18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (4) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 18:52
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 20:41
Polski czołg 7TP
p................y • 2012-12-07, 0:17
Konstrukcja czołgu 7TP była polskim rozwinięciem brytyjskiego czołgu Vickers E, którego licencję zakupiła Polska. Czołg został zatwierdzony do produkcji wiosną 1935 roku. W porównaniu z czołgiem Vickers, 7TP miał mocniejszy silnik wysokoprężny i był jednym z pierwszych na świecie czołgów wyposażonych w tego rodzaju silnik[2] (obok czołgów japońskich tego okresu)[3]. Takie rozwiązanie było znacznie bezpieczniejsze, niż stosowane powszechnie w tamtym okresie silniki benzynowe, ze względu na mniejszą łatwopalność oleju napędowego. Zmiany układu napędowego pociągnęły za sobą zmianę sylwetki czołgu, wóz otrzymał też nieco grubszy pancerz. Pierwsze 24 czołgi wyprodukowano w przejściowym wariancie dwuwieżowym. Ostateczny wariant jednowieżowy miał armatę przeciwpancerną 37 mm Bofors w wieży opracowanej przez firmę Bofors. Brak jest pewnych danych dotyczących liczby wyprodukowanych czołgów. Podaje się często liczbę 139 sztuk jako stan czołgów 7TP przed wojną, lecz według zestawienia J. Magnuskiego, wyprodukowano 132 seryjne czołgi ogółem (w tym 11 oddanych już we wrześniu 1939) oraz co najmniej 4 prototypy (ze zwykłej stali)[4]. Czołgi były produkowane przez Państwowe Zakłady Inżynierii w zakładach Ursusie.

Państwowe Zakłady Inżynierii wykonały również jeden lub dwa prototypy udoskonalonej wersji 7TP pod nazwą 9TP, z grubszym opancerzeniem (do 40 mm) i mocniejszym silnikiem CT1D[5] (zdaniem J. Magnuskiego, prototypy nie były wykonane z płyt pancernych)[4]. Niektórzy badacze podają liczbę wyprodukowanych czołgów 9TP łacznie na 13 szt. - 2 pierwsze prototypy plus 11 egzemplarzy dostarczonych polskiej armii już po wybuchu wojny, które według wszelkiego prawdopodobieństwa były wozami zmodernizowanymi[6]

W chwili wybuchu wojny polski czołg 7TP stanowił jedną z najbardziej udanych konstrukcji w zakresie broni pancernej[7]. Posiadał on szereg rozwiązań niespotykanych w innych wozach tej klasy w tamtym okresie, jak peryskop odwracalny konstrukcji Rudolfa Gundlacha umożliwiający załodze obserwację pola bitwy w zakresie 360 stopni czy wysokoprężny silnika Diesla.

7TP ustępował wyraźnie pod względem opancerzenia oraz kalibru działa jedynie niemieckiemu czołgowi PzKpfw IV. Był to jednak najcięższy czołg niemiecki w momencie rozpoczęcia wojny, a jego masa przekraczała 20 ton. Klasyfikowany był jako czołg średni i stanowił on względnie niewielką część niemieckich sił pancernych (211 pojazdów, wliczając czołgi dowódców, wyposażone w karabiny maszynowe i atrapę armaty)[8]. Czołgi 7TP były lepsze od niemieckich czołgów lekkich (PzKpfw I i II). Mogły również skutecznie zwalczać ówczesne niemieckie czołgi średnie (PzKpfw III i IV).

Według testów czołgu w instytucie w Kubince w ZSRR jesienią 1939, oceniono, że 7TP stanowi najbardziej interesujący i nowoczesny pod względem swoich cech konstrukcyjnych spośród wszystkich znanych obecnie wariantów czołgu Vickers 6-tonowego[9][10] (należy mieć przy tym na uwadze, że w ZSRR produkowano własny analogiczny czołg rozwinięty z konstrukcji Vickersa T-26).

Plany produkcji i dostarczania wojsku czołgów 7TP

Do 31 sierpnia 1939 dostarczono 112 czołgów w wersji jednowieżowej. Do 31 grudnia 1939 planowano dostarczyć kolejnych 67 czołgów, co pozwoliłoby sformować kolejny (trzeci) batalion czołgów lekkich – prawdopodobnie w Zgierzu. Do 30 kwietnia 1940 planowano dostarczyć kolejnych 121 czołgów, co pozwoliłoby sformować następny (czwarty) batalion czołgów lekkich – czołgi z silnikiem CT1D. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że harmonogram dostaw czołgów nie szedł w parze z harmonogramem dostaw uzbrojenia do nich – stąd ilość czołgów znacznie większa niż wymagana jako wyposażenie czterech baonów). Do 31 lipca 1940 planowano dostarczyć kolejnych 50 czołgów, co pozwoliłoby sformować piąty i szósty baon czołgów lekkich (czołgi z silnikami CT1D).





na koniec dodaje zdjęcie 9TP innych nie znalazłem

jak znajdziecie więcej zdjęć wrzucać w komentarze
Zgłoś

Zrzutka na serwery i rozwój serwisu

Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów. Niestety sytaucja związana z niewystarczającą ilością reklam do pokrycia kosztów działania serwisu nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.

Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
Halibut 2012-12-07, 23:58
quartz75 napisał/a:

Wspaniały wrzut, żywcem zerżnięty z Wiki. O czołgu, którego wartość bojowa była bliska zeru. O rozwinięciu brytyjskiej myśli techniczno-wojskowej, na ówczesne czasy tak mizernej (jeśli chodzi o wojska pancerne), że nie było sensu tego modyfikować nawet. Ale co tam, mało ważne, że te pseudo czołgi nie odegrały żadnej roli w kampanii wrześniowej. Chwalmy się jak to poprawiliśmy brytoli. Kogo tam obchodzi, że kupa kasy poszła na coś, co się nie sprawdziło. Bądźmy dumni z własnej degrengolady!



Co za kretyn z ciebie... Czołgi te nie mogły odegrać żadnej roli bo było ich niewiele. Dokształć się w tej dziedzinie i wtedy zacznij się wypowiadać. 7TP świetnie spisywały się w boju. W skali mikro miały one przewagę nad niemieckimi maszynami. Wystarczy prześledzić pojedyncze potyczki z użyciem czołgów 7TP podczas kampanii wrześniowej. Tego jest pełno w necie...
Zgłoś
Avatar
~CanesPL 2012-12-08, 0:07 1
Gdyby ktoś zapragnął posiadać własny 7TP, może go zdobyć tutaj.

______________

zrzutka.pl/ffm2du
Zgłoś
Avatar
ander000 2012-12-08, 0:37
Bardzo fajny temat o w ogóle, ale wydaje mi się ze trzeba go nieco odmóżdżyć filmikiem odrobinę związanym z tematem:
Zgłoś
Avatar
cryptic 2012-12-08, 5:26 2
przypomniało mi:
Zgłoś
Avatar
n................e 2012-12-08, 11:20
ale gówno
Zgłoś
Avatar
p................y 2012-12-08, 12:42
kto za za wprowadzeniem obowiązkowej służby wojskowej?
JA!
Zgłoś
Avatar
prowler 2012-12-08, 12:50
fajny czołg, ale za mało ich było; musiała armia końmi niemieckie czołgi rozwalać
Zgłoś
Avatar
Miki6830 2012-12-08, 14:04
Tutaj 7TP w niemieckim malowaniu

Zgłoś
Avatar
l................i 2012-12-08, 18:04
pierdu pierdu, a w pizde we wrześniu i tak było
Zgłoś
Avatar
q................5 2012-12-09, 1:42
Halibut napisał/a:



Co za kretyn z ciebie... Czołgi te nie mogły odegrać żadnej roli bo było ich niewiele. Dokształć się w tej dziedzinie i wtedy zacznij się wypowiadać. 7TP świetnie spisywały się w boju. W skali mikro miały one przewagę nad niemieckimi maszynami. Wystarczy prześledzić pojedyncze potyczki z użyciem czołgów 7TP podczas kampanii wrześniowej. Tego jest pełno w necie...


Niewiele? Całkiem dużo jak na kraj, który wciąż był w dupie. Wydawał kasę na mundury, rauty, balety - tylko walczyć nie było czym. Ja jestem kretyn mówisz, no szkoda. Szkoda, że obrona trwała zaledwie dwa tygodnie, tylko dzięki ułańskiej postawie żołnierzy. Tylko dzięki ludziom bo sprzętu było mało i z czasów I wojny. Dobra, z oszołomem nie ma o czym gadać, powiedz mi tylko jakim cudem tyle się dostało w ręce Niemców? Może w IPN jakiś etat wolny jest, na bank tam dostaniesz pracę...
Pojedyncze potyczki to czasem karzeł bez nogi wygrywa z trenującym sporty walki. Pod warunkiem, że ten co trenuje jest najebany albo się nie spodziewa ataku. Nie bredź już, kto chciał to zrozumiał. Kto chce wierzyć, w to co piszesz to i tak będzie wierzył.
Zgłoś
Avatar
raza 2013-01-24, 22:55
7tp mieliśmy więcej niż niemcy porównywalnych Pzkf 4. Problem stanowił brak czołgów lekkich i tankietek, takich jak Pzkf 1, które stanowiły trzon armii niemieckiej, a których pancerz był do przestrzelenia ze zwykłego karabinu z pociskiem p-panc.
Zgłoś
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem