Zrzutka na serwery i rozwój serwisu
Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!
Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów. Niestety sytaucja związana z niewystarczającą ilością reklam do pokrycia kosztów działania serwisu nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.
Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).
Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Support this website with a small donation
We hope you enjoy our movies. Please consider a small donation to help us to cover the costs of our servers because currently we don't have enough ads to do it.
Currently we accept donations with Polish Zloty (PLN, zł). 1 PLN = 0.23 EUR (this may vary)
Available payment methods: Credit card, debit card, Google Pay
Thank you for your support!
Donate already done / not interested
1. Przepis jest chujowy, napisany beznadziejnie. Są nawet błędy w odniesieniach do innych artykułów.
2. Zabranie prawa jazdy przez policjanta jest możliwe tylko wtedy, kiedy mamy je przy sobie. W przeciwnym wypadku policjant nie może zrobić nic, w tym nie może umieścić w centralnej ewidencji kierowców i pojazdów wpisu o zatrzymaniu prawa jazdy.
3. Odebrane prawo jazdy nie zawiesza w żaden sposób prawa do prowadzenia pojazdów aż do uprawomocnienia się decyzji.
4. Policjant nie ma prawa przekazać prawa jazdy staroście, musi je przekazać do sądu. Sąd odbiera uprawnienia, od jego decyzji przysługuje zażalenie, dopiero po jego rozpatrzeniu decyzja się uprawomacnia.
5. Trzy miesiące są liczone od dnia zabrania prawa jazdy. Procedura odwoławcza trwa znacznie dłużej, w związku z czym uprawnień do prowadzenia pojazdów kierowca nie traci nawet na moment.
6. Cywilny samochód policyjny nie jest samochodem uprzywilejowanym, nie wolno mu zatem przekraczać prędkości. Urządzenie pomiarowe montowane w takich radiowozach ma nikłą szansę stanowić jakąkolwiek podstawę do ukarania kogokolwiek poza kierowcą samochodu policyjnego.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym
Art. 53. 1. Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:
[...]
3) Policji;
[...]
2. Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:
[...]
2) pojazd wysyła jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy; po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego;
Tajna radiolka nie wysyła żadnych sygnałów. Policja tłumaczy się wyższymi dobrami i innymi pierdołami, ale ciekaw jestem, w jaki sposób spróbowaliby to uzasadnić w sądzie przy przekroczeniu np. o 20km/h.
A co do samego zajścia: W miejscu wskazanym przez "autora" nie ma obszaru zabudowanego, nie można zatem stracić prawa jazdy. A to ograniczenie do 60km/h jest dziełem jakiegoś pojebanego debila, którego położna pierdolnęła w głowę o parapet kilka razy zaraz po urodzeniu.
Nie zamierzam w tamtym miejscu zwalniać, a żadnego mandatu nie przyjmę, bo ograniczenie jest w miejscu niewidocznym, a pojazdy nadjeżdżające z tyłu z prędkością 110km/h (tam jest droga szybkiego ruchu) mogą nie wyhamować. Jeszcze nigdy nie widziałem, żeby tam suszyli, ale jak ich ministerstwo dociśnie, to pewnie zaczną.
--EDIT--
Nie ściemniaj bikerrr! Też jestem kierowcą, trzeba znać przepisy.
2. Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:
1) uczestniczy:
a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo
b) w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
c) w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona;
Jadąc za tobą, on jest w akcji" wykonywania zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu drogowego"
Ależ bredzisz. Jakbyś przeczytał cały przepis, to byś się zorientował, że nie masz racji. Zwróć uwagę, że nie ma nigdzie spójnika "lub". Oznacza to, że pojazd ma spełniać wszystkie warunki. Zwróć uwagę na warunek trzeci, może Ci to rozjaśni. Skoro wystarczy, że spełnia jeden, to czemu nie ten?
3) w pojeździe włączone są światła drogowe lub mijania.
Gdyby wystarczyło spełnić jeden punkt, to uprzywilejowani jesteśmy wszyscy .
Mój kraj. Taki piękny.
3. Odebrane prawo jazdy nie zawiesza w żaden sposób prawa do prowadzenia pojazdów aż do uprawomocnienia się decyzji.
Ja widzę jeden problem z tym punktem. Decyzja jest wydawana pod rygorem natychmiastowej wykonalności - a ja to rozumiem tak, że decyzja obowiązuje od razu (czyli nie mamy uprawnień), a nie od chwili uprawomocnienia.
Czy mylę się (mam nadzieję)? Jeśli tak to wskaż błąd w moim rozumowaniu.
Na ten głupi przepis widzę jedną metodę - trzeba patrzeć na znaki uważniej - jak jestem w zabudowanym to mogę dajmy na to 40 więcej i prawka nie stracę - a że stawki za mandaty bez zmian, to i ryzyko dla portfela jak wcześniej.
Stawki poszły w górę i to znacznie, szczególnie w zbudowanym...
@wojniz2
Stawki poszły w górę i to znacznie, szczególnie w zbudowanym...
Mylisz się. A jeśli nie, to udowodnij.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000506+2015%2404%2411&min=1
Tutaj masz wszystkie zmiany w taryfikatorze. Ja tam zmian stawek za prędkość nie widzę.
@wojniz2
zobacz to: anuluj-mandat.pl/blog/post/jak-sie-bronic-skutecznie-przed-zatrzymanie...
I ja się właśnie z tym nie zgadzam. Bo w momencie, gdy starosta wyda decyzję, to ja mogę się odwołać do SKO. Ale ponieważ, decyzja jest pod rygorem natychmiastowej wykonalności to nie mam uprawnień.
Ja się mogę odwoływać, ale decyzja obowiązuje. Gdyby nie było tego rygoru, to faktycznie jest tak jak tam napisano, że decyzja nie obowiązuje, dopóki się nie uprawomocni. No ale....
Co innego, że na podstawie tamtej strony można się bronić, przed natychmiastową decyzją starosty.
Ale co, gdy policjant mi zabierze prawo jazdy i bezprawnie odeśle do starosty, starosta wyda decyzję? Moim zdaniem, w takim wypadku nie mogę jeździć, bo decyzja obowiązuje.
3. Odebrane prawo jazdy nie zawiesza w żaden sposób prawa do prowadzenia pojazdów aż do uprawomocnienia się decyzji.
Teoretycznie masz prawo ale praktycznie jest to w Polsce nie wykonalne. W Polsce musisz miec prawko przy sobie.
Teoretycznie masz prawo ale praktycznie jest to w Polsce nie wykonalne. W Polsce musisz miec prawko przy sobie.
Nie zgodzę się z Tobą. Gdybyś miał rację, to karą za brak "dokumentu" nie byłby mandat 50 zł. Policja może sprawdzić, czy masz uprawnienia do kierowania pojazdami i to robi, gdy nie masz przy sobie dokumentu.
To w końcu jak to kurwa jest Kiedy pały cię zatrzymają za przekroczenie o 50 w terenie zabudowanym, to wystarczy powiedzieć "nie mam przy sobie prawka" i jedyne co dostajemy to mandat o wysokości 50zł?
Plus normalnie punkty i mandat
Jechałem za radiowozem, od Mogilskiej (Kraków) do wylotówki na Igołomską i dalej, z prędkością ~100 - nie w mieście rzecz jasna, ale już na Igołomskiej. Godz 1.30 w nocy, więc pieszych brak. Leciałem za nimi jakieś kilka km (oni nieuprzywilejowani) i w pewnym momencie odpalili bomby, zwolnili, i zaprosili na pobocze no i rozmowa przebiegała mniej więcej tak:
J - ja
P - policja
P: dobry wieczór, asp. xx, bla bla, proszę dokumenty, powodem zatrzymania jest nadmierna prędkość w obszarze zabudowanym
J: jechałem za panem, nie patrzyłem na prędkościomierz, nie wiem czy przekroczyłem dozwoloną prędkość, może mi pan pokazać wynik z wideorejestratora bądź "suszarki" moją prędkość ?
P: przekroczył pan prędkość o tyle i tyle ponieważ my jechaliśmy 120, a pan się trzymał cały czas za nami (wyszła urocza aspirantka do pomocy )
J: w takim razie pan również przekroczył przepisy ponieważ jechał pan z prędkością 120 pojazdem nieuprzywilejowanym, więc obowiązują pana takie same przepisy ruchu drogowego jak mnie
P: (zgłupiał) proszę chwileczke poczekać
poszli do radiowozu, posiedzieli parę minut, wrócili z kompletem dokumentów, oddali, pojechali. Niestety były to czasy przed posiadaniem kamerki także brak wideo czy choćby zapisu audio, a szkoda.
Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:
Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów