18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (10) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Dokumentalne Popularne Losowe Szukaj Forum Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się

Bomba sedesowa
Kriski • 2019-10-08, 19:24
Podczas Wojny w Wietnamie amerykanie wykorzystywali bardzo wiele różnych rodzajów uzbrojenia. Od napalmu, przez różnego rodzaju bomby po chemikalia. W październiku 1965 roku zrzucono jednak najdziwniejszą “bombę” w historii tego konfliktu. Nosiła oznaczenie VA-25 Toilet bomb. Jak sama nazwa wskazuje, był to wypełniony materiałem wybuchowym… sedes.



Historia bomby sedesowej związana jest z dowódcą 25 eskadry operującej z pokładu lotniskowca USS Midway – Clarence J. Stoddardem. Z okazji zrzucenia sześciu milionów funtów ładunków (3000 ton) postanowił zrzucić na wietnamskie oddziały specjalną “pamiątkową” bombę zrobioną z uszkodzonego sedesu.
Załoga lotniskowca przygotowała specjalny uchwyt pozwalający na zamontowanie bomby pod skrzydłem samolotu Douglas A-1 Skyraider i zrzucenie go tak, jak każdego innego rodzaju uzbrojenia. Następnie sedes, który zamiast trafić na dno morza trafił pod skrzydło samolotu wypełniono materiałami wybuchowymi.
Bombę podczepiono pod prawe skrzydło samolotu Stoddarda, którym był A-1H Skyrider o numerze bocznym NE/572 Paper Tiger II. Niestety nie jest znana dokładna data wykonania zrzutu, ale wiadomo jedynie, że miało to miejsce w październiku 1965 roku w trakcie nalotu na Południowy Wietnam.


2019-10-14, 05:29
bercisko napisał/a:

I teraz pytanie: czy to sedes czy klozet? W moich regionach sedes ty tylko ta deska z dziurą zrobiona z plastiku, drewna lub akrylu. To co podwiesili pod samolot to klozet, kibel, ustęp, itp.


Ów wyraz pochodzi z języka łacińskiego, w którym sēdēs znaczy dosłownie ‘to, na czym się siedzi’ (od czasownika sēdeo, sēdere ‘siedzieć’; forma sedes była rodzaju żeńskiego). Dlatego słowo to nazywało też ‘miejsce do siedzenia, fotel, tron’, a później ‘miejsce pobytu, siedzibę, stolicę’ (por. wyrażenia sedes apostolica, czyli ‘stolica apostolska, władza papieska, tron apostolski, papieski’).

W linku masz wszystko wyjaśnione: Źródło