodliwy w ten czy inny sposób i najważniejsze jest to żeby to rozróżniać a nie być zapatrzonym w jedną stronę bo tak się usłyszało w jakimś spocie reklamowym czy proteście, przeczytało w ulotce, gazecie, internecie itp. Każdy ciągnie w swoją stronę a tylko nie wielu sobie zdaje sprawę jakie bagno mamy w tej chwili w energetyce i jaki problem będzie z dostarczaniem energii w ciągu najbliższych paru lat (może jak wróci 20 stopień zasilania to wtedy przejrzą na oczy ci co się przyczynili do tego stanu rzeczy)

lukas_monn napisał/a:


Po drugie, a może najważniejsze, nie wiem czy kolega zdaje sobie sprawę jak wygląda utylizacja odpadów z elektrowni atomowej tak naprawde, wszytkie odpady składuje się w danej chwili na wariata, w otworach podziemnych, nie wiedząc jaki one będą miały wpływ na przyszłe pokolenia (twoje prawnuki).
Nie mogę uwierzyć jak ludzie są tak głupi i idą za tą ekologiczną propagandą zachodu, kiedy jeden wulkan robi więcej zanieczyszczeń aniżeli europejski przemysł przez kilka lat.



Argument o CO2 zazwyczaj przedstawiają osoby, które w tym temacie najmniej wiedzą.

Co do magazynowania występuje taki sam problem jak przy elektrowniach węglowych z popiołem, żużlem i innym syferm stałym wynikającym ze spalania węgla. Tylko w tym wypadku wsypie się po cichu do dołu i wszyscy są szczęśliwi bo nikt nie robi nagonki jakie to jest szkodliwe (nawet nie wiadomo czy nie bardziej niż te odpady z atomówki w końcu jest tego dużo więcej)

lukas_monn napisał/a:

Niemcy, Angla, Francja rozwineły się kosztem ekologii, zmuszając dzieci do pracy w kopalniach, a teraz na nas nakładają limity Co2!!!



Zapewne o tym nie wiesz, ale obecnie w Polsce centralnej i północnej większość węgla kamiennego dla elektrowni/elektrociepłowni pochodzi z Niemiec, Afryki, czasami nawet z Chin, ponieważ jest tańszy niż ten z naszych kopalni. Dodatkowo jak nie atomówka to musi powstać jakaś inna elektrownia, albo muszą zostać zmodernizowane obecne, a tym zajmą się takie firmy jak Siemens, Hitachi, Alstom czy ABB więc i tak kasa pójdzie do zagranicznych firm w ten czy inny sposób.

Elektrownia w Żarnowcu, albo w innej części północnej Polski i tak powstanie, ze względu na rozkład mocy w systemie energetycznym (elektrownia Dolna Odra po wybuchu z tego co wiem nie działa, więc na północy nie ma ani jednej dużej elektrowni) bo przesył mocy z południa i centrum jest nieopłacalny.

W Żarnowcu najlepiej wypada atomówka, ale można postawić węglówkę z blokami na parametry nadkrytyczne (bardzo wysoka sprawność) ale węgiel i tak zapewne będzie albo z Afryki albo z Chin bo jest tańszy więc nie ma co liczyć na krajowe wydobycie (elektrownie nie są państwowe, ani nie należą do czerwonego krzyża żeby musiały wspierać krajowy przemysł), druga możliwość rozważana z tego co pamiętam przez koncern Enea (przedstawili takie zamiary i nawet kupili jakieś tereny w Żarnowcu) jest budowa elektrowni gazowej (wysoka sprawność), ale w tym wypadku paliwo nie jest pewne gaz łupkowy wszyscy wiedzą jak z nim jest z dużej chmury mały deszcz, a kupowanie gazu od Ruskich jest dość ryzykowne bo nigdy nie wiadomo czy im się za pół roku nie przywidzi zmiana ceny.

Sam nie jestem przeciw atomówce, ale również nie jestem wielce za bo tak na prawdę zdecyduje ten który ma tą elektrownie zbudować czy mu to się opłaca i na jakie paliwo będzie elektrownie budować. Każdy sposób wytwarzania energii jest szkodliwy, nawet te "eco" wiatraki, panele itp może nie emitują CO2 ale do przemysłowego wytwarzania energii w naszym kraju się nie nadają.

Prawda jest taka trzeba budować na gwałt "coś", bo w ciągu najbliższych 5 lat praktycznie 30-35% obecnych bloków energetycznych trzeba zamknąć ponieważ ich remont/eksploatacja są nieopłacalne. Trzeba tylko budować z głową, żeby potem się nie okazało, że prąd jest za drogi bo uran z Kazachstanu jest za drogi, albo bo gaz z Rosji jest za drogi, albo bo węgiel ze Śląska jest za drogi.
Zgłoś
Avatar
s................y 2012-08-06, 11:08
Gdyby tak każdy z biadolących na forum wziął się za naukę, każdy w dziedzinie która go najbardziej drażni i dążył z uporem maniaka do celu, o ile lepiej by się nam w Tym kraju żyło...
Zgłoś
Avatar
Jackyll 2012-08-06, 18:14
Saxet napisał/a:

Elektrownia atomowa jest najbezpieczniejsza i najbardziej opłacalna ze wszystkich. Na świecie pracuje obecnie 436 reaktorów, nawet w Afryce mają elektrownię atomową, a przeciwnicy w kółko tylko o tym Czarnobylu. Wiecie chociaż cokolwiek o Czarnobylu? Sowieci wyłączyli wszystkie systemy bezpieczeństwa bo chcieli przeprowadzić testy, które im nie wyszły. Przy przestrzeganiu wszystkich norm elektrownia atomowa jest całkowicie bezpieczna. To, że kilkadziesiąt lat temu w dzikim kraju(bo nikt mi nie powie, że ZSRR to było normalne państwo) coś wybuchło nie znaczy, że jest niebezpieczne.

Tylko niech mi ktoś z tą elektrownią w Japonii nie wyskoczy. Chyba, że boicie się tsunami w Polsce.



Historia awarii elektrowni nie kończy się historia na Czarnobylu i Fukushimie tylko technicznie awarie są raczej wyciszane w miarę możliwości-tak jak za czarów Czarnobyla, niby ciemnogród itp. ale to się robi dla interesu, mami się nieświadomych ludzi, którzy umierają na raka coraz częściej, bo truci jesteśmy z każdej strony dla kasy.

Tak więc: sam rok 2011, a jak wiemy od Czarnobyla kawał czasu minęło, a to taki wycinek:
wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Awaria-elektrowni-atomowej-Tym-razem-w...
nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110415/KRAJSWIAT/647591333
polskieradio.pl/5/3/Artykul/392547,Awaria-w-ukrainskiej-elektrowni-atomowej
..
A tak poza tym co da w naszym kraju elektrownia atomowa? Liczycie, że będzie tańszy prąd? -nie w tym złodziejskim kraju, jedyny plus to, że w końcu biedacy i złodzieje dościgną zacofane kraje,które już elektrownię itd. mają. A poza tym jest super jeśli nic się nie stanie, a jeśli się stanie to już wiemy jaka była próbka czego są efekty do dziś w zdrowiu.
To tak jak ze świetlówkami energooszczędnymi: tańsze w eksploatacji, droższe w zakupie, ale toksyczne, też bardziej przy produkcji, poza tym po rozbiciu w domu lepiej spierdalać z chaty bo stężenie rtęci przekracza normę w chacie o 20x, poza tym kto i gdzie oddaje zjebaną świetlówkę u nas w kraju? no i najnowsze badania, że wydzielają rakotwórczy fenol podczas świecenia już poza tym, że szkodzą na oczy-ekologia, niby tańsza, a jednak droższa w zakupie i szkodliwa.

A gadanie, że coś jest bezpieczne to pierdolenie raczej. Do póki coś niebezpiecznego dla życia i zdrowia jest pod kontrolą ludzi to znaczy, że to już jest niebezpieczne, bo ludzką rzeczą jest się mylić i właśnie tak się dzieje. To tak jak powiedzieć, że bomby atomowe są bezpieczne...są w rękach ludzi,którzy mogą zrobić z nich użytek. Energia atomowa jest niebezpieczna co nie podlega dyskusji, wiadomo jak wyszłó z tłumieniem efektów awarii. Sam fakt, że jak się zdarzają awarie to niosą za sobą DUŻE niebezpieczeństwo w promieniu setek kilometrów-więc to już skłania do refleksji raczej te rozumne istoty. Awaria w zwykłej elektrowni nie kończy się skażeniem terenu w promieniu setek czy tysięcy kilometrów, więc czy można powiedzieć, że jest to bezpieczna forma pozyskiwania energii? jak pisałem...wszystko dla kasy. Kowalski woli wpierdalać toksyczne produkty za 1zł, bo taniej niż zjeść dobre jedzenie za 5zł, bo na to go nie stać to woli się truć-wszystko dla pieniędzy nawet kosztem zdrowia i życia-kapitalizm, rządza pieniądza-to zaczyna być jedyna wartość...

P.s. U nas wszystko jest za drogie i nic się nie opłaca, bo to popierdolony kraj do kwadratu. To gdzie indziej się opłaca to u nas jest niemożliwe. Co do elektrowni to jest masa innych sposobów na pozyskanie energii,ale skutecznie się je blokuje, albo ceną zakupu/podatkami itp. Jest MASA różnysh sposobów od wiatraków, poprzez baterie słoneczne, alkohol, tworzenie gazów z odpadów itd. ale nic się nie opłaca, a opłaca się tylko pompować kasę koncernom w kieszeń . Jak myślicie, że chodzi o ekologię to jesteście lemingami po prostu. Chodzi o to zeby nas zrobić w chuja za naszą kasę ...Napierdolimy elektrowni, bomb itd. i zajebiemy się odpadami radioaktywnymi, aż ktoś wpadnie, żeby pierdolnąć w taki skład bombkę i skończy się nasze życie.

Jak się coś robi to trzeba przewidzieć kilkanaście lat do przodu. Zamiast inwestować w naprawdę ekologiczne elektrownie wykorzystujące prądy morskie, wiatr, pioruny, energię słoneczną to robią syf, ale to dlatego, że im się to bardziej opłaca, trucie jest tańsze dla inwestora tak jak z chemią w żarciu: napompuje się mięso wodą z chemią, zabarwi się sztucznym barwnikiem itd. znacznie taniej jest zrobisz sztuczne szkodliwe niż naturalne nieszkodliwe. Więc zamiast korzystać z naturalnych zasobów i energii wszelakiej to tworzy się sztuczne energie które nam szkodzą-ale taka natura ludzka, która dąży do autodestrukcji. Opasłe kurwy kombinują jak tu i teraz wyjebać innych a żeby im się złoto wysypywało z sejfu, ale pierdoli przyszłe pokolenia. Ważne to co tu i teraz i pierdoli ich zdrowie innych, a nawet są takimi kurwami zachłannymi, że nawet im na nich samych nie zależy.

Ja wolę drożej, zdrowo i bezpiecznie niż niezdrowo, tanio i niebezpiecznie-takie moje zdanie. Niestety ekologia to tylko chwyt marketingowy. Zresztą szmaciarze pchają w nas tony chemii, a nawet sól drogową i pierdolą-ja osobiście bym takim głowy upierdalał jak w Chinach-to jest sprawiedliwość. A w "nowoczesnej" Europie najlepiej kraść i dostanie się gównianą karę, a zysków masa oczywiste kosztem innych. "Ktokolwiek wierzy w sprawiedliwość na świecie, ten jest fałszywie poinformowany."John Fitzgerald Kennedy.
Zgłoś
Avatar
sesef 2012-08-07, 14:08
Jackyll napisał/a:

Zamiast inwestować w naprawdę ekologiczne elektrownie wykorzystujące prądy morskie, wiatr, pioruny, energię słoneczną to robią syf, ale to dlatego, że im się to bardziej opłaca



Energia słoneczna ze względu na położenie Polski całkowicie nie opłacalna do wytwarzania energii elektrycznej, do podgrzewania wody jak najbardziej ale tez głownie w warunkach domowych. Opłaca się kolektory zamontować na dachu jak się dom buduje bo daje to realne oszczędności, do wytwarzania energii nieopłacalne przy obecnej technologii i cenie, ogniwa się szybciej zdegradują niż się zwrócą. Dla Polskich warunków w tej technologi musiałby nastąpić skok 10-20 krotny więc nawet jak nastąpi jakaś rewolucja w ciągu najbliższych lat to finalne produkty i tak zobaczymy dopiero w 2025-2030 (niestety badania to jedno a opracowanie technologii masowej produkcji, żeby to się opłacało to drugie)

Prądy morskie w przypadku naszego kraju również odpadają za droga technologie za mała sprawność w wypadku naszego Bałtyku

Pioruny ciekawa technologia coś próbują zrobić, ale tutaj podstawowym problemem nie jest przechwycenie pioruna a zmagazynowanie ogromnej energii i tutaj również na akumulatory o tak dużych pojemnościach i zdolności ładowania wysokim prądem też sobie poczekamy i to jeszcze dłuuuuuuugo

Jedynym słusznym wyborem jest wiatr, ale też w naszym wypadku nadaje się głownie pomorze i tam farmy wiatrowe powstają problem tylko taki, że aby zastąpić jeden blok w dużej elektrowni trzeba 200-800 wiatraków.

Źródła z tzw grupy OZE może i są przyszłościowe ale tylko w przypadku gospodarstw domowych bo tutaj jak postawisz sobie turbinke na dachu i nagle przestanie wiać to zawsze automatyka albo przełączy na akumulatory albo na siec zewnętrzną i nawet się tego nie poczuje, że zmieniło się źródło zasilania. W przypadku przemysłu takie coś nie może mieć miejsca i tutaj dostępność energii musi być gwarantowana (większe zakłady deklarują zużycie energii dostawcy nawet kilka tygodni przed faktem) więc tutaj nie można sobie przewidzieć że akurat wiatr będzie wiał za 3 tygodnie i ta energia na pewno będzie (dlatego często widzi się że 2 wiatraki stoją a 1 się kręci ponieważ nikt nie chce tego kontraktować dla odbiorców przemysłowych bo nie ma gwarancji że on się będzie jeszcze kręcić przez następne kilka godzin). Od dużych elektrowni cieplnych (gaz, węgiel, atom) nie da się uciec no chyba, że w kraju nie ma przemysłu, kolei, itp albo pracuje bardzo okresowo.
Zgłoś
Avatar
czarkowskY 2012-11-03, 12:47
adiemus36 napisał/a:

Najpierw wrzuć coś sam, później narzekaj.



co to za chore przekonanie? jest forum po to by komentować i CHUJ!!

edit: temat ciekawy, ale piwa nie dam bo autor to buc.
Zgłoś