18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (8) Soft (2) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 14:43
📌 Konflikt izraelsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:47
Burza Magnetyczna roku 1859
rossiNH • 2013-02-10, 23:01
Między 28 sierpnia a 2 września 1859 obserwowano liczne plamy na Słońcu. Tuż po jedenastej 1 września, angielski amator Richard Carrington zaobserwował rozbłysk, który, jak wiadomo z badań współczesnych, powinien wówczas utworzyć koronalny wyrzut masy (CME). Obłok dotarł do Ziemi po 18 godzinach, gdy zazwyczaj czas ten wynosi 3–4 dni.

Ta burza słoneczna była przyczyną jednej z najbardziej intensywnych burz magnetycznych na Ziemi w dotychczasowej historii, a rozpoczęła się 2 września. Zaburzenia ziemskiego magnetyzmu spowodowały awarie sieci telegraficznych w całej Europie i Ameryce Północnej, a nawet okazjonalne zapalanie się od iskier papieru w telegrafach. Mimo odłączenia baterii, indukowany prąd był na tyle silny, iż pozwalał na przesyłanie wiadomości telegraficznych.

Zorza polarna widoczna wówczas na całym świecie, została zaobserwowana nawet na Karaibach, a w Górach Skalistych była tak jasna, że blask obudził kopaczy złota, którzy zaczęli przygotowywać śniadanie, myśląc, że to już ranek.

Promieniowanie docierające do atmosfery ziemskiej podczas burz słonecznych powoduje wiązanie azotu atmosferycznego w azotany. Burza z roku 1859 wytworzyła znaczne ilości azotanów. Jedną z metod badania stężenia tego związku w atmosferze w przeszłości jest analiza zawartości związków azotu w rdzeniach lodowców. Badania takie dostarczają dowodów, iż podobnie intensywne zdarzenia, jak odnotowane w 1859 roku, występują średnio raz na 500 lat.


Dodatek:
Zagrożenie
W raporcie National Research Council of the National Academies of Sciences (Amerykańska Akademia Nauk) naukowcy ostrzegają iż podobna burza, jak ta z roku 1859, dzisiaj mogłaby spowodować globalną katastrofę. Szybkie zmiany pola magnetycznego na dużym obszarze podczas burzy magnetycznej powodują indukowanie się siły elektromotorycznej w przewodnikach, która może spowodować zniszczenie transformatora wysokiego napięcia, co zdarzyło się w 1989 roku. Według NASA nieco większa burza, taka jak w 1921 roku, zniszczyłaby w samych Stanach Zjednoczonych ok. 350 transformatorów i lokalnych stacji elektroenergetycznych, dostarczających energii dla 130 milionów osób. Burza wielkości tej z 1859 roku mogłaby zniszczyć cały system energetyczny krajów uprzemysłowionych. Spalone transformatory nie mogą być naprawione, trzeba je wymienić na nowe, a czas produkcji jednego wynosi ok. 12 miesięcy, pod warunkiem, że fabryka ma zapewnione dostawy surowca i energii, na co w takich warunkach trudno liczyć. Zapasów transformatorów prawie nie ma. Sieci energetyczne w Europie są ze sobą mocno powiązane, co grozi reakcją łańcuchową – awaria części sieci pociąga za sobą przeciążenie innych fragmentów i kolejne awarie. Ochronę mogą stanowić systemy wczesnego ostrzegania oraz kondensatory zabezpieczające transformatory energetyczne. Obecnie jednak system wczesnego ostrzegania posiada tylko USA i jest on zużyty, a żadna inna ochrona nie jest stosowana.
Zgłoś
Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Lubisz oglądać nasze filmy z dobrą prędkością i bez męczących reklam? Wspomóż nas aby tak zostało!

W chwili obecnej serwis nie jest w stanie utrzymywać się wyłącznie z reklam. Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
ivra 2013-02-11, 1:08 2
Tesla już 3 lata po urodzeniu napierdalał piorunami!
Zgłoś
Avatar
lobominator 2013-02-11, 1:22 8
Większych awarii internetu i komputerów na szczęscie wtedy nie odnotowano, więc i nam to nie grozi.
Zgłoś
Avatar
rossiNH 2013-02-11, 14:44 2
Nie podpisałem, a rysunek przedstawia : Plamy słoneczne 1 września 1859 według szkicu Richarda Carringtona
Zgłoś
Avatar
matjus 2013-02-11, 14:49 1
natura już wtedy się wkurwiła! nic dziwnego, skoro jej nie szanujemy.
Zgłoś
Avatar
MaszPasożytaMózgu 2013-02-11, 14:52
A wiecie co jest najgorsze? Że taka Afryka sobie dalej będzie żyła (aż ich AIDS nie zje), a my się wyzabijamy o surowce.
Zgłoś
Avatar
klint0n 2013-02-11, 14:55
up@ kurwa takie słowa istnieją?
Zgłoś
Avatar
G................r 2013-02-11, 15:06 2
to zjawisko występuje regularnie co 11 lat tylko moment w którym będzie skierowana eksplozja w kierunku naszej planety jest jak wygrana w totka i termin wypada właśnie teraz w 2013 więc miejmy nadzieję że zaobserwujemy zorzę polarną na całej planecie
Na obrazku są przedstawione ogólne plamy i eksplozje na słońcu i nie były skierowane ku Ziemi, ale biorąc pod uwagę wielkości jakie przedstawia wykres to najwyższy punkt potrafiłby zaburzyć równowagę ekosystemu na planecie i moim zdaniem właśnie taki skutek mamy na planecie Mars, a najniższy punkt którego zabrakło na wykresie właśnie został przedstawiony w 1859.
Pragnę podkreślić że przez te ostatnie 11 lat Słońce było mało aktywne i jest takie powiedzenie jak "cisza przed burzą".

Zachodnie kraje stworzyły projekt HAARP który podobno ma chronić przed tego typu burzami słonecznymi, ale dla mnie to jeden wielki kit i broń masowego rażenia...
pl.wikipedia.org/wiki/HAARP
Zgłoś
Avatar
J................a 2013-02-11, 15:15
a ciekawe co w 1859 mieli powiedzieć ludzie z rozrusznikami serca
Zgłoś
Avatar
qwachu 2013-02-11, 15:18
@up: pewnie nic, bo do 1958 nie było nikogo takiego
Zgłoś
Avatar
a................t 2013-02-11, 15:35
Pamiętam to jak dziś.
Zgłoś
Avatar
Ratilt 2013-02-11, 16:30 2
Plamy na słońcu, upał na ulicy
A dookoła rozgniewani robotnicy
Zgłoś
Avatar
Danlew 2013-02-11, 16:32
No to anglicy będą mieli problem bo u nich to wszystko na prąd w domach jest. Zero gazu czy węgla.
Zgłoś
Avatar
piczuszkin 2013-02-11, 16:42
Pomyślcie w jakiej dupie byśmy byli gdyby w naszych czasach coś na taką skalę się odjebało
Zgłoś
Avatar
j................e 2013-02-11, 16:48
Czy tylko ja widzę na tym obrazku robaka trzaskającego minetę Królowej?
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem