18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (7) Soft (5) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 13:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 5:23
Stanisław Sosabowski
kufel01 • 2012-11-04, 23:45
45 lat temu zmarł w Londynie Stanisław Sosabowski, generał WP, organizator i dowódca słynnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na czele której walczył w 1944 r. pod Arnhem.



Stanisław Sosabowski urodził się 8 maja 1892 r. w Stanisławowie w rodzinie kolejarskiej. W 1910 r. rozpoczął studia ekonomiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, lecz śmierć ojca i konieczność utrzymania rodziny zmusiły go do powrotu do rodzinnego miasta. Tam wstąpił do Drużyn Strzeleckich.

W 1913 r. został powołany do armii austro-węgierskiej; uczestniczył w walkach 58. pułku piechoty. W listopadzie 1918 r. zgłosił się do Wojska Polskiego. Ze względu na stan zdrowia objął funkcję oficera do specjalnych poruczeń w Ministerstwie Spraw Wojskowych i nie brał udziału w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.
W 1922 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie. Po ich ukończeniu skierowano go do Sztabu Generalnego. W latach 1928-1939 pełnił funkcje dowódcze w 75. pułku piechoty, pułku Strzelców Podhalańskich, 9. Pułku Piechoty Legionów i 21. Pułku Piechoty Dzieci Warszawy.

Kampania wrześniowa

Podczas kampanii polskiej 1939 r. 21. Pułk został przydzielony do 8. Dywizji Piechoty, będącej odwodem Armii Modlin. Brał udział w walkach w rejonie Mławy.

15 września 1939 r. pułk wraz z Grupą Operacyjną wycofał się do Warszawy, gdzie obsadził odcinek obronny na Grochowie. Sosabowskiemu udało się utrzymać pozycje przy niewielkich stratach własnych. Dwa dni po podpisano aktu kapitulacji stolicy, 29 września, przed wymarszem do niewoli, 21. Pułk i jego dowódca zostali odznaczeni przez gen. Juliusza Rómmla orderami Virtuti Militari III klasy.

Walki na Zachodzie

Po zakończeniu walk Sosabowski przeszedł do konspiracji i wstąpił do Służby Zwycięstwu Polski. Tam otrzymał zadanie przedarcia się przez Węgry do Francji, by przekazać meldunki o sytuacji w kraju rządowi na wychodźstwie. Pod fałszywym nazwiskiem Emil Helm, Sosabowski dotarł do Paryża, gdzie otrzymał przydział na dowódcę piechoty dywizyjnej w odtwarzanej 4. Dywizji Piechoty, która stacjonowała w obozie w Parthenay. 19 czerwca 1940 r. Sosabowski dotarł do portu w La Pallice, skąd wraz z 6 tys. żołnierzy został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Tam zgłosił się do polskiego sztabu, gdzie otrzymał przydział na dowódcę formującej się 4. Kadrowej Brygady Strzelców.

Spadochroniarz

Sosabowski postanowił ze swej brygady stworzyć pierwszą w historii Wojska Polskiego jednostkę spadochronową. Szkolenia odbywały się w ośrodku w Largo House, zaś skoki spadochronowe na lotnisku Ringway.

Brygada wzięła udział w największej w II wojnie światowej operacji powietrzno-desantowej sprzymierzonych, której celem było opanowanie mostów na Renie w pobliżu holenderskiego Arnhem. Straty Brygady sięgnęły blisko 40 proc. walczących oddziałów, a cała operacja zakończyła się porażką. Za jednego z winnych uznano Sosabowskiego, któremu zarzucono niedopuszczalną krytykę brytyjskiego dowództwa.

Na żądanie Brytyjczyków rozkazem z 27 grudnia 1944 r. Pierwsza Brygada Spadochronowa została odebrana jej twórcy i dowódcy, a Sosabowskiego mianowano inspektorem Jednostek Etapowych i Wartowniczych.

Robotnik

Po II wojnie światowej Sosabowski pracował w Wielkiej Brytanii jako robotnik magazynowy w fabryce silników elektrycznych, a następnie telewizorów.

Gen. Stanisław Sosabowski zmarł na zawał 25 września 1967 r. w Londynie. W 1969 r. spadochroniarze przywieźli jego prochy do Polski, gdzie spoczęły - zgodnie z wolą Sosabowskiego - na warszawskim cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Zgłoś
Avatar
trepek 2013-01-05, 13:15
Obecna władza albo ma Smoleńsk albo gwiazdorzy.
Zgłoś
Avatar
Svenlee 2013-01-05, 13:23 17
W szkole tego nie nauczą bo patriotyzm jest w dzisiejszych czasach tępiony. Faszysta =/= patriota.
Zgłoś
Avatar
AmorPatriae 2013-01-05, 13:24 2
Wielki człowiek. Piwo
Zgłoś
Avatar
adresikpuma 2013-01-05, 13:49 27
czemu hard?
Zgłoś
Avatar
vass 2013-01-05, 13:51 13
No właśnie gdzie tu hard ? Chyba po to żeby młodzież nie mogła tego przeczytać ?
Zgłoś
Avatar
MutliSerdelek 2013-01-05, 13:55 1
Jak nie czytam długich artykułów tak ten przeczytałem z wielka duma...
"Cześć i chwała bohaterom!"
Zgłoś
Avatar
m................i 2013-01-05, 14:11 1
Wnioskuję o przeniesienie na Główną... niech się modzież uczy
Harda to zero, chyba że taka jest polityka strony;)
Zgłoś
Avatar
~Angel 2013-01-05, 14:19 5
vass napisał/a:

No właśnie gdzie tu hard ? Chyba po to żeby młodzież nie mogła tego przeczytać ?

Cytat:

Wnioskuję o przeniesienie na Główną... niech się modzież uczy

Harda to zero, chyba że taka jest polityka strony;)

Cytat:

czemu hard?



Bo to dział: Historycznie i dokumentalnie

Cytat:

--- Historycznie i dokumentalnie
- materiały odnoszące się do zdarzeń historycznych
- biografie seryjnych morderców
- materiały dotyczące scen z życia (i śmierci) znanych osób
- inne materiały dokumentalne

Preferowaną formą zamieszczania tematu w tym dziale jest forma artykułu. Im lepszy i dokładniejszy opis tym lepiej. Podawanie źródeł skąd się brało informacje - mile widziane.
Dopuszczalne jest wklejanie starodawnych zdjęć bez dłuższych opisów, lub materiałów dokumentalnych z telewizji w języku polskim lub angielskim.

Zgłoś
Avatar
g................s 2013-01-05, 14:22
Stary Wielkie piwo!!!
Zgłoś
Avatar
milox 2013-01-05, 14:27 1
Czego nie nauczysz się w polskich szkołach dowiesz się na portalach internetowych. Zawsze PIWO za wszelkiego rodzaju wstawki historyczne. Dzięki takim ludziom jak patriae w przyszłości moje dzieci będą miały skąd czerpać wiedzę o naszej historii(biorąc pod uwagę tendencje do pomijania historii XX wieku w naszym systemie edukacji)
Zgłoś
Avatar
MIhau_ 2013-01-05, 14:45 8
Ciekawie o generale.

Zgłoś
Avatar
fhMichaelo 2013-01-05, 15:22 5

Polecam także dokument Holenderski na temat Generała.
Człowiek, który nie zasłużył na pewno na zapomnienia, a trudno znaleźć jakąś ulicę w jakims polskim mieście o jego imieniu.
Zgłoś
Avatar
wrobel51 2013-01-05, 16:42 1
fhMichaelo, ten dokument nazywa się "Honor generała". Bardzo polecam. Naprawdę zajebisty dokument!!

______________

Ruchać, jebać, nic się nie bać !
Zgłoś
Avatar
quzpol 2013-01-05, 16:43 3
Angel napisał/a:



Bo to dział: Historycznie i dokumentalnie



Więc może przydałby się odpowiedni dział/zakładka na głównej ?
Zgłoś
Avatar
monetus 2013-01-05, 17:13
Dobre, ale z tym Generalnym Gubernatorstwem w Lublinie to Ci się pojebało. GG było w II WŚ. Chodziło chyba o tereny okupowane przez Austro-Węgry.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów