18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Nie wiem jak wielu z Was zastanawiało się, jakie skutki ma grad dla wszelkiego rodzaju upraw, ale tu mam odpowiedź, jak z takim opadem radzą sobie rolnicy:


Działo przeciwgradowe składa się m.in. z generatora fal uderzeniowych w kształcie lejka, butli z acetylenem -- wybuchowym gazem, dzięki któremu działo funkcjonuje, a także systemem zapłonu i sterowania działem poprzez moduł radiowy lub SMS. Uruchomiony w odpowiednim momencie system jest w stanie zapobiec opadowi gradu. Emitowane z działa fale uderzeniowe o polaryzacji dodatniej zakłócają strukturę polaryzacyjną chmury, ograniczając rozwój kul gradowych, które nie rozrastają się do rozmiarów które mogłyby w przypadku opadu zagrozić uprawom. Przy skutecznym zastosowaniu działa, grad spada na ziemię w postaci deszczu lub mokrego śniegu. W Polsce jest takich sztuk 7.

Tu szerszy opis jak działa maszyna:
Zgłoś
Avatar
dave815 2012-08-10, 0:02
@up Faktycznie 330ha, dopiero teraz doczytałem.

Cytat:

Siedem dział przeciwgradowych, dwie stacje meteorologiczne i szybkość działania, tworzą kompatybilny sztab ochronny przed niszczycielską siłą nawałnic.



Poprawka, nie 5, a 7 dział Może któregoś dnia sie wybiore i nakręce jak to wygląda w polskich realiach. Teraz praktycznie codzień walą seriami. Czasem nawet kilka razy w ciągu dnia.
Zgłoś
Avatar
dymion 2012-08-10, 0:02
wolałbym jednak, żeby zakładali siateczki ochronne
Zgłoś
Avatar
l................e 2012-08-10, 0:38
bezimienny90 napisał/a:

swoją drogą, czy te uprawy to nie chmiel?


Jesteś trollem czy idiotą? Chyba na prawdę w życiu nie widziałeś sadu jabłoni

Edit: A nie to kurwa truskawki!
Zgłoś
Avatar
paolos 2012-08-10, 13:52
Dla zainteresowanych tematem, dość obszerny artykuł (w języku angielskim), który porusza sprawę skuteczności dział przeciwgradowych, i właściwie zupełnie wyczerpuje temat.

knmi.nl/publications/fulltexts/hailcannons2_preprint.pdf
Zgłoś
Avatar
szponiasty 2012-08-10, 21:04
dave815 napisał/a:



http://www.blueberry.pl/pl/start.aspx
Nawet 1400 hektarów



Mhm. Niedaleko mnie. Czasem słychać jak strzelają. Nie przeszkadza jakoś szczególnie.
Zgłoś