18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (3) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: 22 minuty temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Witam, napisałem już jeden artykuł o tym kontynencie, jakiś czas temu, obecnie chciałbym nieco inaczej to przedstawić,



Jacques Chirac - bez Afryki Francja spadnie na status trzeciorzędnego mocarstwa.

François Mitterrand (poprzednik pana wyżej) - Bez Afryki Francja nie będzie miała historii w 21 wieku.

Ostatnio na YT w politycznych działach coraz częściej mówi się o tym że Chiny zajmują Afrykę, znajdują się także tacy którzy bronią europejskiej obecności w Afrycę mówiąc o tym jakie szkody przynosi ekspoatacja Afrykańskich złóż przez Chińczyków oraz argumentując że Chiny robią to niezupełnie bezinteresownie
Poniżej krótka lektura o Franku CFA czyli jak to Francja (tak, ten sam kraj, który nas chcę uczyć wartości europejskich, praworządności oraz demokracji) do tej pory, wyciska 26 krajów Afrykańskich niczym pomarańczę, po dziś dzień, miłej lektury..

[size=9]Luźne tłumaczenie tej oto strony dewereldmorgen.be/artikel/2014/05/05/afrikaanse-landen-betalen-nog-kol... jej oryginał anglojęzyczny obecnie nie działa, i wonder why..[/size]

Historia wyzysku niżej wymienionych krajów zaczyna się od przypadku Gwinei, gdy ta w roku 1958 jako pierwsza postanowiła odejść z kolonialnego związku państw francuskich.

Paryż nie mógł być bardziej wściekły, francuscuska administracja przekazała rozkazy swoim odpowiednikom w Gwinei, wszystko co nie może zostać zabrane, ma zostać zniszczone.
Domy płoneły, bydło i konie zostały zabite, żywność została zatruta, odchodząc 3000 francuskich kolonizatorów zostawiło po sobie zgliszcza, mało kto ważył się podożyć za ideałami Gwinejskiego polityka, Sekou Toure - lepiej być biednym i wolnym niż bogatym w niewoli, Francja dała przykład jak obchodzić się z dążeniami do niepodległości, innym "byłym" koloniom.

Sylvanus Olympio. prezydent Togo, także marzył o wolności dla swojego kraju, lecz on, postanowił spróbować wynegocjować jakoś z Francuzami możliwość odejścia z Ligi.
Zoobowiązał się płacić "dług za korzyści płynące z kolonizacji Francji" - Ciekawe, co?
Dług pochłaniał rocznie prawie 40% PKB Togo, co być może wydawać się dysproporcjonalne, ale uwierzcie mi, to jeszcze nic...
Sylvanus widząc jak jego kraj powoli zsuwa się w ruine gospodarczą, postanowił odrzucić francuską walutę i zacząć drukować swoją, 4 dni potem zginął w zamachu wojskowym przeprowadzonym przez legię cudoziemską a jego zabójca został nowym władcą Togo, Etienne Gnassingbe dostał za ten jakże szlachetny czyn aż 612 dolarów premii (i oczywiście urząd prezydenta). Tak oto, pierwszy prezydent wybrany w prawdziwych wolnych wyborach w Afryce, został zamordowany, na rozkaz Francuskiego rządu.

30 czerwca 1962 prezydent Mali Modiba Keita także postanowił wycofać się z Ligi, 19 listopada 1968 padł ofiarą zamachu stanu, tak jak jego poprzednicy i tak jak w ich przypadku, morderca prezydenta stanął u władzy.

Poniżej kolejne identyczne przypadki.

1 stycznia 1966 zamach stanu w Republice środkowej Afryki
3 stycznia 1966 Burkina Faso
26 październik 1972 Benin

Wszędzie mordercy zaczynają władzę jako marionetkowi prezydenci w służbie Francji, zrzekając się reprezentowania interesów narodowych w zamian za bezpieczeństwo i poparcie Francji.

Kolejne 50 lat to 67 zamachów stanu z czego 61% w byłych koloniach francuskich.

Francja zatrzymała niepodległościowy zryw Afryki, a ustalenia paktu postkolonialnego są aktualne do dzisiaj, oto one.

1.Byłe francuskie kolonie po dziś dzień muszą płacić dług za korzyści z francuskiej kolonizacji republicę Francuskiej.

2.Kontrola nad rezerwami walutowymi byłych kolonii przez Francje.
65% rezerw walutowych 26 krajów Afryki: Benin, Burkina Faso, Guinea-Bissau, wybrzeżę kości słoniowej, Mali, Niger, Senegal, Togo, Kamerun, Centraal-Afrikaans Republiek, Tsjaad, Congo-Brazzaville, Equatoriaal-Guinea en Gabon jest zarządzanych przez Francuski skarb państwa, kolejne 20% jest zabezpieczone na wypadek ryzyka finansowego, co w praktyce oznacza że wyżęj wymienione kraje mogą dysponować 15% swoich rezerw (co też nie jest prawdą ). Banki wyżej wymienionych krajów mogą się starać o kredyt u Francji nie wyższy niż 20% dochodu PKB z poprzedniego roku. Obecnie Francja dysponuje ponad 500mld dolarów pochodzących z tych właśnie banków, w postaci rezerw walutowych.

3. Francja jako pierwsza ma prawo wydobycia surowców w każdym z tych krajów, dopiero gdy rząd francuski nie zgłosi zainteresowania, firmy rodzime mogą się podjąć esksploatacji surowców.

4.To samo co wyżej w przypadku przetargów rządowych, francuskie firmy jako pierwsze mają prawo do podwykonawstwa.

5.Wyłączne prawo do zaopatrywania w broń i szkoleń oficerów (nie muszę chyba wyjaśniać co to znaczy dla tych krajów...)

6.Prawo do wkroczenia zbrojnego w momencie gdy zagrożone zostaną interesy Francji w każdym z tych krajów, viva demokracja vive la france !

Francuskie bazy w Afryce


Gdy prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej postanowił wyjść z ligi, francuskie czołgi przyjechały i załatwiły sprawę

7.Obowiązek Francuskiego jako języka oficjalnego w oświacie rządzie i wojsku.

8.Obowiązek używania FCA - waluta oparta na Euro.

9.Obowiązek przelewania corocznie rezerwy walutowej na konto francuskiego skarbu państwa.

10.Żadna inna współpraca wojskowa nie jest dozwolona poza współpracą z Francją.

11. Obowiązek udzielenie Francji pomocy w wyniku konfliktu zbrojnego.

Oto Francja Macrona, która chcę nas uczyć jak budować państwo prawa, mam nadzieje że chociaż pare osób czytając to zda sobie sprawę jak bardzo psychopatycznego "kolegę" mamy w UE gdy przyjdzie nam kolejny raz słuchać od makaroniarzy wykładów o praworządności.

Czytając tą stronę (oryginał, który jest duużo bogatszy w przykłady) musiałem przeprowadzić parę dyskusji z samym sobą, by znów potrafić ignorancją zabić myśli i nie dać wyobraźni dajść do głosu, ale dość trudno móc o tym nie myśleć i tak jak zawsze gdy powtarzałem że kolonializm nigdy nie umarł, tak tym razem widząc tego prawdziwe przykłady, mówię - kolonializm nie tylko nie umarł, tym razem mamy do czynienia z celową polityką niszczzenia i wyzyskiwania narodów, ale to przecież było wiadomo, prawda?

P.s - moje tłumaczeni jest dość luźne, starałęm się wszystko nieco skrócić.
Zgłoś
Avatar
mygyry 2018-04-18, 20:54
Jedyna różnica między złymi chińczykami a dobrymi amerykańcami, francuzami, brytyjczykami i niemcami jest taka, że oni przejmują wpływy gospodarczo a kraje kwitnącej demokracji regularnie rozpętują wojny domowe i obsadzają w "demokratycznych" wyborach swoich sprzymierzeńców do zakupy broni i handlu.
Tak w skrócie co zaobserwowałem w ostatnim czasie.
Zgłoś
Avatar
Noside 2018-04-18, 21:11
Chiny przejmują też francuskie firmy, więc to wszystko jedno. Połkną afrykę razem z rękoma, które ją niby trzymają.
Zgłoś
Avatar
janlew 2018-04-18, 21:11
Wydaje mnie się murzynom żyło się w Afryce lepiej za czasów kolonialnych niż dziś pod rzadami i terrorem innych murzynów. A co do Mongołów i innych Azjatów, próbujących podbić świat, to zdanie chyba powinno być oczywiste. My jestesmy cywilizacją zachodu, która rządzi światem od 1000lat. Na wszelakie próby zniszczeniasię nas żydowskim bolszewizmem czy multikulturalizmem, komunizmem chinskim czy innym, islamem czy lewactwem, każda nasza reakcja jest usprawiedliwiona. A jak to się nie podoba do won do afryki lub bliski czy dalszy wschód.
Zgłoś
Avatar
a2711817 2018-04-18, 21:17
Wg opisu na zdjęciu jest francuskie zoo w 1958 roku.


Jacy oni nowocześni i oświeceni, nie to co ten zacofany wschód. Teraz też im taka mentalność została i pouczają innych nie widząc lawiny gówna na własnym podwórku. A jacy byli bohaterzy jak wpadali do tych swoich kolonii, kiedyś czytałem co potrafili z miejscowymi wyprawiać. A jak niemca zobaczyli to spierdalali aż wiatr lusterka w czołgach składał. Dlatego uważam, że francuzi nie zasługują nawet na grosz szacunku. Nawet francja z dużej litery nie przechodzi mi przez palce.
Zgłoś
Avatar
Karbit83 2018-04-18, 21:50
No Francja pol afryki żywi to czemu nie miałaby sobie zabrać troche z ich dóbr, i tak nie wykorzystywanych przez nich?
Zgłoś
Avatar
r061071 2018-04-18, 22:37
janlew rzadzimy swiatem 300 lat max a 750 lat temu to mongoly wuruchaly ci prababke kolo legnicy
Zgłoś
Avatar
poligon6 2018-04-19, 9:11
Neokolonializm, jest gorszy od kolonializmu.

W kolonialiźmie trzeba było zainwestowac w infrastrukturę, wysłać wojsko, urzedników by sprawnie administrowac, no i kolonia musiała mieć jakis poziom rozwoju by sprzedawac im towary wytworzone w metropolii. Dzieki temu murzyni awansowali z pozycji chatek z gówna o kilka stuleci. Kolonizatorom, nie na reke były wszelkie wojny plemienne i w zasadzie na sobie skupiali cała nienawiść tubylców.

Zabrakło białych to Afryka wróciła do naturalnego sobie poziomu, z tym że pozostał wyzysk. Zamienił stryjek, siekierke na kijek.
Zgłoś