18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Dokumentalne Popularne Losowe Szukaj Forum Ranking Odznaki
Zarejestruj się Zaloguj się

Dylemat wagonika
saves • 2020-03-28, 17:17
To eksperyment myślowy w etyce. W skrócie: rozpędzony wagonik, którego nie da się zatrzymać, pędzi w kierunku zwrotnicy. Za nią na torach leżą ludzie związani przez szalonego naukowca. Przypadkowo znajdujesz się najbliżej . Możesz zdecydować: czy umrze jedna osoba, pięć czy też nie robić nic. Cały jest opisany tu:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dylemat_wagonika

A w skrócie wygląda tak:






Niestety życie tworzy swoje scenariusze. W związku z wirusem eksperyment poszedł dalej i wygląda tak:






No cóż... Tak czy siak, jesteśmy w czarnej dupie... ;)

2020-03-28, 18:49
Jak wagonik pędzi, to trzeba przełączyć na górę, może się wypie**oli na ostrym zakręcie..

2020-03-28, 18:53
aaaaaaaaaaaaaa napisał/a:

Inwestycja jest OK, natomiast to nie zmienia faktu, że należy zadbać o poduszkę, by w razie kłopotu przetrwać.



k***a mać człowieku, idź do zwykłego sklepikarza jakich jest w Polsce mnóstwo i spytaj się go o czy ma poduszkę finansową. Idź do dowolnego małego przedsiębiorcy który pracuje na niskiej marży i powiedz mu że powinien zadbać o "poduszkę finansową" to by teraz nie miał problemu, spytaj co sądzi o planie ratunkowym dla przedsiębiorców Morawieckiego.
Wyzywam cię! Zrób to!

2020-03-28, 18:56

2020-03-28, 18:57
wilkoala napisał/a:

k***a mać człowieku, idź do zwykłego sklepikarza jakich jest w Polsce mnóstwo i spytaj się go o czy ma poduszkę finansową. Idź do dowolnego małego przedsiębiorcy który pracuje na niskiej marży i powiedz mu że powinien zadbać o "poduszkę finansową" to by teraz nie miał problemu, spytaj co sądzi o planie ratunkowym dla przedsiębiorców Morawieckiego.
Wyzywam cię! Zrób to!



Czy w Polsce są tylko sklepikarze??
O h*j Ci chodzi z tym planem Morawieckiego?? Po h*j mam iść i kogoś o ten plan się pytać, skoro mam na ten temat swoją opinię... Wyluzuj człowieku...

2020-03-28, 19:17
aaaaaaaaaaaaaa napisał/a:

Czy w Polsce są tylko sklepikarze??
O h*j Ci chodzi z tym planem Morawieckiego?? Po h*j mam iść i kogoś o ten plan się pytać, skoro mam na ten temat swoją opinię... Wyluzuj człowieku...



Ok, już się wyluzowałem.
Z planem Morawieckiego chodzi o to że to pic na wodę, jest tak skonstruowany że pomoże tylko trochę i tylko niewielkiej liczbie małych przedsiębiorców. Średnie i duże ograniczą zatrudnienie, koszty, posprzedawają sprzęt i jakoś sobie poradzą.
Po prostu denerwuje mnie kiedy ktoś mówi że wystarczy zacisnąć pasa i mieć "poduszkę finansową" w przypadku większości przedsiębiorców o których mowa to nie działa w ten sposób.
Powiem ci tylko na naszym przykładzie tego nieszczęsnego sklepikarza, recesja i inflacja wykosi wielu z nich a ci którzy utrzymają się na powierzchni zrobią to poprzez podnoszenie cen.
Ludzie zaczną rozumieć o co chodzi kiedy Harnaś będzie kosztować 3,5zł.

2020-03-28, 19:24
wilkoala napisał/a:

Ok, już się wyluzowałem.
Z planem Morawieckiego chodzi o to że to pic na wodę...



Ale po h*j tłumaczysz mi coś, co jest oczywiste??? :mrgreen:

2020-03-28, 20:23
Tak wygląda dylemat wagonika wg prawdziwego sadola ;-)


2020-03-28, 21:18
Klu problemu polega na tym,że jak każdy nawet w normalnych czasach,jak zacznie oszczędzać nagle,to jest w państwie kryzys.Ktoś tu powiedział,bo ludzie mogli oszczędzać,ale chcieli się pokazać,tylko żeby mógł się pokazać,to ktoś musiał wykonać prace,na te bycie pozerem pokazowym w zakładzie i tak wszystko się zapętla.Biznes jest każdy inny i wiadomo,że pierwsi pójdą ci z szybkich usług(Fryzjerstwo,hotelarstwo)tam gdzie obrót frekwencją się kreci,ale na końcu i tak wszystko jest usługą,tylko i tak z reguły rozciągnięta w czasie(Np fabryka z wtryskarkami produkująca elementy z plastiku,może wykonywać elementy do lokowania na przyszłość w magazynach itd)Człowiek potrzebuje jedzenia,schronienia,opieki zdrowotnej i leków reszta to większy lub mniejszy luksus,który może sobie odmówić,ale jak to zrobi dojdzie do zapaści gospodarczej.Nie pie**olcie o poduszkach finansowych,bo osoba która to mówi bredzi,bo nie może znać problemów każdej branży.

PS
Kaczyński jest obrzydliwy,ale chce mu podziękować,bo nikt tak od czasów przemian nie zgnoił związków zawodowych i KK,które poszły z nim na układ po którym się nie podniosą do stanu przed kolaboracją z tym człowiekiem.

2020-03-28, 22:31
1235

2020-03-28, 22:57
wilkoala napisał/a:

Tak sobie możesz pie**olić jak masz niskie koszty.
Poduszkę finansową?
Jebnij się w łeb i powiedz to małym przedsiębiorcom, to będziesz zęby z ziemi zbierał.



Bez urazy, ale też byłem "małym przedsiębiorcą" i odłożyłem tyle, że mogę spokojnie 2 lata bez żadnego dodatkowego grosza przeżyć. Chyba, że mówisz o "przedsiębiorcach", którzy powinni być na etacie.
Inna sprawa, że miałbym spory ból dupy, gdybym te pieniądze był zmuszony przepalić tylko dlatego, że współobywatele to banda idiotów, głosujących na takich samych idiotów.

2020-03-28, 22:58
Hmm...


2020-03-28, 23:03
HAL9000/2 napisał/a:

generalizujesz przyjacielu.. nie widziałbym tego w czarnych barwach.. sam bede miał teraz przestój (chyba zero wesel , ewentualnie jakieś kameralne ceremonie ślubne do filmowania) ale wiem ze to nie bedzie trwać wiecznie... trzeba tylko scisnać na jakis czas dupe



A ty przyjacielu myślisz za wąsko, tylko o własnej dupie. W praktyce globalnie gospodarka prawdopodobnie dostanie tak że czeka nas recesja, ściskanie dupy nic nie do bo wszystko pójdzie w góre, inflacja pogalopuje w siną dal i wiele osób będzie musiało się wyprzedać nie tylko z rodzinnych widelcy ale z domów i ziemi żeby przeżyć.

2020-03-29, 00:10
Żarty. Każdy dzban jest indywidualny.
Uyu

2020-03-29, 00:24
Nie wiem czy ktoś to pisał czy nie ale przyznaje się, bez czytania wcześniejszych wypowiedzi chcę wtrącić swoje 3 grosze. To nie jest kwestia wyboru moralnego czy teraz zginie milion ludzi czy dwoje. To jest rozważanie pod tytułem: jak będą żyły następne pokolenia? Czy damy się zniewolić banksterom? Czy damy się zachipować jak bydło i żyć na krawędzi człowieczeństwa. Tutaj jest jedna słuszna droga, a ile zginie po drodze i czy to będę ja czy ktokolwiek inny-takie życie

:-)



:-)

2020-03-29, 00:32
Poświęciłbym jedną osobę aby uratować 5, ale to też zależy, bo jeśli za podjęcie decyzji groziłaby mi jakaś kara, to nie zrobiłbym nic co jest chyba oczywiste, bo w pierwszej kolejności trzeba dbać o siebie ;)