Wiadomość od Anonymous odnośnie sytuacji dotyczącej ACTA , PIPA , SOPA ...
______________
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.— Albert Einstein
______________
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.______________
W̸̩͚̭̰̰͍̺̻̪̻̜̞̤̰̾͋̾̈̏̆͗̇ͨ͗͌̓̉ͨ͐̑͊͢A̴ͫͩ̉ͭ̆̓̿̂͌͐ͪ͑ͬ̍̿ ͒̑͛͟͠͏̴͚̫͙̣̻Parlament Europejski: ACTA do Trybunału
W Parlamencie Europejskim rośnie opór wobec porozumienia ACTA. Część europosłów nie wyklucza zaskarżenia go do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Unijne rządy zgodziły się na podpisanie dokumentu pod koniec grudnia. Ale eurodeputowani dopiero za kilka miesięcy będą głosować za przyjęciem bądź odrzuceniem tej umowy. Bez akceptacji europosłów jej ratyfikacja będzie niemożliwa.
Wielu posłów, głównie z grupy Socjalistów, Zielonych i Liberałów uważa, że umowa jest niezgodna z unijnym prawem. "Dlatego chcemy, by sprawę zbadał Europejski Trybunał Sprawiedliwości" - mówi należąca do frakcji Socjalistów europosłanka
Lidia Geringer de Oedenberg. Gdyby tak się stało można by opóźnić wejście w życie umowy nawet o 2 lata.
Porozumienie ACTA w skrócie można określić jako "antypirackie". Ale mimo wielu cennych zapisów - zdaniem wielu prawników - umowa może naruszać prawo do prywatności oraz wolność słowa internautów i wprowadzać cenzurę informacji zamieszczanych w sieci.
Na razie w Parlamencie Europejskim powstaje specjalny raport w sprawie ACTA, który najwcześniej na początku kwietnia zostanie poddany pod głosowanie.
Ostateczny bój o ACTA w Parlamencie Europejskim. Kto za, kto przeciw?
By wejść w życie, międzynarodowa umowa o ściganiu piractwa m.in. w sieci (ACTA) musi uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego. Jednak w europarlamencie nie brakuje głosów krytycznych. Czy uda się zablokować kontrowersyjne porozumienie?
- Kraje członkowskie w najbliższych dniach mają zamiar podpisać porozumienie, ale żeby weszło ono w życie, musi przejść przez PE jako umowa handlowa (ratyfikacja umowy - red.). To jest spodziewane w maju lub czerwcu - powiedział rzecznik KE ds. handlu John Clancy. Zgoda Rady UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich, zapadła w grudniu za polskiej prezydencji.
SPOTKANIE U PREMIERA WS. ACTA. BONI: UMOWA NIE ZMIENI PRAWA, PODPISZEMY JĄ
Umowę 26 stycznia mają podpisać w Tokio ambasador UE w Tokio, ambasador Danii reprezentujący duńską prezydencję oraz ambasadorowie tych krajów członkowskich, które są gotowe podpisać umowę.
Kraje UE muszą podpisać ACTA każde z osobna, ponieważ w umowie przewiduje się sankcje karne za łamanie jej postanowień, a przepisy karne to domena prawa krajowego, a nie unijnego.
Liberałowie jeszcze nie wiedzą, Zieloni przeciwni
Choć KE argumentuje, że ACTA podniesie standardy egzekwowania praw autorskich oraz umożliwi skuteczniejszą walkę z handlem podróbkami i piractwem, to ostatnie wpisy na Twitterze unijnej komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes dotyczące projektu amerykańskiej ustawy SOPA zostały odebrane jako wątpliwości względem zapisów ACTA dotyczących internetu. Budząca ogromne kontrowersje za Atlantykiem SOPA ma pozwolić na blokowanie stron (także zagranicznych) podejrzewanych o łamanie praw autorskich.
- Mój pogląd jest taki, że regulacje internetu powinny być efektywne, proporcjonalne oraz zachowujące korzyści otwartej sieci (...). Nie potrzebujemy złego prawa - napisała Kroes.
CO TO JEST ACTA - PEŁNY POLSKI TEKST POROZUMIENIA
W listopadzie 2010 r. - kiedy trwające od czerwca 2008 r. z udziałem Komisji Europejskiej negocjacje umowy zostały już zakończone - PE przegłosował rezolucję, a której wyraził poparcie dla ACTA, jednak w następnym roku przyjął kolejne dwie rezolucje, w których krytykował brak przejrzystości w negocjacjach i apelował o dalsze analizy.
Wątpliwości wyrażali liberałowie w PE, ale w 2010 r. zadeklarowali, że KE uspokoiła ich, że ACTA nie wychodzi poza prawo unijne. W poniedziałek rzeczniczka liberalnej frakcji ALDE Federica Terzi poinformowała, że jest za wcześnie na ostateczne stanowisko frakcji, ponieważ dopiero podpisanie umowy pozwoli na skierowanie jej do PE w celu ratyfikacji.