18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
David Latimer
R................Q • 2013-01-30, 0:44
W roku 1960 David Latimer założył ogród w butli. W roku 1972 podlał go po raz ostatni i szczelnie zamknął.
Od 40 lat ogród żyje w szczelnie zamkniętym ekosystemie, bez dopływu wody, powietrza ani składników z zewnątrz.
W hermetycznej butli następuje fotosynteza, rotacja składników, owocowanie, rozrost, zamieranie starych i rozkwit nowych roślin.
Nie są wykonywane żadne czynności, a korek nigdy nie jest otwierany.



Źródełko : David Latimer

Trzeba będzie spróbować
Zgłoś
Avatar
Sowa1984 2013-01-30, 0:46
To pokaż efekt końcowy...poczekamy
Zgłoś
Avatar
RdK 2013-01-30, 0:51 40
Z wiarygodnego źródła wiem, że jeszcze dwa latka i wykluje się tam pierwszy dinozaur.
Zgłoś
Avatar
krycheuszos 2013-01-30, 1:20 89
Zaraz zieloni się przypierdolą, ze torturuje rośliny ;/
Zgłoś
Avatar
kaiel 2013-01-30, 1:38 1
berbeluchy z tego nie będzie
Zgłoś
Avatar
pkh 2013-01-30, 1:41
No zajebiście, z biologii byłem kiepski ale z tego co pamiętam to rośliny potrzebują powietrza żeby zachodziły jakieśtam procesy komórkowe?

nawet jeśli nie toi tak jakoś nie dowierzam... czuję fake'a. chociażby składniki mineralne w glebie musiałyby się skończyć przez te 53 lata..
Zgłoś
Avatar
S................l 2013-01-30, 1:51 28
pkh - to chuja wiesz. Nie sprawdziłeś, czy nie wprowadził odpowiednich szczepów bakterii, gatunku rośliny, odpowiedniej ilości nawozów itd... Jeśli zachodzi równowaga pomiędzy producentami i destruentami, to dlaczego miałoby nie działać? Co to znaczy, że rośliny potrzebują powietrza?! Muszą mieć CO2 i O2 w zależności od pór dnia, a składniki mineralne pobierane są dzięki bakterioryzie, inne szczepy rozkładają to, co rośliny produkują, to automatycznie rośliny będą miały surowce wtórne. Trudno to sprawdzić? Układ wymaga jedynie stałego dostarczania energii.
Zgłoś
Avatar
ostatni 2013-01-30, 2:32 26
pkh napisał/a:

No zajebiście, z biologii byłem kiepski ale z tego co pamiętam to rośliny potrzebują powietrza żeby zachodziły jakieśtam procesy komórkowe?

nawet jeśli nie toi tak jakoś nie dowierzam... czuję fake'a. chociażby składniki mineralne w glebie musiałyby się skończyć przez te 53 lata..



faktycznie z biologii jesteś kiepski, a testy gimnazjalne za pasem
Zgłoś
Avatar
kontownik 2013-01-30, 2:55 2
niemożliwe bo gdyby tyle lat była zamknięta roślina to by glony wyrosły

WIEM BO JESTEM EKSPERTEM
Zgłoś
Avatar
Eldryzif 2013-01-30, 3:33 5
Powstanie tam nowa cywilizacja i mamy przejebane...
Zgłoś
Avatar
komandoklucha 2013-01-30, 3:34 6
może nie jestem biologiem ale kiedyś sikałem do stawu więc znam się na rzeczy, mianowicie taki temat nie ma racji bytu ponieważ takie są prawa fizyki
ELO
Zgłoś
Avatar
fejzez 2013-01-30, 3:56 4
oj widzę bimber nie wypalił
Zgłoś
Avatar
sebeks 2013-01-30, 4:23 1
kontownik napisał/a:

niemożliwe bo gdyby tyle lat była zamknięta roślina to by glony wyrosły

WIEM BO JESTEM EKSPERTEM



nawet przy odpowiednim doborze roślin, gleby i wszystkiego pół wieku temu? skoro taki EKSPERT na capslocku z Ciebie to naświetl proszę co masz na myśli
Zgłoś
Avatar
feranos 2013-01-30, 4:32 10
@pkh i co myślisz, że na ziemi kiedy się skończą składniki mineralne?
Taki ekosystem zacznie ewoluować do momentu aż osiągnie equilibrium, no w sumie teoretycznie powinien ewoluować w nieskończoność. Chodzi o to, że jest tam załóżmy 30l powietrza, czyli 2 tym 6l tlenu. Rośliny pobierają dwutlenek węgla zmieniając go w tlen (w nocy odwrotnie), składniki mineralne są pobierane, ale przecież nie rozpadają się, one nie giną. Roślina może je zmienić w coś innego, ale po obumarciu, bakterie, które tam są z powrotem przerobią to na składniki mineralne. Spójrz na siebie, jesz - srasz, pijesz - szczasz, robisz wdech - robisz wydech. Uwierz mi, że po przeliczeniu wszystko się zgadza, ile wypijesz tyle wyszczasz/wypocisz, ile zeżresz tyle wysrasz/przybierzesz na masie/odpadnie ci naskórkiem etc., ile powietrza weźmiesz biorąc wdech tyle wypuścisz biorąc wydech (powietrze lekko zmieni się w swojej zawartości, ale masowo WYDYCHASZ WIĘCEJ NIŻ WDYCHASZ). To jest logiczne, to może żyć, wszystko naturalnie krąży, tylko w odcięciu od świata zewnętrznego. Jeśli wszystko jest hermetycznie zamknięte to za pewnie drugie tyle lat powstaną tam nowe gatunki.
Zgłoś
Avatar
S................l 2013-01-30, 5:00 1
dokładnie, jest zasada, że w układzie biologicznym materia krąży bezstratnie, a energia ma jednokierunkowy przepływ. I chuj.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie