18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (6) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 14:02
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Koniec jazdy - teraz popularne


Potężny niegdyś mężczyzna przywitał Polaków szerokim
uśmiechem na twarzy. Gdy ruszył w naszą stronę, okazało się, że powłóczy lewą nogą. Dopiero wtedy dostrzegłem, że ma różne buty na stopach. Nie trzeba było wielkiej domyślności, by zorientować się, że na jednej z kończyn nosi protezę. Tandetną, sztywną, drewnianą pożal się boże nogę, zwieńczoną wytartym półbutem.



Później dowiedziałem się, że ów mężczyzna – niestety, nie pamiętam już jego imienia – był niegdyś oficerem w armii Saddama Husajna. Ciężko ranny w czasie wojny iracko-irańskiej, został zdemobilizowany. I trafił na społeczny śmietnik. Państwo nie płaciło mu żadnej renty, żył z dnia na dzień, korzystając z pomocy kolegów, którzy pozostali w armii.

Gdy reżim Husajna upadł, tacy jak on założyli stowarzyszenia weteranów. Siły koalicji stacjonujące w Iraku wspomagały te organizacje finansowo i materialnie. Robili to również Polacy – to właśnie z naszym CIMIC-em, jesienią 2005 roku, znalazłem się w małym magazynie, skąd później miano dystrybuować przywiezione dobra wśród byłych żołnierzy i ich rodzin.

Kilka lat później, w centrum Kabulu, spotkałem mężczyznę bez obu nóg. Nie służył w regularnej armii, lecz w jednej z milicji biorących udział w wojnie z radzieckim wojskiem, a później w walkach między samymi Afgańczykami. To właśnie wówczas został kaleką. Od tej pory żył z żebractwa – tak pod reżimem zwycięskich talibów, jak i po ich upadku, gdy władze w kraju przejęli w dużej mierze dawni kompani byłego mudżahedina.

Zarówno wtedy, w Kabulu, jak i wcześniej – w irackiej Diwaniji – jako pierwsza przychodziła mi do głowy myśl, że w naszej części świata takie sytuacje nie są możliwe. Ale potem następowała gorzka refleksja… Tyle mówimy o Amerykanach i ich szacunku do weteranów, lecz nie zapominajmy o dziesiątkach tysięcy byłych żołnierzy US Army, którzy po powrocie z Wietnamu zostali skazani na bezdomność.



A u nas? Udział w wojnie poza granicami kraju traktowany jest jako coś niegodnego, dla niektórych wręcz haniebnego. Weteranów się więc publicznie lży, nawet tych, którzy odnieśli najcięższe rany. Nie ma zmiłuj – wystarczy wejść w dowolny tekst w internecie, poświęcony Afganistanowi, by w komentarzach zasięgnąć informacji na temat społecznej oceny dokonań żołnierzy.



A kwestie socjalne? W Afganistanie (tak, jak wcześniej w Iraku), wojna najmocniej doświadcza najniższych stopniem wojskowych. Tych, którym nie przysługuje resortowa emerytura. Kończą więc jeden z drugim – mając zwykle dwadzieścia parę lat – swoją służbę i normalne życie. Bo wybuch IED zabrał rękę, nogę, czy poharatał wewnętrzne narządy. Dając w zamian niewielką rentę i życie inwalidy.

Niełatwo być weteranem…



Źródło - zafganistanu.pl/

-----------------------------------------------------------------------------------

Również można znaleźć wiele tekstów mówiących jak NASZA Polska służba zdrowia traktuje powracających do kraju rannych -
http://facet.interia.pl/obyczaje/militaria/news-kazemy-im-zabijac-a-potem-traktujemy-jak-szmaty,nId,973815
Zgłoś
Avatar
Pan_Generał 2013-05-29, 16:13
Ej, ale po co zdjęcie tej fundacji sprzymierzeni jeżeli ludzie nie wiedzą co to za koszulka? Macie tutaj linka,
surgepolonia.pl/pol_m_KOSZULKI-154.html
------


sadistic.pl/dzien-weterana-vt201892.htm
Zgłoś
Avatar
Werem 2013-05-29, 16:15
W takim razie do usunięcia
Zgłoś
Avatar
le_Roi_des_fous 2013-05-29, 16:47
Można przyjąć zasade jak przy dziale obrazki, że materiały w galerii i poczekalni mogą się powtarzać. Poza tym niby temat ten sam ale inna treść.
Zgłoś
Avatar
Dymekx 2013-05-29, 19:13 1
Nie usuwajcie tego, niektóre tematy jak rocznice winne się powtarzać. A to, że Polscy żołnierze nie są szanowani to przez te tolerancyjne, pacyfistyczne cioty. W Afganistanie odnotowano znacznie mniej przypadków znęcania się nad kobietami chcącymi się uczyć. Dodatkowo doświadczenie jakie tam zdobyli przysłuży się naszemu krajowi lepiej niż lata spędzone na poligonie. A te pedały pacyfiści i "toleranci" ośmielają się porównywać talibów do naszego AK (te brudasy do naszych bohaterów), czyli na domiar złego nasi żołnierze to zbrodniarze pukający od domu do tomu i rozstrzeliwujący całą rodzinę? Polski żołnierz to głównie dobry żołnierz a to, że sprzęt słaby nie umniejsza ich wartości.
Zgłoś
Avatar
Werem 2013-05-29, 19:15
Cholera, faktycznie nie wkleiłem linku! Dzięki stryjek!
Zgłoś
Avatar
gringo2412 2013-05-29, 22:48 2
No cóż, kiedyś uważałem te wszystkie misje za bezsensowne, po chuj jechać do iraku, afganistanu itp gdzie nikt nas tam nie chce i jeszcze ginąć za chuj wie co(żeby amerykańce miały ropę czy chuj wie tam co), no ale jak tak dłużej pomyśleć to jednak trzeba cywilizować tych pierdolonych kozojebców żeby nie robili za dużo gnoju zaślepieni tymi swoimi świętymi kurwa książkami. Co tu dużo gadać, Szacun dla naszych chłopaków walczących za to żeby świat w tych gównianych muzułmańskich krajach stawał się lepszy. No a jak się komuś nie podoba moje zdanie to mu mogę wysłać zdjęcie mojego dupska żeby mógł mnie w nie pocałować. Pozdro
Zgłoś
Avatar
PilotOdTelewizora 2013-05-30, 20:08

Zaje, kurwa biste koszulki
Zgłoś