Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (6) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:27
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 3:27
Polska Broń pancerna 1939
s................n • 2012-11-05, 2:59
Jako, że zbliża się 11 listopada postanowiłem wstawić tutaj coś o czołgach RP. Mimo, że nie ma się czym chwalić, to jak na 1939 rok mieliśmy jednak parę modeli które mogły coś zrobić.

Temat zaczniemy. Od najgorszego czołgu jaki mieliśmy na składzie.
Dzisiejszy odcinek czołgi lekkie.

miejsce 3 - Renault FT-17
Francuski lekki czołg wsparcia piechoty Renault FT-17 (Renault FT M1917) był prawdopodobnie najbardziej rewolucyjnym projektem czołgu w historii rozwoju tej broni. Był on pierwszym czołgiem z uzbrojeniem umieszczonym w wieży obrotowej, a jego układ konstrukcyjny stał się klasycznym. FT-17 był szeroko używany w bitwach końca I Wojny Światowej, począwszy od 31 maja 1918. Po wojnie były one szeroko eksportowane - używane były w większości państw posiadających wojska pancerne, zwykle jako ich pierwsze czołgi. Większość z wyprodukowanych czołgów znajdowała się wciąż w służbie jeszcze w chwili wybuchu II Wojny Światowej, chociaż wówczas były one już całkowicie przestarzałe.
czołgów FT-17 nie powiodła się, więc zostały one porzucone.
Brak informacji o jakichkolwiek zniszczeniach dokonanych przez FT-17 niemieckim czołgom.

Uzbrojenie i opancerzenie:
działko 37mm Puteaux wz.18 (SA-18) L/21 lub karabin maszynowy 8mm Hotchkiss wz.14 (Mle.14)

Kadłub - nitowany z walcowanych płyt pancernych. Grubość - przód: 16mm (pionowe) - 8mm (poziome), boki i tył - 16mm, góra - 8mm, dno - 6mm.

Silnik - Renault: 39 KM przy 1500 obr/min; 4480 cm3; rzędowy, 4-cylindrowy, 4-suwowy, chłodzony cieczą.

Załoga - 2 (kierowca i dowódca / strzelec). Czołg nie był wyposażony w radio. Komunikacja za pomocą kolorowych flag.

miejsce 2 - Czołg lekki Vickers Mk. E (6-Ton)

Jednym z bardziej znaczących czołgów w historii rozwoju broni pancernej był brytyjski czołg lekki Vickers 6-Ton (Six-Ton), znany też jako: Vickers Mark E (Mk. E). Niedoceniony przez Armię Brytyjską Vickers 6-Ton zrobił jednak prawdziwą międzynarodową karierę. Pomimo, że był wyprodukowany w stosunkowo niewielkiej liczbie, lecz przed drugą wojną światową był chyba najszerzej rozpowszechnionym typem czołgu na świecie, po czołgu Renault FT-17. Jego licencja z kolei dała początek wielkiej serii radzieckich czołgów rodziny T-26 (ponad 12.000 sztuk) oraz polskiemu czołgowi 7TP.

Czołgi Vickers Mark E mogły różnić się uzbrojeniem w zależności od wymagań odbiorcy. Typowym uzbrojeniem wersji dwuwieżowej (Typ A) były dwa karabiny maszynowe chłodzone wodą Vickers 7,7mm, umieszczone w osobnych wieżyczkach. Chłodnice karabinów były chronione pancernymi osłonami. W wersjach eksportowych stosowano różne karabiny maszynowe. Zapas amunicji - ok.6000 nabojów.
- zobacz zmiany uzbrojenia polskich czołgów Vickers E Typ A

Zasadniczym uzbrojeniem wersji jednowieżowej Typ B było krótkolufowe działko czołgowe 47mm Vickers QF (Quick Firing) sprzężone z chłodzonym wodą karabinem maszynowym Vickers 7,7mm. Po lewej stronie działka znajdował się celownik teleskopowy. Zapas amunicji do działka - 49 - 50 nabojów ppanc i burzących oraz ok.4000-6000 nabojów do km.
- fińskie czołgi były dostarczone bez uzbrojenia
- polskie czołgi miały sprzężony karabin maszynowy 7,92mm wz.30.
Pancerz czołgu zbudowany był z walcowanych płyt pancernych, łączonych nitami. Grubość:
- kadłub: przód i boki - 13mm, tył - 8mm
- wieże (zarówno wariant dwuwieżowy i jednowieżowy) - 13mm dookoła
- góra i dno: 5mm
Pomimo pojawiania się nowszych konstrukcji czołgów, czołg Vickers Mk. E pozostał pełnowartościowym czołgiem lekkim aż do początku II wojny światowej, a jego działko, pomimo słabych parametrów, wciąż było zdatne do walki z większością czołgów tego okresu na bliskich, lub nawet na średnich dystansach. Jedynie opancerzenie czołgu Vickers okazało się zupełnie niewystarczające w miarę rozwoju środków przeciwpancernych.

miejsce 1 - 7TP
7TP (skrót od siedmiotonowy, polski) – polski czołg lekki skonstruowany przed II wojną światową. Obok tankietek TK-3 i TKS był podstawową bronią polskich sił pancernych podczas kampanKonstrukcja czołgu 7TP była polskim rozwinięciem brytyjskiego czołgu Vickers E, którego licencję zakupiła Polska. Czołg został zatwierdzony do produkcji wiosną 1935 roku. W chwili wybuchu wojny polski czołg 7TP stanowił jedną z najbardziej udanych konstrukcji w zakresie broni pancernej. Posiadał on szereg rozwiązań niespotykanych w innych wozach tej klasy w tamtym okresie, jak peryskop odwracalny konstrukcji Rudolfa Gundlacha umożliwiający załodze obserwację pola bitwy w zakresie 360 stopni czy wysokoprężny silnika Diesla.
7TP ustępował wyraźnie pod względem opancerzenia oraz kalibru działa jedynie niemieckiemu czołgowi PzKpfw IV. Czołgi 7TP były lepsze od niemieckich czołgów lekkich (PzKpfw I i II). Mogły również skutecznie zwalczać ówczesne niemieckie czołgi średnie (PzKpfw III i IV). W ZSRR produkowano brata bliźniaka 7TP jakim był T-26.
Pancerz z płyt pancernych, nitowany, utwardzany powierzchniowo o grubości: 5 mm (góra tył)
9,5 mm (dół)
10 (góra przód, góra część środkowa)
13 mm (boki, tył)
17 mm (pionowe przednie płyty pancerne)

wieża 15 mm (boki, tył)
10 mm (góra)


szału nie ma, nie wyciągneliśmy wniosków z II wojny światowej i aktualnie na składzie mamy znowu przestarzałe czołgi, nie licząc leopardów w średnim wieku.
Zgłoś

Zrzutka na serwery i rozwój serwisu

Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów. Niestety sytaucja związana z niewystarczającą ilością reklam do pokrycia kosztów działania serwisu nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.

Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
rockface123 2012-11-05, 12:20
ale polaczki nadal myślą że rozkurwialiśmy takim 7tp tygrysy
Zgłoś
Avatar
S................i 2012-11-05, 12:24 2
Polska Broń pancerna 2012
Zgłoś
Avatar
orzyc1991 2012-11-05, 12:35
Tutaj ten sam renault sprowadzony z Afganistanu do Poznania.
cswl.mil.pl/index.php/czolg-ft-17-w-poznaniu/
Zgłoś
Avatar
S................x 2012-11-05, 12:48 6
A oto zdjęcie prezentujące dzisiejszy stan posiadania polskiej armii, jeżeli chodzi o broń pancerną:

Zgłoś
Avatar
oozyxak0o 2012-11-05, 13:03 4
,,szału nie ma, nie wyciągneliśmy wniosków z II wojny światowej i aktualnie na składzie mamy znowu przestarzałe czołgi, nie licząc leopardów w średnim wieku." - a z czego powiedz? Tusk zabiera cały hajs z państwa,w dodatku ci sami tępi złodzieje w polityce tyle lat popatrz i nic się nie zmienia. Wkurwia mnie już zacofanie tego kraju.
Zgłoś
Avatar
sosik 2012-11-05, 13:15 4
kufel01 napisał/a:

Fajny temat piwko leci! a z tymi czołgami Francuskimi to myślałem że one mają tylko bieg wsteczny i opancerzony tył



Pierdolisz głupoty panie...

papryka244 napisał/a:

@Up
Wkurwia mnie już te gadanie o Francuzach...
Oni próbowali się bronić ,a że byli/są i skapitulowali bardzo szybko to inna sprawa.



Mnie też to już wkurwia... pierdolenie o tym, że Francja się od razu poddała... Wszystko fajnie, powód do śmiechu zajebisty, ale nikt nie patrzy na to, że francja kilka lat wcześniej (I wojna światowa) straciła prawie całe "pokolenie młodych ludzi"... I nie chciała stracić kolejnego w nowej wojnie...

Tutaj fotka na temat wspomnianych zdobytych przez Niemców 7tp:
Zgłoś
Avatar
G................s 2012-11-05, 13:16 2
@oozyxak0o Dobra dobra, cywilna złodziejska kontrola nad wojem to jedno, ale MON i jego wąsate Janusze, co to wpieprzają tyle forsy lub przepieprzają ją na bzdety to chyba główny problem. O ile PT-91 (przynajmniej w eksportówkach jak "Malaj" czy inne) daje radę, a Leosie nowością nie pachną, to fakt - sprzyntu momy pieruńsko mało. Najbardziej mnie wkurwia kombinatoryka stosowana w postaci "letkich czołkuf" typu "Anders" czy CV90, ja sie pytam, kto na to wpadł?

Co do tematu, bronson zasłużony, jednak prosiłbym o rozszerzenie, ja jestem za leniwy .
Zgłoś
Avatar
s................n 2012-11-05, 13:43 1
jurinx napisał/a:

Skoro dzisiejszy odcinek to czołgi lekkie to raczej jest to ostatni odcinek. Jeśli dobrze pamiętam to nie mieliśmy w 39' czołgów średnich i ciężkich...



mieliśmy jeszcze tankietki

@up

Tak to już jest z naszymi siłami zbrojnymi. Do woja 29 osób na 1 miejsce, pobór raz na 6 miesięcy. A nasza armia mieści się na stadionie narodowym. Gdzie tu logika? Ludzi nie brakuje, tylko debili u władzy za dużo. Lekkie czołgi to kompletny debilizm, a andersa nawet nie będą produkować, bo nikt nie chce tego kupować. Kolejny popis naszych rządzących.
Zgłoś
Avatar
f................8 2012-11-05, 14:29 2
Zapoznałem się z opinią eksperta, ekspert mówi, że te czołgi byłby chujowe - nie miały lasera.
Zgłoś
Avatar
G................s 2012-11-05, 14:44 1
@szer.Lucjan. No racja, nie wspominając o tym, że szanse na awans (i przedłużenie kontraktu) są wyjątkowo małe itd. itd. Z ciekawostek zapytałem się mojego dobrego kolegi z Bdszu podczas petpauzy, jak było na "anakondzie 2012", powiedział (pokazując foty), że to było prawdziwe zderzenie różnych epok rozwojowych naszej armii, chłopaki z logistyki i obrony wybrzeża (podjeżdżając odpicowanym BWP-1) z niedowierzaniem obmacywali sprzęty "jednostek ekspedycyjnych", a po ujrzeniu panów służących pod DWS przecierali oczy ze zdumienia. Pomyśleć, że na niektórych jednostkach do dzisiaj Beryli nie ma ino stary dobry AKM (jak dobrze pójdzie to po fosfatowaniu).

Co do tych śmisznych eksperymentów typu Anders, w sumie lepiej w tą stronę niż w stronę Strykera z sikawką 120 (jak się mylę to poprawcie)mm. W sumie patrząc po jakże dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugim czasie testowania "Kraba", nie mamy się czym przejmować
Zgłoś
Avatar
borisklinga 2012-11-05, 15:02
Nie prawda, mamy nawet dobre czołgi PT-91 czy platforma Anders, , jak na nasze warunki to dobry sprzęt. Jestem dumny że coś w ogołe produkujemy i sprzedajemy. A teraz fanboje abramsa albo ruskich T-90 mogą hejtować, jak na prawdziwych ekspertów z WoT przystało
Zgłoś
Avatar
gin 2012-11-05, 15:22 1
Siły zbrojne RP mają 900 czołgów (T-72, PT-91, Leopard 2A4). Wojska lądowe 711 maszyn. Nasz czołg PT-91 (modernizacja T-72) nie jest zły. Posiada dobry pancerz i niezłe działo. Do jego obsługi potrzeba tylko 3 ludzi. Dla zainteresowanych tą maszyną odsyłam na YT:
Zgłoś
Avatar
G................s 2012-11-05, 15:53
@borisklinga O tym już wspomniałem, PT-91 dla Malezji był naprawdę ciekawą propozycją, z którą ani Ukraiński "Opłot" ani T-90 Federacji Rosyjskiej konkurować za bardzo nie mógł (MOIM ZDANIEM). Swoją drogą Opłot to niezły rozmach (obejżyjcie współczesne wersje rozwojowe). "Anders" to niewypał już na starcie (patent analogicznie nietrafiony jak tankietki), włosi swojego Centaura również nie sprzedają w wielkiej ilości sztuk, a patent jest zbliżony do tych "lekkich czołgów" jak Anders.

@gin

Wszystko cacy, tylko te dziadki typu T72M/M1/M1A/M1D wypadałoby odliczyć z puli dostępnych czołgów, te puszki sie nadają do celów szkoleniowych, bazy pod przebudowę do standardu Twardego lub celów na poligonie.

Edit : apropo
angelfire.com/mi4/armania/armor/armour/t72/T72M1.html
Zgłoś
Avatar
JURIJ_77 2012-11-05, 16:11 2
szer.Lucjan napisał/a:


W ZSRR produkowano brata bliźniaka 7TP jakim był T-26.
.



może nie tak do końca - oba te czołgi były "dziećmi" Vickersa E, T-26 powstał wcześniej, a mimo to wydaje się konstrukcją bardziej udaną - posiadał mocniejszy pancerz i spawane płyty (późniejsze wersje), w nitowanych pancerzach po otrzymaniu uderzenia, które nawet nie przebiło pancerza, urywały się główki nitów, a te rykoszetując w środku wybijały załogę ... ogólnie na swój czas użycia czołg przeciętny - a dodatkowo beznadziejnie wykorzystany ... nie tworzono osobnych pancernych dywizji, które mogły by atakować słabe punkty przeciwnika, tylko przydzielano bataliony do jednostek piechoty i kawalerii - bardzo podobnie sprawa się miała u Francuzów - dlatego rezultat podobny, mimo, że france mieli o wiele mocniejsze czołgi od Niemców i w podobnej liczbie.

nie można mówić, że Polacy mieli tak słabe czołgi, bo tak słabo rozwijali myśl techniczną. Taki stan rzeczy był umyślnie przeprowadzony - ogólnie w międzywojennej Polsce istniała ogromna niechęć do broni pancernej. "Betonowi" oficerowie, których było 90% nie doceniali tego rodzaju broni (podobnie jak lotnictwa), stawiając wszystko na piechotę i kawalerię jako jednostki walczące "bardziej honorowo" - twarzą w twarz, a nie bezimiennie zza pancernej płyty. Dlatego w ówczesnym wojsku gardzono np. oficerami artylerii - byli nimi głównie ludzie z niższych stanów społecznych (tak, tak, nawet wtedy stan oficerski zależał od godności urodzenia), pochodzenia żydowskiego itp. Choć oczywiście nie ma na to reguły. Dlatego uważano, że takie czołgi nam wystarczą, a na rozwój nowych łożono bardzo niewielkie fundusze.

szer.Lucjan napisał/a:

Posiadał on szereg rozwiązań niespotykanych w innych wozach tej klasy w tamtym okresie, jak peryskop odwracalny konstrukcji Rudolfa Gundlacha umożliwiający załodze obserwację pola bitwy w zakresie 360 stopni czy wysokoprężny silnika Diesla.



i tu taka mała ciekawostka - to, że akurat miał diesla nie było dla Polaków atutem ... jest to często powielana nieścisłość. Fakt, ogólnie diesel się bardziej nadaje do czołgu, ale paliwo jest mniej dostępne i trudniejsze do wyprodukowania. Dlatego wiele polskich 7TP porzucano z powodu braku paliwa (odsyłam do książki Szubańskiego "Początek pancernego szlaku"). Jeżeli nie udało się wyżebrać u przygodnych chłopów nafty i denaturatu, wtedy pojazdy były porzucane. I wydaje mi się, że w/g statystyk więcej pojazdów było porzuconych (ze względu na brak paliwa lub zepsucie się), niż faktycznie zniszczonych przez Niemców w walce. Ale w sumie to Polska właśnie nie przemyślimy a już robimy ...
Zgłoś
Avatar
PanKupa 2012-11-05, 17:03
papryka244 napisał/a:

@Up
Wkurwia mnie już te gadanie o Francuzach...
Oni próbowali się bronić ,a że byli/są i skapitulowali bardzo szybko to inna sprawa.



Słucham ? Bronisz jeszcze tych żabojadów ? Nie dość, że mieli wtedy najbardziej zaawansowaną armie świata, naobiecywali nam cudów, pomoc bo 3 dniu agresji, a naprawdę siedzieli w swoich bunkierkach bo nie na rękę było im kolejnej wojny, a gdy przyszło co do czego to zamiast się bić spierdzielali gdzie popadnie, razem ze swoimi przydupasami brytolami. Jeszcze śmiecie dostali kawałek berlina pod nadzór, o tak się przyczynili do zapobiegnięciu wojny, że jeszcze nagrode dostali.

Za temat porządne piwsko, bo akurat sprzęt jako taki mieliśmy porządny, tylko ilość była bardzo mała.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem