18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 21 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Koniec jazdy - teraz popularne
Nawet w Polsce można zdobyć legalnie broń palną bez zezwolenia, tylko trzeba wiedzieć gdzie i czego szukać . Wymagane jest jedynie, by kupujący miał ukończone 18 lat.

Ogólnie:

Są to bronie czarnoprochowe rozdzielnego ładowania- proch, spłonkę, kulę, ew. łuskę i przybitkę ładujemy osobno, co wymaga doświadczenia, dokładności i cierpliwości. Przy bardziej precyzyjnych konstrukcjach dobranie odpowiedniej naważki prochu i kształtu pocisku zajmuje nieraz kilka miesięcy. Wymagają też znacznie dokładniejszej pielęgnacji niż dzisiejsze karabiny czy pistolety- jeśli nagar (spalone resztki prochu) złapie wilgoć, broń może pokryć się rdzawym nalotem w ciągu jednego dnia. Właśnie dzięki trudnej obsłudze, oraz możliwym niewypałom, czarnoprochowce można dostać bez zezwolenia. Moc i precyzja nie ustępuje wprawdzie większości dzisiejszych modeli, jednak praktyczne wykorzystanie poza strzelnicą lub polowaniem (to ostatnie głównie w USA- w Polsce jest zabronione) daje marne efekty.

Wygląd:

Czarnoprochowce różnią się od dzisiejszych modeli także wyglądem- nawet najprostsze modele są małymi dziełami sztuki, nie uświadczy się w nich ani grama plastiku- tylko stal, drewno czy mosiądz, w wielu przypadkach zdobione.

Typy:

Występują 3 główne rodzaje broni czarnoprochowej:

-pistolety (jednostrzałowe, od miniaturowych, przez pojedynkowe po kawaleryjskie)

-karabiny (od prostych modeli skałkowych, przez kapiszonowe, aż po wykorzystujące mosiężne glizy)

-rewolwery (słynne colty, R&S czy remingtony)

Strzelanie:

Strzelanie też daje zupełnie inne wrażenia- zapach spalonego prochu, kłęby dymu, basowy huk, radość z dobrze wymierzonego strzału- tego nie da się porównać z niczym innym. Tu człowiek długo przymierza się do każdego strzału (szczególnie w przypadku karabinów), nie warto marnować kuli, szczególnie gdy załadowanie następnej trwa kilkadziesiąt sekund, a często dłużej. Liczy się nie ilość lecz jakość, zupełnie jak w przypadku fotografii analogowej.

Aspekt historyczny:

Czarny proch miał wpływ na losy świata, co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości. Sprawił on, że łuki, kusze, broń biała itp powoli zaczęły ustępować miejsca broni strzeleckiej. Czarnoprochowce były obecne na wojnach napoleońskich, na wojnie secesyjnej, w sławnych bitwach, np pod Alamo, zdobywały Amerykę wraz z pierwszymi traperami, zdobyły dziki zachód, pojawiły się w książkach (choćby w "Cierpieniach młodego Wertera") i filmach. Które dziecko nie chciało być jak John Wayne czy Clint Eastwood?
Historia jest jednym z najważniejszych elementów składających się na magię broni czarnoprochowej. Zupełnie inne czasy, gdy spora część świata ciągle czekała na odkrycie, a przygoda wisiała w powietrzu. Czasy niebezpieczne choć piękne w swej surowości. Klimat przy strzelaniu z biodra z legendarnych Coltów, przy wcześniejszym wykonaniu quick drawa (szybkie wyciągnięcie broni z kabury + natychmiastowy celny strzał)- czysta poezja

Moje bronie (inne modele wrzucę jutro w komentarzach):

Wesson/Berdanka kaliber 45, niestety słaba jakość zdjęcia:



Karabiny tego typu, z zamkiem pudełkowym, były jednymi z pierwszych naprawdę precyzyjnych karabinów, w rękach sprawnego strzelca były zabójcze. Z większych i cięższych egzemplarzy, mających też odpowiednio duży kaliber, strzelano z użyciem lunety i specjalnej podpórki pod lufę

Colt Army 1860 kaliber 44, widać wyraźnie zdobienie na bębnie:



Jeden z najładniejszych modeli Colta moim zdaniem, oparty na ramie otwartej- podstawowy demontaż zajmuje dzięki takiej konstrukcji raptem parę sekund, jednak bywa mniej stabilny od modeli z ramą zamkniętą- ze względu na przeznaczenie rewolweru jest to wada marginalna. Posiada bębenek mieszczący 6 kul, po każdym strzale należy odciągnąć kurek do tyłu, co powoduje obrót bębna i przygotowanie kolejnej komory do strzału.
Colt ten wysławił się szczególnie podczas wojny secesyjnej (najpopularniejszy rewolwer tego okresu), popularny ze względu na sporą moc w stosunku do wagi, oraz łatwość obsługi i utrzymania (szczególnie w porównaniu do innych popularnych modeli)
Zgłoś
Avatar
chybeck 2012-07-29, 1:08 2
naprawdę piękne okazy (szczególnie rewolwer) gratuluję szczęśliwy posiadaczu. chciałbym mieć takiego gnojka na mojej półce, ale jeden przejazd warszawskim tramwajem w upalny dzień i pokusa byłaby zbyt duża
Zgłoś
Avatar
ravn 2012-07-29, 4:20 1
Inne czarnoprochowce (już niestety nie moje )

Colt Walker kaliber 44



Jeden z najsłynniejszych coltów- wielka, ponad dwukilogramowa krowa. Zdecydowanie nie jest to broń dla każdego, potrafiła powalić biegnącego konia.

Przykładowe screeny z filmów, w których występował:




Colt Navy kaliber 36



Rewolwer przeznaczony dla marynarki, znacznie lżejszy, mniejszy i słabszy od Walkera, ale wciąż zabójczy.

Karabin Sharps, kaliber zależny od wersji:



Najsłynniejszy karabin czarnoprochowy ładowany odtylcowo (od góry, w miejscu oznaczonym niebieską strzałką), pociskiem w papierowej lub mosiężnej glizie wielokrotnego użytku (oznaczona kolorem czerwonym). W glizie, prócz pocisku (kolor żółty), znajduje się proch, lecz sam nabój pozbawiony jest spłonki, którą zakłada się oddzielnie (jest więc, podobnie jak inne czarnoprochowce- bronią rozdzielnego ładowania).

Muszkiet gładkolufowy Brown Bess kaliber 75



Popularny brytyjski muszkiet produkowany w latach 1722-1860. Muszkiety były niecelne, co spowodowane było zastosowaniem luf pozbawionych gwintu. Brak celności nadrabiano liczebnością- żołnierze ustawiali się w charakterystycznej formacji, by na komendę wystrzelić jednocześnie.

Strzelanie z muszkietów:



Ostatnia partia zdjęć i opisów będzie później
Zgłoś
Avatar
PiesKracy 2012-07-29, 6:27
posiadanie tak, owszem, ale w tym wszystkim jest jeden haczyk- zezwolenie na posiadanie czarnego prochu.Chyba, ze używamy go jako amunicja do broni czarno-prochowej sprzed 1850 r.
Zgłoś
Avatar
K................n 2012-07-29, 8:08
tak... bandziory mnie otoczyły a ja "Panowie, prosze chwilkę zaczekać, tylko naważę prochu i nabije pistolet" haaa i zobaczymy kto będzie cwany
Zgłoś
Avatar
borisklinga 2012-07-29, 8:32 1
troche opciach pokazac sie z taka giwera na miescie
Zgłoś
Avatar
manieeek 2012-07-29, 9:24 3
Chyba rządu tym nie obalimy ^-
Zgłoś
Avatar
gergu 2012-07-29, 9:32 10
borisklinga napisał/a:

troche opciach pokazac sie z taka giwera na miescie

W Twoim wypadku faktycznie lepiej pokazać się na mieście ze słownikiem.
Zgłoś
Avatar
Draiks 2012-07-29, 9:48 3
Przeca można przechowywać nabitą broń.
Zgłoś
Avatar
ravn 2012-07-29, 14:00 8
@PiesKracy

Można bez problemu mieć proch, nie trzeba na to pozwolenia. Jedynie do zakupu w sklepie potrzebna jest europejska karta broni (to nie jest to samo co zezwolenie na broń), ale większość kupuje np przez fora (choćby i wysyłkowo) albo od znajomych ze strzelnicy.

@BongMan

Jak ktoś chce strzelać do ludzi, napadać na banki et cetera, to pozwolenie i normalna broń i tak się na nic nie zda. Kto chce ten kupi na czarnym rynku, czystą i nierejestrowaną. A co do celności to wręcz przeciwnie, różnicy dużej nie ma w porównaniu do dzisiejszej broni (wyjątek stanowią np muszkiety gładkolufowe które sieją jak chcą). Przeładowanie niektórych rewolwerów też nie trwa dłużej niż np w pistolecie- bębenek można wymienić bez rozbierania broni, co trwa kilka chwil. Że nabicie bębenka trwa dłużej to inna sprawa, ale nikt chyba nie ładuje magazynków pociskami w czasie akcji, tylko bierze zapasowe.
Zgłoś
Avatar
SethNecromancer 2012-07-29, 21:16 3
ravn,
Dobrze mówi, polać mu!
Zgłoś
Avatar
L................a 2013-08-01, 21:32
Gdzie mogę kupić pistolet gazowy? Bez zezwolenia of course.
Zgłoś