18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (3) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Śmierć na tankowcu - teraz popularne
Wodny ogień
flourishman • 2013-11-06, 13:37
Sadystycznego nic w tym nie ma, ale jest to ciekawostka, którą warto się podzielić

Tworzenie ognia z wody? Zamiana wody w wino wydaje się przy tym pestką. A jednak powstało przenośne urządzenie, które potrafi tego dokonać bez wysiłku.



SafeFlame to zasilany bateriami palnik, na którego pomysł wpadli europejscy naukowcy. Rozwiązanie wykorzystuje zjawisko elektrolizy - zaprzęga elektryczność do oddzielenia od siebie atomów tlenu i wodoru, tworzących wspólnie wodę. Następnie urządzenie miesza za sobą ponownie oba pierwiastki na swoim czubku, tworząc w ten sposób płomień, odrobinę chłodniejszy od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

W większości palników stosuje się mieszankę tlenu z propanem lub tlenu z acetylenem, ale nie jest to najlepsze wyjście. Natomiast płomień oparty na wodorze ma niższą temperaturę i jest bezpieczniejszy. Jest również czystszy, bo jedynym produktem ubocznym jest woda, a sam palnik nigdy się nie nagrzewa - płomień jest wytwarzany na zewnątrz urządzenia. Do tego znacznie łatwiej go kontrolować. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie SafeFlame, „długość płomienia oraz strumień ciepła wykorzystywany do pracy można błyskawicznie dostosować, dopasowując moc wejściową do stosu elektrolizera”. Krótko mówiąc, ma to zapewniać całkowitą kontrolę nad ogniem, co zapewnia przewagę nad sporą częścią tradycyjnych palników propanowych albo acetylenowych.

Nick Ludford, naukowiec pracujący dla zaangażowanej w projekt SafeFlame firmy TWI, twierdzi, że nowe rozwiązanie jest 20 razy tańsze niż palniki oparte na acetylenie, do czego przyczynia się brak kosztów związanych z przechowaniem paliwa, ubezpieczenia i transportu. W końcu woda jest tania, bezpieczna i zwykle łatwodostępna.

Tak, temat zajebany z innej strony.
Zgłoś
Avatar
koni90 2013-11-06, 20:17
A może by zamiast bateryjki podłączyć reaktor atomowy.
Zgłoś
Avatar
konrad7348988 2013-11-06, 20:18 1
ment200, elektroliza polega na rozkładnie czegoś na coś w tym przypadku z wody robi nam się wodór i tlen(podpinamy + i - do (+) anody i (-) katody to wdupcamy do wody (raczej wody z czymś co umożliwi elektrolize) i bulba nam się na Anodzie tlen, a na katodzie Wodór (z tego co pamiętam). Możliwe, że dwa kurki spowodowane są oddzielnym dostarczaniem tych gazów do palnika, a to spowodowane jest bezpieczeństwem i tu Wiki, trzeba zapobiegać temu.

Cytat:

Mieszanina piorunująca, mieszanina tlenowodorowa; dawniej powietrze grzmiące (nazwa osiemnastowieczna obecnie nieużywana) – wybuchowa mieszanina gazowa wodoru z tlenem (2:1 objętościowo, 1:8 wagowo) lub powietrzem (2:5 objętościowo). Nazwa mieszanina piorunująca nawiązuje do jej właściwości wybuchowych. Po jej zapaleniu następuje gwałtowne spalanie wodoru (wybuch)



Z ciekawostek to powiem, że w temperaturze ciut wyższej jak 2000 stopni C jest możliwa termoliza wody przez co nie nadaje się ona do gaszenia gorących rzeczy typu tytan czy magnez (włącza się dopierdolenie mocy).
Zgłoś
Avatar
Nejm 2013-11-06, 20:25
Nie europejscy, tylko na pewno z jakiegos konkretnego kraju KURWA ! Propaganda UE sie ma w najlepsze x(
Zgłoś
Avatar
q................5 2013-11-06, 20:29
Nie, to nie jest płomień spalanego wodoru. Ale kogo to kurwa obchodzi, gimbazie się spodobało i to jest najważniejsze. Obrazek taki ładny.
Zgłoś
Avatar
Dolot_93 2013-11-06, 21:13
Jak tak to można zrezygnować z ogrzewania węglowego. Bo olej opałowy to jakiś chory pomysł na kieszeń zwykłego Kowalskiego...
Zgłoś
Avatar
T................h 2013-11-06, 21:34 1
konrad7348988 napisał/a:

ment200, Możliwe, że dwa kurki spowodowane są oddzielnym dostarczaniem tych gazów do palnika, a to spowodowane jest bezpieczeństwem i tu Wiki, trzeba zapobiegać temu.
.



Wiem co to elektroliza i podejrzewam że z bateryjki nie jest to wykonalne, chyba że z baterii akumulatorów.

A co do palników to zawsze gaz, czy to tlen czy acetylen jest dostarczany osobno. Zauważ że zawsze masz 2 butle, czerwona z acetylenem (kiedys żółte) i niebieską z tlenem. Analogicznie idą dwa węże, każdy w kolorze odpowiadajacym butli. Palnik ma zawsze 2 szybkozłączki na węże. Tlenowy ma prawy, a acetylenowy lewy gwint. I teraz w palniku do cięcia, bo tylko z takimi mialem osobisćie do czynienia są 3 zawory (1 acetylenowy i 2 tlenowe - jednym podaje się acetylen idący jedną rurką w palniku, pierwszym zaworem tlenowym ustala sie płomień palnika do podgrzewania a 3 kurkiem tworzy sie strumień tlenu do cięcia, co idzie drugą rurką) Gazy mieszają sie i palą dopiero po opuszczeniu dyszy palnika

Palnik do spawania ma inaczej zbudowaną dyszę, ale jego budowa i zasada działania jest taka sama
Zgłoś
Avatar
ArtemVII 2013-11-06, 22:27
Reakcja na katodzie 2H2O + 2e- --> H2 + OH-
Reakcja na anodzie 2H2O --> O2 + 4H+ + 4e-

W ten o to magiczny sposób otrzymujemy mieszaninę tlenu i wodoru, ale proces elektrolizy wody jest bardzo energochłonny.
Zgłoś
Avatar
przybini 2013-11-06, 23:03
może i nie jestem specjalistą, ale palnik acetylenowo tlenowy służy chyba do tego żeby coś rozgrzać, no nie? to po co mam chcieć coś co jest chłodniejsze.. do rozgrzewania?
Zgłoś
Avatar
Qbiini 2013-11-07, 7:07
Kurw... skoro się pali to niech ktoś zrobi silnik na wode!! Osobiście mu piwo postawie...
Zgłoś
Avatar
Dobrutro 2013-11-07, 8:24
Niech lepiej skończą kombinować z wykorzystywaniem wody jako paliwa. Nie chce potem bulić 3/4 podatku nałożonego na kranówkę. :/
Zgłoś
Avatar
flourishman 2013-11-07, 15:19
ment200 napisał/a:

Pisze jako zwykły polski robol budowlany wiec jak coś to zjebać bez litości, ale czy woda nie jest tlenkiem diwodoru wiec tak jakby spalonym wodorem? To tak jakby z rdzy otrzymywać żelazo...

Zresztą z tego co wiem to w palniku acetylenoym płomien te powstaje za dysza palnika, w kuchenkach turystycznych czyli jakby nie patrzeć palnikach propanowych (propanowo-butanowych dla przypierdalajacych się) płomień też jest za palnikiem a nie w palniku. Wiec pytam: Co za matoł kopiuje bzdurne artykuły bez przeczytania ze zrozumieniem ich treści?

Zresztą na zdjęciu jest pokazany palnik acetylenowy z bliźniaczymi dyszami. Widac wyraźnie niebieski tlenowy kurek i czerwony acetylenowy.



No jak czytam niektóre posty to stwierdzam, że niektórzy ludzie są naprawdę ograniczeni... To, że ty to wiesz, to nie znaczy, że każdy i do chuja pana wbij to sobie to łba. Dla ciebie to jest może oczywiste, ale nie dla każdego. Nie każdy posiada wiedze z każdej dziedziny. Ty masz wiedzę w każdej dziedzinie? Zakładam, że nie i dam sobie rękę uciąć, że nie. Dlaczego? Bo gdybyś miał wiedzę z każdej dziedziny nie pracowałbyś jako zwykły robol...

A co do zdjęcia, to już pisałem chyba ze 2 razy, że temat w całości zajebany z innej strony, więc zdjęcie również.

I nie przypierdalaj się o szczegóły, bo jak jesteś taki zajebisty, to popisz się wiedzą na temat teorii względności, albo na inne tematy. I jak się popiszesz, to wtedy możesz innym uświadamiać, że są głupkami. W przeciwnym razie lepiej nic nie pisz.
Zgłoś
Avatar
T................h 2013-11-07, 17:07
flourishman, powiedz mi gdzie pisze że jestes głupi?

Cytat:

a sam palnik nigdy się nie nagrzewa - płomień jest wytwarzany na zewnątrz urządzenia



Chodzi mi o ten fragment. Prosze mi przedstawic jakiś palnik w którym płomien powstaje w srodku. A skoro takiego nie ma to znaczy że, ktoś kto pisał artykuł ma ludzi za idiotów.
Zgłoś
Avatar
flourishman 2013-11-08, 10:20
Bezpośrednio nigdzie nie napisałeś, że ja czy ktoś inny jest głupi, tylko twoją wypowiedź można tak odebrać. Piszesz o czymś o czym masz pojęcie i z twojej wypowiedzi wynika, że każdy powinien to wiedzieć. Przynajmniej ja to tak odebrałem.
Zgłoś