18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (2) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:04
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:22
🔥 Polak patriota wygania ukraińca - teraz popularne
🔥 TVN dostaje bęcki - teraz popularne
"Kolejny fake news, czyli nieprawdziwa wiadomość, wyprodukowany przez rosyjskie media miał wzbudzić nienawiść Ukraińców wobec Polaków. Rosyjska propaganda przedstawiła pobicie polskiej nastolatki w Gdańsku jako atak na… Ukrainkę.

O bulwersującym zdarzeniu w Gdańsku jest głośno od kilku dni – w miniony czwartek przed gimnazjum na gdańskim Chełmie pobita została 14-letnia uczennica. Napastniczkami były jej koleżanki.

Jednak w poniedziałek na rosyjskim portalu Federal Press został umieszczony materiał, który opatrzono tytułem: „Polskie uczennice publicznie pobiły i poniżyły 14-letnią Ukrainkę”. Kolejne tytuły, które we wtorek pojawiły się w rosyjskich mediach, podgrzewały ksenofobiczne nastroje: „W polskiej szkole tłum nastolatków okrutnie pobił Ukrainkę: »masz, banderowska k...!«”. Do części materiałów był dołączony pochodzący z Facebooka film, który pokazuje zdarzenie, ale opatrzone fałszywym komentarzem, sugerującym ukraińskie pochodzenie ofiary.

Historię o „pobitej Ukraince” podchwyciły inne media rosyjskie (w tym portal jednej z dużych rosyjskich telewizji REN TV) oraz portale prorosyjskich separatystów na Donbasie. W fake news uwierzyły niektóre media ukraińskie, w tym portal ZIK i 112 Ukraina.

Na publikację w ukraińskich mediach zareagowała Marta Kowal – Ukrainka, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, która napisała na Facebooku: „W materiale ZIK u prawdzie odpowiada tylko jedno: nastoletnie dziewczyny pobiły koleżankę. Niestety, to jeden z wielu przykładów agresji wśród nastolatków. Ofiara rzekomo znieważyła mamę jednej z napastniczek. […] Wypadek smutny i straszny, ale ofiara pobicia nie jest Ukrainką! To polska uczennica […] Napastniczki zostały zatrzymane przez policję (były to trzy dziewczyny, a nie tłum) i wczoraj stanęły przed sądem ds. nieletnich”. Na koniec Marta Kowal poprosiła swoich pracujących w mediach przyjaciół z Ukrainy o przekazywanie dalej tej informacji i prostowanie rosyjskich fejków.

Akcja odniosła skutek i już we wtorek wieczorem materiały o rosyjskiej dezinformacji zamieściły ukraińskie media, w tym agencja informacyjna Unian.

Sytuacji przyjrzał się ukraiński dziennikarz Denis Kazanskij. Zauważył on we wpisie na swoim blogu autorskim, że napięcia w stosunkach polsko ukraińskich są na rękę Rosji. Dlatego nic dziwnego, że podobne nieprawdziwe wiadomości publikują portale rosyjskie czy separatystyczne. „Każdą informację, która pochodzi z takich źródeł, trzeba wielokrotnie sprawdzać. A jeszcze lepiej w ogóle ich nie rozpowszechniać” – napisał.

Rosyjskie media niejednokrotnie produkowały fałszywe newsy dotyczące Ukraińców, mające wzbudzić emocje odbiorców. Najbardziej znane produkty kremlowskiej propagandy to historia o trzyletnim rosyjskim chłopczyku, rzekomo ukrzyżowanym przez Ukraińców w mieście Słowiańsk na Donbasie czy informacja o 13-letniej dziewczynce, córce przesiedleńców z Rosji rzekomo zgwałconej w Niemczech przez uchodźców. Rosyjska kampania propagandowa doprowadziła wówczas do demonstracji w Berlinie".

Źródło: facebook.com/studiowschod/
Zgłoś
Avatar
e................s 2017-05-22, 18:06
żebym ja fundował piwo sezamkowi, chyba dlatego że pianki na dziś mam już dość
Zgłoś
Avatar
M................3 2017-05-22, 18:09
Propaganda z jednej i drugiej strony. Ciekawe że ludzie tak nie obruszają się na żydoamerykańska propagandę.
Zgłoś
Avatar
sumka 2017-05-22, 19:14 4
natking napisał/a:



Gaz Ci na chacie podrożeje



Nie podrożeje bo zły Tusk zbudował gazoport i możemy mieć wyjebane na putnia gaz, no chyba że rosyjski agent Macierewicz mimo wszystko będzie robił gałę Rosji i się dogadają tak by nas wydymać w końcu wojsko już rozpierdala to czemu by nie
Zgłoś
Avatar
POW667 2017-05-22, 20:21
Czasy kiedy internet był źródłem wolnej od wpływów informacji bezpowrotnie minęły. Tak btw ciekawe ile jest takich newsów, które podchwytują różne środowiska w naszym kraju
Zgłoś
Avatar
sumka 2017-05-23, 8:54 1
POW667, Błagam cię a kiedy kurwa internet był źródłem wolnym od wpływów? Nie ma na świecie takiego źródła dlatego każdy zdroworozsądkowy człowiek zbiera wszystkie dostępne informacje na dany temat z rożnych źródeł po czym sam wyciąga wnioski.
Zgłoś
Avatar
Wiewór 2017-05-23, 9:29 1
Hołota i tak kocha Putina - Putin, dobry bo on nie lubi ameryki. Putin fajny bo zawsze się sprzeciwia światu. Putin fajny bo rzuca bomby w Syrii.
Zgłoś
Avatar
amon_goth 2017-05-23, 10:07
Ato co za łajno na sadisticu ?! Zmieńcie nazwę na "jedynie_polski_sadystyk"
To juz tutaj dociera propaganda ruso-fobów ?!
Śmiesza mnie te wszystkie gluty dające się dymać na prawo albo lewo. "Elita" na górze steruje baranami wrzucając niusy, a to imigranci gwałcący blondynkę czyt. tylko pis ochroni was przed złymi muzułmanami a to smierć dziewuszki na skutek zmowy gwałcicieli - czyżby embargo (na rozkaz amerykanów) na Egipt ?! Ale największy straszak to W.W.Putin - krowom psuje się mleko, winny Putin, przerwa w dostawie internetu - winny Putin. Czy wiocha czy miasto mechanizm ten sam.
Oby los oszczędził nam kolejnej rewolucji, sterowanego gniewu masy bezrozumnych ludzi.
Jakim terminem okreśłić polską wersję pugaczowszczyzny ?
Zgłoś
Avatar
sumka 2017-05-23, 10:08 3
Abraxus, Nie jestem przekonany czy hołota to dobre określenie, chodzi o ludzi słabo wykształconych którzy są podatni na propagandę ale dokładnie tak samo masz we wszystkich innych krajach nawet Polsce tylko że w Rosji to jest około 60% a w Polsce 30% wszędzie ten sam proces zachodzi tylko różny stopień podatności.

Dobrym przykładem była niedawno Szwajcaria gdzie jakieś populistyczne gówno wymyśliło że dadzą pieniądze wszystkim za nic 2500 franków miał dostać każdy w ramach dochodu gwarantowanego. Przeprowadzili referendum i 77% opowiedziało się przeciwko temu by dostawali 2500 franków miesięcznie za nic.

Teraz wyobraź sobie takie referendum w Polsce i masz odpowiedz.
Zgłoś
Avatar
amon_goth 2017-05-23, 10:35
Dopiero teraz dojrzałem post shokobons - świetny przykład propagany ! Cztery zdania , nie wiecej - tłuszcza nie lubi czytac dłuższych tekstów. Poniewaz Poręba mówi pozytywnie o Syberii (jako części swiata) więc oczywiste jest , że popiera zsyłki - tak ! idzmy dalej, pewnie tez morderstwa nkwd ! - tu mój przykład nadinterpretacji.
Co do wojen USA to oczywiście prawda, natomiast trzeba rozróżnic zsrr od rosji, która wchodziła w jej skład jak jedna z republik.
Dobra dawajcie się dzielić dalej, ten a za tym ,tamtem przeciwko - oby to nie doprowadziło do jakiejś tragedii. Zresztą wrzuci się w stosownym czasie parę njusów do mediów i opinia publiczna zmieni front.
Zgłoś
Avatar
p................a 2017-05-23, 14:53
I właśnie dlatego prawdziwi patrioci oglądają tylko Fakty i Wiadomości.
Zgłoś
Avatar
sezamkowyRozpierdol 2017-05-23, 18:10
amon_goth napisał/a:

oby to nie doprowadziło do jakiejś tragedii.



A niech doprowadzi, myślący ludzie spierdolą, nastąpi selekcja naturalna, barany pierwsze polecą w kamasze bo im przekupne mupety polityczne wmówią, że "będą walczyć za ojczyznę" - czytaj: za interesy oligarchów i ich kieszeni.
Zgłoś