18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Oto niesamowite zdjęcia z podwodnej wyprawy do ruin starożytnego miasta u wybrzeży Egiptu, które całkowicie zniknęło pod wodą około 1200 lat temu. Nazywało się Heracleion i było jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w rejonie Morza Śródziemnego w tym czasie.

W ciągu 13 lat od odkrycia pierwszych artefaktów odzyskano 64 starożytne wraki i ponad 700 kotwic. Ponadto, wśród znalezisk były złote monety i ogromne płyty z napisami w języku starożytnej Grecji i Egiptu.

Miasto zostało zalane w skutek serii katastrof naturalnych około 700 roku naszej ery. Teraz naukowcy prowadzący prace archeologiczne odkrywają coraz to nowe bogactwa. Dyrektor Oxfordzkiego Centrum Archeologii Podwodnej Damien Robinson, który brał udział w wydobywaniu artefaktów twierdzi, że miasto było jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych morskich starożytności, a także ważnym ośrodkiem kulturalnym.


Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego Heracleion zatonął, sugerują, że stopniowy wzrost poziomu morza w połączeniu
z nagłym zapadnięciem się niestabilnego podłoża doprowadziły do tego, że miasto obniżyło się do głębokości około 3,6 metra. Z czasem zniknęło z pamięci, a jego istnienie było wspominane tylko poprzez kilka odniesień w starożytnych tekstach.


Odnajdywane są kolejne religijne artefakty, w tym 5-metrowy kamienny posąg, który prawdopodobnie zdobił centralny kościół miasta i sarkofagi ze zmumifikowanymi szczątkami zwierząt.


Po usunięciu warstwy piasku i błota płetwonurkowie znajdują dowody na niezwykłe bogactwo, ukazujące, jak wyglądało życie w Heracleion.


Grupa archeologów odkryła również ruiny legendarnej świątyni Amona-Geréb, gdzie Kleopatra przejęła rządy nad Egiptem. Świątynia była centralnym punktem miasta.



Tylko przez 15-20 dni w roku woda w miejscu lokalizacji miasta jest przejrzysta. W pozostałej części roku ze względu na wielką ilość poruszanych prądami morskimi osadów widoczność nie przekracza 20 centymetrów. Nurkowie pracują
w ekstremalnych warunkach. Wyznaczają obszar około stu metrów, oczyszczają wodę za pomocą wyposażonych w filtry pomp ssących i tam przenoszą wszelkie nowe znaleziska. Jeśli nic nie znajdują, nurkowie wracają na powierzchnię.


Na zdjęciu brązowa lampa naftowa (II w. p.n.e.), znaleziona w świątyni Amona.


Fragment głowy kolosalnego posągu z granitu czerwonego (5,4 m), symbolizującego boga Hapi - boga Nilu, a patrona żniw w mitologii egipskiej. Hapi reprezentował coroczne wylewy Nilu i według wierzeń tworzył wielkie, bogate w muł, zatem płodne połacie terenu, który pozwalał Egipcjanom zbierać żyzne plony zbóż na brzegach tej rzeki. Jego nazwa oznacza "prąd rzeki". Hapi był znany również jako "Pan ryb i ptaków brodzących" oraz "Władca roślin łożyska rzek."



Moment wydobycia posągu boga Hapi.

Archeolodzy łączą razem wydobyte kolosalne fragmenty świątynnych rzeźb. Są na nich faraon, królowa i bóg Hapi uwiecznieni w czerwonym granicie. Posągi złożono z 17 fragmentów, pochodzą z II wieku n.e.


Ten złoty przedmiot o rozmiarach 11 x 5 cm znaleziono w trakcie wstępnego badania południowego sektora miasta.
Na płytce z wygrawerowanym tekstem greckim oddany jest hołd władcy Ptolemeuszowi III (246-222 p.n.e.).


Wykonany z brązu posąg Ozyrysa, boga-faraona, który został zabity, a następnie zmartwychwstał. Ma założoną koronę Atef symbolizującą wielką moc. Jego otwarte oczy wykonane są ze złota.


Naukowcy wydobywają stelę (płytę nagrobną) Heracleona. Została zamówiona przez faraona Nektanebo I (378-362 p.n.e.) i jest praktycznie wierną kopią steli Naukratisa znajdującej się w Egipskim Muzeum Starożytności w Kairze.


Złota czara znaleziona w sektorze Thonis-Heracleion. Czary takie są zasadniczo płytkimi naczyniami używanymi w całym świecie hellenistycznym do picia i przechowywania płynów.


Ponownie posąg boga Hapi.



Bóg Hapi. Kontrola zabezpieczeń posągu przed wydobyciem go na powierzchnię.



Jedno z zaskakujących odkryć - dowód kreatywności ery grecko-egipskiego Ptolemeusza - posąg Królowej, wykonany
z czarnego kamienia. Naukowcy uważają, że jest to jeden z władców dynastii Ptolemeuszy, być może przedstawiający Kleopatrę II i Kleopatrę III, ubrane w strój Izydy - bogini kobiecości i macierzyństwa.




zajumane z www.joemonster.org
Zgłoś
Avatar
KurakaoDrink 2013-06-25, 7:24 1
Dałbym ci piwo ale mi się na górę wracać nie chce.
Zgłoś
Avatar
albert124 2013-06-25, 7:39
Lampa naftowa w starożytności? WTF
Zgłoś
Avatar
Doomik 2013-06-25, 9:03
ale to musi być frajda! Płyniesz sobie, a tu kurwa nagle 6cio metrowy posąg, złote monety i inne pamiątki po przodkach!
Zgłoś
Avatar
fiorentinous 2013-06-25, 9:22 1
Majowie? Czy Ty w ogóle wiesz o czym piszesz ? Przekleństwo pasuje do tego tematu jak świni siodło.
Zgłoś
Avatar
LubiePlacki84 2013-06-25, 9:37
Fajne fajne dam ci piwko
Zgłoś
Avatar
A................n 2013-06-25, 9:40 1
Lampa naftowa? No to już tylko wycieraczki nam zostały.
Zgłoś
Avatar
n................e 2013-06-25, 10:22
dziwne 700 rok i chrześcijanie jeszcze nie zdążyli spalić tych pogańskich pamiątek
Zgłoś
Avatar
myha 2013-06-25, 10:31 2
Są teorie że świat starożytny był na progu rewolucji przemysłowej takiej jaka miała miejsce w XIX w. Jednak nie nastąpiła ona z kilku względów, a zamiast tego cofnęliśmy się w rozwoju na kilka stuleci.
Trochę pomogli Rzymianie którzy bardziej woleli wojować niż się nauką zajmować. Niewolnictwo które ograniczało wynalazczość. Na koniec swoje dołożyli koczownicy nienajeżdżający Rzym i sekta żydowska pod przewodnictwem niejakiego Jezusa, która z nauką była na bakier.
Zgłoś
Avatar
dedrex 2013-06-25, 10:37
fajne i ciekawe , dawaj wincyj
Zgłoś
Avatar
Bundy 2013-06-25, 10:37 4


Zgłoś
Avatar
adimier 2013-06-25, 10:40
Zgłoś
Avatar
wasted 2013-06-25, 10:42
byłem niezalogowany i zamiast słowa kurwa widziałem k***a więc się wkurwiłem , zalogowałem , wchodzę zhejtować a tu patrzę jeszcze sadol nie umarł
Zgłoś
Avatar
Cirion 2013-06-25, 11:13
Cytat:

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego Heracleion zatonął



No jak to dlaczego..., globalne ocieplenie kurwa
Zgłoś
Avatar
buciah5n1 2013-06-25, 11:34
Co do lampy bo dyskusje są, mnie tez nie pasuje naftowa, ale chuj ich tam wie, może destylowali to i owo po kryjomu. Niech Każdy zinterpretuje to już we własnym zakresie. Dla mnie to może być i Lampa Alladyna.
Piwa nie ma za nietrafny opis? Jebie mnie to, miał być śmieszny/głupi/idiotyczny/kretyński/mijający się z prawdą/wprowadzający w błąd/ironiczny/*
*skreśl niepotrzebne
Zgłoś
Avatar
Klapu 2013-06-25, 12:07 2
Opis dotyczy źródła materiału (Joemonster), gdzie napisano o odkryciu Atlantydy. Autor, zdając sobie sprawę, że Atlantyda i Heracleion mają tyle wspólnego, co Tusk i mąż stanu, postanowił sobie zażartować.

Dla ciekawskich, Atlantydę odnaleziono już dawno temu, tylko nie było na niej żadnych maszyn, robotów, etc. Tylko parę budynków i malowideł ściennych. Ale odnaleziona wyspa świetnie pasowała do opisu (bodajże) Arystotelesa.

A kwestia lampy została już wcześniej wyjaśniona. Tylko debile nie potrafią czytać wcześniejszych komentarzy i ciągle hejtują naftę.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie