18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (2) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Półkule magdeburskie
Iron96 • 2013-04-02, 10:15
Z cyklu "sadol uczy, sadol bawi".
Ciekawy eksperyment prezentujący siłę ciśnienia atmosferycznego Ziemi.



W 1650 roku niemiecki naukowiec Otto von Guericke wynalazł pompę próżniową. W celu jej zademonstrowania wpadł na pewien pomysł.
Przygotował 2 miedziane półkule o promieniu około 25cm. Jedna z nich miała wejście na rurę z zaworem, aby można było wypompować powietrze i zakręcić. W celu próby rozdzielenia półkul miały być użyte konie.
Kule wraz z pompą próżniową w oryginale:



Demonstracja miałą miejsce 8 maja 1654r. 30 koni (2 grupy po 15) nie było wstanie rozdzielić tych kul.
Zakładając, że w półkulach panowała idealna próżnia, zciśniete były siłą około 20kN. Dla porównania taką siłą Ziemia przyciąga
ciało (na powierzchni) o masie ponad 2 ton.
Zgłoś
Avatar
Plecionkarz 2013-04-02, 13:27 5
na początku jak spojrzałem na obrazek to myślałem, że te kule latają
Zgłoś
Avatar
DiesIrae 2013-04-02, 13:29 3
@Black Snake
Dla swojego dobra nigdy nie próbuj mieszać fizyki cząsteczkowej z fizyką kwantową bo co najwyżej przegrzejesz mózg
Zgłoś
Avatar
DaviD_ 2013-04-02, 13:29 2
@Black Snake

To dalej będzie próżnia, ponieważ nie ma tam ( w przybliżeniu ) gazów lub cieczy, które odziaływałyby na ściany naczynia i tworzyły ciśnienie. W kosmosie też jest próżnia, a przecież widać gwiazdy i planety.

Ciekawe jest to, że gdyby w tym szkalnym naczyniu umieścić niewielki wiatrak i puścić na niego mocniejszą wiązke światła ( fotonów ), to dzięki braku tarcia (opóru powietrza), wiatraczek by się obracał.
Zgłoś
Avatar
S................s 2013-04-02, 13:39
Uczyli o tym w szkole. Widać niektórzy nie uważali na lekcji. A dla niektórych to zwyczajnie prehistoria : )
Zgłoś
Avatar
ArkaSzatana 2013-04-02, 13:44 1
Jedno mnie zastanawia. Użyte były dwie miedziane półkule, które miały się do siebie idealnie "przyssać". Musiała być zastosowana z czegoś jakaś uszczelka, bo nie wydaje mi się aby tak idealnie się połączyły
Zgłoś
Avatar
dziaad 2013-04-02, 13:54 1
Wszyscy z was kurwa na stos. nie mam pojęcia jaki będzie poziom edukacji za kilkanaście lat. A czarny kurwa wąż niech se encyklopedie poczyta co to jest próżnia. Nic tylko koty kurwa w necie oglądać albo baśke kwarc - to ten poziom.
Zgłoś
Avatar
Black Snake 2013-04-02, 14:01 9
@up, i właśnie tu jest problem narodu polskiego (jak i innych nacji też). Kultura i chamstwo. Zamiast wytłumaczyć de facto młodszemu i mniej doświadczonemu to trzeba zwyzywać i powiedzieć, że jest debilem. Elokwencją nie grzeszysz, a uważasz się za lepszego ode mnie bo? Bo może masz wiedzę na jeden z tematów, o których ja pojęcia nie mam? Akurat mam - są różne rodzaje próżni (idealnej nie ma) i chodzi o ciśnienie cieczy/gazów. Pewnie tego nie wiedziałeś tylko w necie wyszukałeś. Żałosne ;] Dodam tylko, że lecę o stówkę że znalazłyby się tematy, w których twoja wiedza jest malutka przy mojej i uwierz, że po zadaniu pytania starałbym się na nie odpowiedzieć i wytłumaczyć, a nie zwyzywać. No, ale cóż... Są ludzie i parapety ;/
Zgłoś
Avatar
RadzioC 2013-04-02, 14:02
Ludzie swoimi smiesznymi technologiami nie są wstanie otrzymać próżni idealnej.
Zgłoś
Avatar
dziaad 2013-04-02, 14:10 1
opierdol mi pałkę czarny wężu
Zgłoś
Avatar
Iron96 2013-04-02, 14:13
@BlackSnake Przy twoim wieku nie używałbym słowa "młodszego" hihi, ale takto się zgadzam.
Zgłoś
Avatar
t0m3k__ 2013-04-02, 14:30 1
kul nie można było rozerwać bo działało na nie ciśnienie, tak? Bo pustka w sumie siły nie ma, to nie to co miały w środku było przyczyną ich nierozerwalności ale to, że z każdej strony działało na nie ciśnienie? Czy się mylę?
Jeśli się nie mylę to wystarczyło je włożyć do większych kul i je też "wypompować" lub zabrać na księżyc z koniami, tam byłoby łatwiej.
Zgłoś
Avatar
Iron96 2013-04-02, 14:42
@up tak dokładnie. Ciśnienie po prostu zgniata. Np. jak masz uszczelnioną reklamówkę z powietrzem, to jest wydęsła bo jest tam powietrze. Jakby można było to powietrze zabrać stamtąd nie dziurawiąc jej to by się od razu skurczyła i miałaby gęstośc odpowiadającą gęstości tego materiału przy danym ciśnieniu. Na Księżycu ten trik by nie wypalił, bo nie ma atmosfery a co z tym idzie nie ma ciśnienia i nie byłoby problemu z odzieleniem ich.
Zgłoś
Avatar
E................t 2013-04-02, 14:45 1
@Black Snake

Próżnia nigdy nie jest pusta, gdyż powstają w niej cząstki wirtualne - małe cwane bestie, które nie należą do naszego Wsze świata. Pojawiają się i znikają niczym duchy, jednak robią to tak szybko, że nie łamią świętej zasady zachowania. Fachowo takie zjawisko określa się mianem "fluktuacji kwantowej". Wiążą się to z szeregiem zjawisk np. parowaniem Czarnych Dziur.
Zgłoś
Avatar
genghiskhan 2013-04-02, 14:53
zobaczyłem obrazek i pomyślałem od razu, że już dawno temu ludzie obserwowali ufo....
Zgłoś
Avatar
Loaloa 2013-04-02, 15:46 2
Cytat:

I zaraz po tym grzeczni chrześcijanie spalili go na stosie za używanie czarów.



Aż to sprawdziłem. Na szczęście nic mu nie zrobili, a zmarł z przyczyn naturalnych ponad 30 lat później.

Cytat:

30 koni (2 grupy po 15) nie było wstanie rozdzielić tych kul.



Nie 30, a 16 (dwa razy po 8), zresztą jest to widoczne na rycinie, którą wstawiłeś. Swoją drogą mogli kulę z jednej strony po prostu przywiązać do drzewa, efekt byłby taki sam. Na ich usprawiedliwienie można podać fakt, że w momencie eksperymentu Izaak Newton miał dopiero 12 lat, a to właśnie on spisał 3 zasady dynamiki.

Cytat:

Jedno mnie zastanawia. Użyte były dwie miedziane półkule, które miały się do siebie idealnie "przyssać". Musiała być zastosowana z czegoś jakaś uszczelka, bo nie wydaje mi się aby tak idealnie się połączyły



Półkule uszczelniono kawałkami tkaniny nasączonej tłuszczem, miło, że zwróciłeś uwagę na ten drobiazg.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie