18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (6) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 8 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Avatar
marcinsud 2012-04-11, 22:45 1
ogniwo Peltiera wsadzili w garnek ot cała filozofia. Głównie się to wykorzystuje w drugą stronę, czyli zasilasz prądem i masz z jednej strony ciepłą płytkę, a z drugiej zimną.
Zgłoś
Avatar
=CAMEL= 2012-04-12, 7:40
Nie wiem czy ludzkość jest gotowa na tak wielki krok.
Zgłoś
Avatar
R................s 2012-04-12, 16:15
i co mam 5 godzin wodę gotować, żeby naładować telefon?
Zgłoś
Avatar
proteusx 2012-04-12, 23:58
Taaa wynaleźli...

Istnieje coś takiego jak Moduł Peltiera

Dla zainteresowanych podaję link

pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_Peltiera

Urządzenie samo w sobie działa tak że zamienia energię cieplną na prąd elektryczny, często stosowane w komputerach do chłodzenia, wiadomo, do radiatora a wiatrak pod moduł i chłodzi.

Przy odpowiedniej mini przetwornicy np takiej jaka jest w aparatach jednorazowych do wyzwalania lamp błyskowych będziemy mogli w bardzo szybkim tempie poprzez moduł i przetwornicę uzyskać bardzo silny prąd o niskim amperażu

Pozdro pały
Zgłoś
Avatar
Sarkos 2012-04-16, 23:55
Wykorzystanie ogniw peltiera do chłodzenia podzespołów w PC mija się trochę z celem, chyba, że budujemy na prawdę wydajną platformę. Prądu żre od cholery, ciepła wydziela po drugiej stronie nie mało. Tylko, że w przypadku dobrania takiego natężenia prądu żeby wydajność ogniwa była największa (czyli żeby ogniwo pochłaniało tyle ciepła po stronie zimnej ile oddaje po gorącej) grozi skraplaniem się wody i zwarciem. Jak obniżysz prąd, to strona gorąca będzie wydzielać więcej ciepła niż pobierać zimna, więc nieopłacalne. Rozwiązaniem jest piramidowe połączenie kilku ogniw, ale to rzeźba z montażem czegoś takiego i konieczność zastosowania dużego radiatora. Jedyny logiczny sposób to chłodzenie cieczą , radiator po zimnej stronie ogniwa zanurzony w cieczy schładzający ją i drugi odprowadzający ciepło.

To co widać na filmiku to efekt Seebecka.
Zgłoś