Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (3) Soft Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:20
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: 5 minut temu
Bitwa pod Staszowem 12 sierpnia 1944
s................n • 2012-10-30, 2:59
Bitwa o której zapewne mało kto słyszał. A brały w niej udział czołgi którymi teraz każdy zapaleniec się jara. Mowa o PzKpfw VI Tiger Ausf. B (tygrys II) była to jedna z pierwszych bitew w których użyty został ten czołg (zaraz po starciach w normandii)... czyli impreza miała miejsce w Polsce. jeden z tygrysów królewskich zdobytych podczas bitwy pod Staszowem numer boczny 502 (dokładnie walki toczyły się o przyczółek baranowsko-sandomierski)

W rejonie Staszowa pozycje zajmowały oddziały sowieckiego 6. Korpusu Pancernego Gwardii. Składał się on z trzech brygad pancernych gwardii których siły dalekie jednak były od etatowych. Rosjanie dysponowali czołgami w liczbie: 28 T-34 i T-34/85. Mogły one liczyć na wsparcie 11 ciężkich ISów-2 oraz korpusu artylerii. Sowieci przygotowali się do obrony maskując i okopując czołgi. Kilka wozów zostało wysuniętych na przedpole, a do ich zamaskowania wykorzystano m.in. stogi siana. Rankiem 12 sierpnia 501. niemiecki batalion przystąpił do uderzenia. Tygrysy wspierane były przez grenadierów na kilku transporterach opancerzonych, podążających nieco z tyłu. Niemcy nie wiedzieli, jak przebiegają pozycje przeciwnika, nie znali też jego sił. Wspierający ich ogień artylerii w większości przenosił nad sowieckimi pozycjami. Według rosyjskich sprawozdań czołgi niemieckie poruszały się z trudem zrywami, buksując w piaszczystym podłożu. Nacierając podeszły w pobliże zamaskowanych pozycji Sowietów wystawiając się na boczny ogień z zasadzki. W rezultacie trafień w boczny pancerz wieży w dwóch czołgach wybuchła amunicja, trzeci czołg został najpierw unieruchomiony strzałem w gąsienicę, a następnie dobity ogniem dział czołgowych. Intensywny ogień artyleryjski oraz przewaga ilościowa dobrze rozmieszczonych oddziałów rosyjskich zmusiła resztę czołgów do odwrotu. W ciągu dwóch dni walk 3 wozy zostały przez Rosjan zdobyte: dwa z niewielkimi uszkodzeniami, a jeden (Pz.Bef.Wg., nr boczny 502) był w pełni sprawny (został porzucony przez załogę)

Przyczyny niepowodzenia niemieckiego ataku pod Staszowem były dwojakiego rodzaju. Przede wszystkim nie spełniono wielu taktycznych warunków, takich jak rozpoznanie pozycji nieprzyjaciela, odpowiednie skoordynowanie współdziałania z piechotą i artylerią, które we wcześniejszym okresie wojny wielokrotnie zapewniały Niemcom powodzenie. Pomijając wymóg zmiany gąsienic transportowych na bojowe po dotarciu w rejon Kielc, wprowadzenie Tygrysów II do walki utrudniała konieczność wzmocnienia mostów na trasie marszu oraz wyjątkowa awaryjność niedawno wyprodukowanych pojazdów, która od początku przyczyniła się do zmniejszenia siły uderzeniowej batalionu.

To na tyle. Staszów to miasto mojego dziadka... jego opowieści nie miały sobie rownych. Opowiadał o tym jak 2 dni po bitwie wyszli na pole żeby obejrzeć czołgi z bliska. Jeden z tygrysow nadal jeszcze się dymił a obok niego leżał zabity niemiec, czołg ten podobno gnił tam aż do lat 50. Nigdzie niestety nie mogę się doszukać informacji o stratach rosyjskich... ale z opowieści "naocznego rodzinnego świadka" wynika, że rosjanie stracili jakieś 3-4 czołgi które zostały dosłownie rozerwane na kawałki. Nic nie wiem o reszcie sprzętu

Z ciekawostek powiem tyle. W lasach pod staszowem, szczególnie we wsi Bogoria można natknąć się na pozostałości okopów, lejów po bombach, i na inne cuda. Menaszki, bagnety, magazynki i mnóstwo amunicji. Sam mam bagnet który tam znalazłem. Jeśli chcecie to jutro zrobię mu zdjęcie i tu wstawię. Może jakiś ekspert od bagnetów powie mi czy to ruski czy niemiecki.
Jest tam także wiele ciał pogrzebanych w lesnych mokradłach. Jak nie zna się terenu to lepiej nie łazić po zmroku po lesie bo można tam już zostać, dość podmokły teren. Są tam nawet pozostałości po partyzanckich bazach... okopy obite mocno podgniłym i zdefragmentowanym drewnem, ale po to trzeba się zapuścić trochę głębiej. Rośnie tam sporo borowików

Jeśli chodzi o zakończenie w stylu creepy pasty. Niektórzy mieszkańcy nadal twierdzą, że nocą w lesie słychać różne niewyjaśnione odgłosy jak np. odgłosy wystrzałów, dziwne rozbłyski światła... i przechadzających się żołnierzy w niemieckich mundurach. Czasem tam bywam na wakacjach i słucham opowiesci "starszyzny" ja niczego jescze tam nie słyszałem ale nie jestem aż taki kozak żeby po tylu opowieściach włazić do tego lasu po zmroku . Walki w Bogorii były dosyć zaciekłe ponieważ przebiegał tam front. To na tyle jeśli chodzi o temat. Sporo czytania mniej obrazków dzisiaj. Jak ktoś chce wiedzieć coś więcej to pytać
Zgłoś

Zrzutka na serwery i rozwój serwisu

Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów.
Niestety sytaucja związana z brakiem reklam nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.

Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany Link do Zrzutki
Avatar
Breakdrowser 2012-10-30, 3:03 15
Jakim cudem przeszedłeś z opowiadania o Tygrysach II do borowików w dość krótkim tekście?
Zgłoś
Avatar
s................n 2012-10-30, 3:24 2
call it skill. Nie ma co się rozwlekać. Trudno znaleźć info dokładne o tej bitwie. Wyłapałem te najciekawsze informacje. Nie jest to temat o danych technicznych tylko ciekawostka o tym, gdzie były pierwzse testy bojowe tygrysa II. A końcówka to już mała wstawka o tym, że są miejsca które do tej pory można nazwać muzeum II wojny. I nie jest tam potrzebny cieć do stróżowania ani żadne pozwolenia na wykopaliska żeby coś znaleźć
Zgłoś
Avatar
Tradyt 2012-10-30, 6:52
Pokaż bagnet to Ci powiem czy to ruski czy niemiecki.
Zgłoś
Avatar
s................n 2012-10-30, 13:47 5


pierwszy od góry znalazłem ja... dwa kolejne to znaleziska mojego wujka, z czego jeden w lesie a drugi leżał zawiniety w jakąś szmatę koło studni. Na klindze oznaczenia "44 fnj" na drugiej stronie jakieś losowe liczby pewnie numer seryjny. Strzelam ze to bagnet niemiecki
Zgłoś
Avatar
cykenmyken 2012-10-30, 16:31
szer.Lucjan napisał/a:

Obrazek

pierwszy od góry znalazłem ja... dwa kolejne to znaleziska mojego wujka, z czego jeden w lesie a drugi leżał zawiniety w jakąś szmatę koło studni. Na klindze oznaczenia "44 fnj" na drugiej stronie jakieś losowe liczby pewnie numer seryjny. Strzelam ze to bagnet niemiecki



Specem nie jestem ale te 2 pierwsze to są rosyjskie od mosina a ten 3 to wygląda na niemiecki od mausera w dość dobrze zachowanym stanie.
Zgłoś
Avatar
HardStylerz224 2012-10-30, 19:38 8
bardzo miło się czytało, browar
Zgłoś
Avatar
B................h 2012-10-30, 19:39 1
Pierwsze nie wiem, bo nie moja działka, ale ostatni jest od Mausera 98k, producent Alexander Coppel GmbH (aka Alcoso), Solingen.
Zgłoś
Avatar
marian39 2012-10-30, 19:47 2
Przyjemnie się czytało. Co do samego tematu i dla osób zainteresowanych fortyfikacjami II WW proponuje wybrać się na Warmię i Mazury jest tam pełno okopów, bunkrów chyba wszelkiego rodzaju oraz "złomu" leżącego doslownie pod naszymi nogami.

Oczywiście piwko.
Zgłoś
Avatar
CBŚ 2012-10-30, 19:50
1 raczej mosin
2 mosin 91/30
3 bagnet m84/98 jakis wczesniejszy bo nie ma bakielitowych okladzin
Zgłoś
Avatar
janstar 2012-10-30, 19:54 1
Fajna historia, pochodzę spod Sandomierza i kompletnie nic nie wiedziałem o takiej bitwie... a, i skoro dziadek opowiada takie historie to spisuj je póki czas - ja cały czas miałem tylko taki zamiar, niestety dwa tygodnie temu babcia zmarła.
Zgłoś
Avatar
Czapell 2012-10-30, 19:56 2
Serio zajebista historia,pochodząc ze Staszowa nigdy o niej nie słyszałem.
Zgłoś
Avatar
s................n 2012-10-30, 19:59 9
Czapell napisał/a:

Serio zajebista historia,pochodząc ze Staszowa nigdy o niej nie słyszałem.

bo w szkole uczą zwyczajów jaskiniowców zamiast historii współczesnej
Zgłoś
Avatar
wojtekjasiu 2012-10-30, 20:07 1
Za opowieść o Staszowie i okolicach piwo się należy. Podobno nie daleko kościoła na Pipale jest też zapadnięty czołg, i coś mi się obiło o uszy o kolejnym nie daleko skałek przy wylotówce na Kielce, ale być może się mylę.
Zgłoś
Avatar
nanab 2012-10-30, 20:07
Fejk
" W rezultacie trafień w boczny pancerz wieży w dwóch czołgach wybuchła amunicja,"
nona pewno może jeszcze trafili w lufę i zapalił się silnik
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem