Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (9) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:27
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 3:27
Chyba wszyscy lubimy informacje o wszechświecie na Sadisticu. Znalazłem w Internecie ciekawy artykuł, może kogoś zainteresuje.

Ale zanim zaczniemy, może krótka informacja z wikipedii czym są egzoplanety.

Egzoplaneta (planeta pozasłoneczna) - planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.

Najczęściej pozasłoneczne układy planetarne znacznie różnią się od Układu Słonecznego, co po części może być pozorem wynikającym z niedoskonałości metod ich wykrywania. Analizy sugerują, że niektóre spośród układów zawierających planetę na bardzo ekscentrycznej orbicie, w rzeczywistości mogą być złożone z kilku planet na orbitach prawie kołowych.

Liczba ESI to klasyfikacja planet względem ich podobieństwa do Ziemi. “0″ to znikome podobieństwo, a “1″ to praktycznie druga Ziemia. Planety które nas szczególnie interesują, to ciała niebieskie z przedziału 0,8-1,0. Mają skalistą powierzchnię, atmosferę i umiarkowaną temperaturę. Pamiętajcie jednak, że ESI nie oznacza stopnia “zamieszkiwalności”.

W samym artykule autor przedstawia 9 planet, które mogą być dobrym materiałem na "dom" dla ludzi w przyszłości.

Gliese 581 d (0,50 ESI)



Choć powyższa wizualizacja nie wygląda przyjaźnie, to planeta “d” tego układu ma prawdopodobnie wodę w stanie ciekłym, “chmurzastą” atmosferę i ciepłe deszcze zlewające skalistą powierzchnię. Niski ranking ESI wynika przede wszystkim z prawie dwukrotnie większej grawitacji. Spacer po takim środowisku byłby męczący i niebezpieczny.

Mars (0,64 ESI)



Marzenia o podboju i zasiedleniu Marsa nie umrą do czasu wynalezienia odpowiednio wydajnego napędu do podróży między systemami gwiezdnymi – jak się pewnie domyślacie, nie zdarzy się to zbyt szybko.

Świeżo skomponowana lista straciła wielu pewniaków po dokładniejszych badaniach. Za to jednym z wygranych w tym wyścigu stał się nasz wspaniały, czerwony Mars. Jego ranking wzrósł do pokaźnych 0,64 ESI i uplasował go na granicy ekosfery Słońca. Co to właściwie dla nas oznacza? Kim Stanley Robinson odpowiedział na to pytanie w swojej marsjańskiej trylogii, opowiadającej szczegółowo o terraformowaniu martwej skały w tętniący życiem raj na… Marsie. Polecam gorąco tę lekturę.

HD 40307 g (0,67 ESI)



Ta niepozorna planeta to stosunkowo nowe odkrycie. Prawdopodobnie ma bardzo przyjaźnie wyregulowany cykl dobowy i wodę w stanie ciekłym. Niestety, nowy system kwalifikacji raczej wyklucza istnienie życia na tej planecie. Nie przejmowałbym się jednak tym faktem. Dopóki nie zajrzymy na jej powierzchnię, nie będziemy wiedzieli o niej nic poza matematycznymi symulacjami i przypuszczeniami.

Ważne jest za to jedno – “g” leży dokładnie centralnie w ekosferze gwiazdy, a to bardzo dobry znak. Jest też największym globem ze wszystkich zaobserwowanych, i to akurat nie zawsze jest dobrą wiadomością. Kilku astronomów sugeruje, że może to być niewielka planeta gazowa, która “oszukuje” odczyty, przebierając się gęstą atmosferą za wielki, skalisty byt, siedmiokrotnie większy od Ziemi.

Gliese 163 c (0,68 ESI)



Kolejny olbrzym skalisty. Jest z nim jednak pewien kłopot. Oceany mają na niej średnio komfortową temperaturę 60 st. C. Bez terraformowania świat ten nie nada się na zasiedlenie. Ale życie bardzo lubi takie temperatury. Wszelkiego rodzaju mikroby mogą czuć się tam jak śliwki w kompocie. Niestety, byłby to dodatkowy czynnik ryzyka podczas ewentualnej wizyty.

Tau Ceti e (0,74 ESI)



Tau Ceti e krąży wokół gwiazdy bardzo podobnej do naszego Słońca, z tą różnicą, że emituje jedynie połowę energii w porównaniu z naszą gwiazdą. Dzięki temu “e” nie jest przegrzana mimo bardzo dużej bliskości względem Tau Ceti. Układ ma około 9 miliardów lat, więc ewentualni mieszkańcy planety mieli dużo czasu, by dostosować się do panujących warunków.

Kepler-22b (0,75 ESI)



Czy nie wygląda pięknie? Jest od nas bardzo daleko, bo aż 600 lat świetlnych. Planeta prawie 2,4 razy większa od Ziemi wydaje się idealną kandydatką na nowy dom. Niestety, nie wiemy, czy jest skalista ani czy ma atmosferę. Jeżeli ją ma, to temperatura na niej wynosi około -11 st. C. Znośnie. Miejmy nadzieję, że efekt cieplarniany nie zniszczy naszych nadziei, bo wtedy temperatura wyniesie 460 st. C. Rok liczy sobie 290 dni. Gwiazdka zawsze nadchodziłaby wcześniej…

Gliese 667C c (0,79 ESI)



Wysoki współczynnik ESI zapowiada życie na “c”. Co ciekawe, planeta prawdopodobnie nie rotuje. Tam gdzie dochodzi światło, mogą być idealne warunki do życia. Temperatura wynosi przyjemne 29 st. C, a trzy gwiazdy gwarantują spektakularne widoki na niebie. Światło dociera do powierzchni głównie w zakresie podczerwieni.

Gliese 581 g (0,82 ESI)



Historia odkrycia tej planety była dość skomplikowana. Raz pojawiała się w analizach, innym razem znikała. Wreszcie znalazła sobie topowe miejsce w zestawieniu z niebagatelnym współczynnikiem ESI.

“g” jest oddalona od nas o 20 lat świetlnych – to dobra nowina dla przyszłych pokoleń. Ma swoją wiecznie ciemną stronę, co uczyni życie na niej znacznie ciekawszym (wyobrażacie sobie wyprawy odkrywcze na mroczny “dziki zachód”?). Grawitacja jest niemalże taka sama jak na Ziemi.

Źródło: nauka.gadzetomania.pl / Mariusz Kamiński

Wiem, że artykuł do najdłuższych nie należy, ale może chociaż ktoś zainteresuje się tą tematyką .
Zgłoś

Zrzutka na serwery i rozwój serwisu

Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów. Niestety sytaucja związana z niewystarczającą ilością reklam do pokrycia kosztów działania serwisu nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.

Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
truskawkowabuba 2013-02-25, 15:27
artykuł może i niedługi, ale za to bardzo ciekawy . na pewno poczytam o tym więcej, dzięki .
Zgłoś
Avatar
hubusQ 2013-02-25, 16:46
Ta ostatnia wygląda zajebiście
Zgłoś
Avatar
s................s 2013-02-25, 17:10 1
Pamiętajcie że to tylko wizje artystyczne, nie idzie dojść jak na prawdę wyglądają (oprócz Marsa oczywiście ). Większość egzoplanet wykrywa się przez obserwację poruszania się gwiazdy (pod wpływem grawitacji okrążających ją ciał niebieskich), natomiast szacowanie warunków na planecie jest przy obecnym poziomie technologicznym bardzo nieprecyzyjne. Zresztą zdecydowana większość odkrytych planet pozasłonecznych to tzw. "gorące Jowisze" czyli gazowe olbrzymy krążące bardzo blisko swoich gwiazd, na których życie jest niemożliwe z powodu temperatur rzędu tysiąca stopni Kelwina oraz bardzo dużej grawitacji. W każdym razie fajny materiał. Temat egzoplanet od dawna mnie interesuje, więc łasy jestem na takie ciekawostki.
Zgłoś
Avatar
Stew 2013-02-25, 17:31
Fakt, w tagach postawiłem "wizualizacje planet", a w samym temacie już nie.

Tylko jedno zdjęcie znalazło się w tym zestawieniu. Zgadnijcie czego
Zgłoś
Avatar
truskawkowabuba 2013-02-25, 18:00
Stew napisał/a:

Tylko jedno zdjęcie znalazło się w tym zestawieniu. Zgadnijcie czego



czyżby marsa?
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2013-02-25, 18:00
Szkoda że prócz Marsa żadna inna planeta nie jest w sensownym zasięgu naszej ręki.
Nie mamy nawet sensownych teoretycznych pomysłów na to czy prędkość światła da się przekroczyć.
Zgłoś
Avatar
Stew 2013-02-25, 19:07
truskawkowabuba napisał/a:



czyżby marsa?



Dokładnie!

@up Pewnie jeszcze kilkaset (?) pokoleń minie zanim odkryją taką technologię. Bo ci co żyją gdzieś tam w kosmosie, mają na nas wyjebane
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2013-02-25, 19:50
Stew napisał/a:

@up Pewnie jeszcze kilkaset (?) pokoleń minie zanim odkryją taką technologię. Bo ci co żyją gdzieś tam w kosmosie, mają na nas wyjebane


Albo po prostu oglądasz za dużo SciFi i masz dziecinne złudzenie że takie coś jest możliwe i jeszcze bardziej dziecinne że jakieś zaawansowane rasy czekają aż sami się rozwiniemy by powitać nas w gronie równych sobie...
Zgłoś
Avatar
E................k 2013-02-25, 20:02
Powiem wam tak astrolodzy patrzac na te planety widza obraz z przed milionów lat , prawdopodobnie już te planety sa zasiedlone przez jakieś istoty
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2013-02-25, 21:07
joker195, zapoznaj się z pojęciami: artystyczna wizja, zdjęcie, światło i rok świetlny...
Zgłoś
Avatar
Stew 2013-02-25, 22:57
Ork.Fajny napisał/a:


Albo po prostu oglądasz za dużo SciFi i masz dziecinne złudzenie że takie coś jest możliwe i jeszcze bardziej dziecinne że jakieś zaawansowane rasy czekają aż sami się rozwiniemy by powitać nas w gronie równych sobie...



Jakim trzeba być ignorantem, żeby wierzyć, że jesteśmy sami we wszechświecie?
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2013-02-26, 5:25
A ja stwierdziłem że jesteśmy sami? Ja cały czas mówię tylko o nadświetlnej.
Zgłoś
Avatar
s................s 2013-02-26, 15:45
Ork.Fajny napisał/a:


Nie mamy nawet sensownych teoretycznych pomysłów na to czy prędkość światła da się przekroczyć.



Prędkości światła nie da się przekroczyć, ani nawet osiągnąć, bo to by załamywało wszystkie prawidła fizyki.
Polecam zresztą poczytać trochę książek S. Hawkinga (zwłaszcza "Krótka Historia Czasu"). Przystępnym językiem napisane, więc powinniśta zatrybić co i jak.
Zgłoś
Avatar
Stew 2013-02-26, 16:21
@Ork.Fajny Skrytykowałeś moją całą wypowiedź, więc do tego się odniosłem. Dwa, ja sam nigdzie nie powiedziałem, że chodzi mi o prędkość światła, tylko w kontekście Marsa - o jego zaludnienie. To jest bardziej prawdopodobne, czyż nie?
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem