18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Dokumentalne Popularne Losowe Szukaj Forum Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się

Dylemat wagonika
saves • 2020-03-28, 17:17
To eksperyment myślowy w etyce. W skrócie: rozpędzony wagonik, którego nie da się zatrzymać, pędzi w kierunku zwrotnicy. Za nią na torach leżą ludzie związani przez szalonego naukowca. Przypadkowo znajdujesz się najbliżej . Możesz zdecydować: czy umrze jedna osoba, pięć czy też nie robić nic. Cały jest opisany tu:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dylemat_wagonika

A w skrócie wygląda tak:






Niestety życie tworzy swoje scenariusze. W związku z wirusem eksperyment poszedł dalej i wygląda tak:






No cóż... Tak czy siak, jesteśmy w czarnej dupie... ;)

2020-03-28, 17:21
generalizujesz przyjacielu.. nie widziałbym tego w czarnych barwach.. sam bede miał teraz przestój (chyba zero wesel , ewentualnie jakieś kameralne ceremonie ślubne do filmowania) ale wiem ze to nie bedzie trwać wiecznie... trzeba tylko scisnać na jakis czas dupe

2020-03-28, 17:27
HAL9000/2 napisał/a:

generalizujesz przyjacielu.. nie widziałbym tego w czarnych barwach.. sam mam teraz przestój (zero wesel do filmowania) ale wiem ze to nie bedzie trwać wiecznie... trzeba tylko scisnać na jakis czas dupe




Do mnie dzwonią już umówieni klienci i: "Wie Pan... Musimy się na razie wstrzymać. Oczywiście nie rezygnujemy z usługi, tylko ją przesuwamy". Do kiedy? Któż to wie? Na razie jedziemy siłą rozpędu, ale jeśli się przeciągnie jak we Włoszech, to będziemy w czarnej dupie. Oj, będziemy...

Ch...........on
2020-03-28, 17:27
Bardzo proste rozwiązanie, czekasz aż pierwszy wózek wagonika minie zwrotnicę po czym ją przestawiasz przed drugim wózkiem i doprowadzasz do wykolejenia wagonika na zwrotnicy. Ale żeby na to wpaść trzeba być kolejarzem a nie jakimś filozofem czy innym pseudo myślicielem.

2020-03-28, 17:34
Dla sadoli lepiej. jak ten wagonik przejedzie po 5 osobach :)

2020-03-28, 17:39
HAL9000/2 napisał/a:

nie widziałbym tego w czarnych barwach...



Bo nie przeżarłeś wszystkiego i masz poduszkę finansową... Jakbyś robił jak większość i żył ponad stan, to pewnie byś inaczej mówił...

2020-03-28, 17:49
ja bym wybrał ten z kilkoma ludźmi bo:
Śmierć jednej osoby to tragedia, śmierć kilku (dziesięciu itp) to statystyka.

2020-03-28, 17:55
co wy tak płaczecie co drugi janusz biznesu płaci najniższą bo podatki itd ale k..... nowy mercedes i chata za pól banki to priorytet j***ć niewolników teraz płacz bo nie ma nic odłożone na sytuacje która jest obecnie .

2020-03-28, 17:59
HAL9000/2 napisał/a:

generalizujesz przyjacielu.. nie widziałbym tego w czarnych barwach.. sam bede miał teraz przestój (chyba zero wesel , ewentualnie jakieś kameralne ceremonie ślubne do filmowania) ale wiem ze to nie bedzie trwać wiecznie... trzeba tylko scisnać na jakis czas dupe



Tak sobie możesz pie**olić jak masz niskie koszty.


aaaaaaaaaaaaaa napisał/a:

Bo nie przeżarłeś wszystkiego i masz poduszkę finansową... Jakbyś robił jak większość i żył ponad stan, to pewnie byś inaczej mówił...



Poduszkę finansową?
Jebnij się w łeb i powiedz to małym przedsiębiorcom, to będziesz zęby z ziemi zbierał.

2020-03-28, 18:00
Możesz zdecydować: czy umrze jedna osoba, pięć czy też nie robić nic.
A da się zrobić tak, żeby zginęli wszyscy?

2020-03-28, 18:07
wilkoala napisał/a:


Poduszkę finansową?
Jebnij się w łeb i powiedz to małym przedsiębiorcom, to będziesz zęby z ziemi zbierał.



Co ty k***a pie**olisz??? W h*j jest małych przedsiębiorców, co kupują, biorą w Leasing, bo trzeba "zrobić koszty", zamiast nie kupić, ok zapłacić ten j***ny podatek, ale resztę odłożyć na gorsze czasy...
Oczywiście nie każdy może, czasem faktycznie cienko idzie i nie ma z czego. Ale od h*ja jest takich, co mogliby odłożyć, ale wolą się pokazać, że mają...

2020-03-28, 18:20
aaaaaaaaaaaaaa napisał/a:

Bo nie przeżarłeś wszystkiego i masz poduszkę finansową...


a czy ja kazałem komuś trwonić kasę? trzeba być niepoważnym żeby nie mieć dodatkowego zabezpieczania finansowego, przez ponad rok albo i dłuzej mogę j***ć wszystko w oko i się śmiać

2020-03-28, 18:21
aaaaaaaaaaaaaa napisał/a:

Co ty k***a pie**olisz??? W h*j jest małych przedsiębiorców, co kupują, biorą w Leasing, bo trzeba "zrobić koszty", zamiast nie kupić, ok zapłacić ten j***ny podatek, ale resztę odłożyć na gorsze czasy...
Oczywiście nie każdy może, czasem faktycznie cienko idzie i nie ma z czego. Ale od h*ja jest takich, co mogliby odłożyć, ale wolą się pokazać, że mają...



Oczywiście że uciekają w koszty, bo przy dzisiejszym poziomi danin od przedsiębiorców nie mogliby się rozwijać.
W Polszy nie ma jak na zachodzie wsparcia kredytowego od państwa, gdyby nie było takiej opcji to mielibyśmy wzrost na poziomie 1%. Co cie boli?
Że wziął o klasę wyższy samochów w leasing bo potrzebował do pracy, on nie należy do niego.

2020-03-28, 18:36
Dylemat wagonika był już odgrzewany dobrych kilka lat temu przy okazji testów pierwszych autonomicznych samochodów.

Koronawirus sprawił że przed takimi dylematami staje wiele szpitali. W Anglii ostatni do respiratora będą homofoby, rasiści i inne nietolrancyjne jednostki. Włosi wybrali segregacje wiekową - jesteś powyżej 60roku życia to pierszeństwo do respiratora ma osoba młodsza. W Hiszpanii zaś pierwszeństwo mają ludzie bardziej wartościowi (cokolwiek mają na myśli) a mając na uwadze że rządzą tam socjaliści to obstawiam że biały heteroseksualny katolik nie ma szans na ratunek.

Generalnie ciekawa sytuacja. Całe te lewicowe pie**olenie o równości trafił szlag. Ludzie muszą być w jakiś sposób klasyfikowani w takiej ekstremalnej sytuacji jaką jest pandemia.

2020-03-28, 18:48
wilkoala napisał/a:

Oczywiście że uciekają w koszty, bo przy dzisiejszym poziomi danin od przedsiębiorców nie mogliby się rozwijać.
Co cie boli?
Że wziął o klasę wyższy samochów w leasing bo potrzebował do pracy, on nie należy do niego.



Inwestycja jest OK, natomiast to nie zmienia faktu, że należy zadbać o poduszkę, by w razie kłopotu przetrwać.

Natomiast wzięcie "o klasę wyższy" samochód to zaprzeczenie rozwoju... rozumiem wydajniejszą maszynę.
(poza kwestią firmy transportowej, jeśli o taką wyższą klasę chodzi to OK...)

PieronJasnySzlag napisał/a:


Koronawirus sprawił że przed takimi dylematami staje wiele szpitali. .



Po 10 maja będzie pierwszeństwo dla tych co głosowali...