18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 18:39
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
Avatar
Skupek 2012-10-24, 19:38
Ja pierdole, jednych może zabić bateria od zegarka, innych 225V...
Zgłoś
Avatar
yaspan 2012-10-24, 21:41
W US mają również częstotliwość większą od nas czyli 60 Hz ( u nas 50) co powoduje, że mają dużo mniejsze staty. Tak przesył wysokim napięciem jest dużo tańszy i bardziej efektywny, ale to się tyczy napięcia rzędu setek kV. U nich się przysyła nawet 1,5 MV a u nas jak była linia 700 kV to się bydło bało i mamy dużo niższe napięcie ale za to drożej. Stosują również transformator w każdym bydynku mieszkalnym, przez co zmniejszają napięcie dopiero przed jej ewentualnym zastosowaniem. Podsumowując mają o wiele taniej od nas, ale za to niebezpieczniej bo przewodem napowietrznym przed domem leci kilka kV. Częstotliwość jest większa co jest gorsze dla zdrowia niż napięcie 230, generalnie wykładowaca średnio ma pojęcie o dystrybucji i przesyle prądu.
Zgłoś
Avatar
Miszczo 2012-10-24, 21:54
@up
Znalazł się doktor 100 razy mądrzejszy od profesora. Co Ci da te 10Hz więcej? W ogóle w tym temacie znalazłem tylko kilka sensownych postów. Reszta jest gimbusiarni, która się wymądrza, a nie ma ni krzty pojęcia. Do książek kurwa!
Zgłoś
Avatar
ala963 2012-10-24, 22:21 1
ale w ogóle o co halo? o prąd czy napięcie czy zabijanie prądem? Za niebezpieczny prąd podaje się bodajże 0,303 mA, przy takim wyrzucają zwykle różnicówki, tak po prawdzie taki prąd krzywdy nie zrobi.. Generalnie zabija tylko prąd, wiadomo, napięcie musi być ale na taką śmierć elektryka zalicza się wiele czynników, a głównie chodzi o rezystancję. Jeden ma kilka M Ohm a inny o wiele mniej, wilgotna skóra zmniejsza opór więc prąd może płynąć większy. I co to za gadanie ,,złap za drucika co ma 1 volt i 20 amperów"? przecież prąd zależy od napięcia i mocy odbiornika czy też rezystancji więc w takim druciku prądu nie ma, jest dopiero jak złapiesz a jest tym większy im mniejszy opór posiada ciało, zatem jest odwrotnie proporcjonalny do wartości rezystancji ciała. prąd pali a nie zabija gdy nie zamknie się obwód przez serce. Upali dłoń, noge, wypali dziury, poparzy ale nie zabije. Spawarka daje te 200A ale wypali dziury w ręce a nie zabije, jeśli droga przepływu ominie serce. Zabije 1A jesli droga przepływu bedzie przez obie ręce i sercem obwód zamkniemy. Więc nie pierdolić głupot tutaj. Co do częstotliwości, 50 Hz jest najbardziej niebezpieczne, bo prąd wnika głęboko i powoduje migotanie komór i zgon. Większe częstotliwości zachowują się naskórkowo co może uratować życie ale w energetyce jest niekorzystne, bo naskórkowo płynący prąd powoduje większy ulot z przewodów NN, a już teraz stosuje się stalowe rdzenie które mają na celu (poza funkcjami nośnymi) redukować ulot przez redukcję naskórkowości. Im mniej Hz tym mniej strat dlatego kable podmorskie są na prąd stały a w niektórych krajach linie napowietrzne też zasilane są prądem stałym. Przy linii długości 500 km straty są na tyle małe, że nie opłaca się stosować prądu przemiennego. niedowiarków odsyłam tu abb.pl/cawp/db0003db002698/9167c15726a7413cc12576d8004d2b84.aspx i tu pl.wikipedia.org/wiki/Linia_wysokiego_napięcia_prądu_stałego dziękuję, dobranoc..
Zgłoś
Avatar
rehciwq 2012-10-26, 3:28
Jo napiecie nie ma znaczenia
Czyli jak przypadkowo dotkne grotu lutownicy to powinienem wybuchnac
Zgłoś
Avatar
majki 2012-10-28, 21:09
@ up: nie, powinieneś krzyknąć "o kurwa!" i pobiec z łapą po lód albo pod zimną wodę.
Zgłoś
Avatar
zadga 2013-06-24, 17:03
Ma zabić to zabije btw u siebie mam 245V
Zgłoś