EdmundKemper napisał/a:
Jeśli już mówisz o tej ustawie to wniosła ona obowiązek zawarcia umowy cywilnoprawnej między uczelnią a studentem i w tej umowie zawarte są wszelkie koszta ponoszone przez studentów. Więc to uczelnia tak naprawdę określa za co i ile płacisz
Jesteś tego pewny? Kontaktowałem się z MNiSW, to odpowiedź:
"Szanowny Panie,
odpowiadając na Pana email uprzejmie wyjaśniam, że z dniem 1 stycznia 2012 r. na podstawie art. 99a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572 z późń. zm,), zakazane jest pobieranie opłat za rejestrację na kolejny semestr lub rok studiów, egzaminy, w tym egzamin poprawkowy, egzamin komisyjny, egzamin dyplomowy, wydanie dziennika praktyk zawodowych, złożenie i ocenę pracy dyplomowej oraz wydanie suplementu do dyplomu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stoi na stanowisku, że w interesie zapewnienia wszystkim studentom równych praw, a także przy poszanowaniu zasad racjonalnej gospodarki finansowej, strony zawartych przed tą datą umów o odpłatności za studia, powinny zawrzeć aneksy do tych umów przewidujące odstąpienie od opłat za czynności wymienione w art. 99a. Niezawarcie przez strony takiego aneksu, wskazuje na obowiązek wykonania dotychczasowej umowy. Jednocześnie wyjaśniam, że kwestie umów zawartych pomiędzy studentem a uczelnią należą do sfery postępowania cywilnego, których treść podlega ocenie sądu powszechnego oraz odpowiednich organów ochrony konsumentów (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów).
Ponadto, wyjaśniam, że opłaty poniesione przez studenta wobec braku podstaw, należy uznać za opłaty pobrane nienależnie, do których zwrotu zobowiązują uczelnię przepisy Kodeksu cywilnego (art. 405)."