18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 23:12
Witam, czytajac jedna z naukowych gazet natrafiłem na artykuł pt. "słyszenie oczami". Pierwszy wynik z googla dał rozwiązanie. Żeby nie przedłużać - kopiuj , wklej. Do rzeczy.

"Poniżej znajduje się filmik z mężczyzną, który wypowiada kilka razy jedną sylabę. Twoje zadanie polega na tym, aby włączyć ten film dwukrotnie– najpierw mając otwarte oczy (patrz na usta osoby na filmie), następnie z zamkniętymi. Pamiętaj o włączeniu głośników i uważnie słuchaj tego, co mówi osoba na filmie."



"Czytaj dalej dopiero, gdy zrobisz eksperyment.

Co zauważyłeś (a właściwie usłyszałeś)?
Większość osób w momencie w którym ma oczy otwarte, słyszy sylabę „DA DA”, a gdy ma zamknięte oczy „BA BA”. Nawet gdy jesteś tego świadom, nie jesteś wstanie uniknąć tego złudzenia, co możesz zresztą ponownie sprawdzić. Niesamowite, prawda?"

O co w tym chodzi ?
"Złudzenie to powstaje gdy ludzki mózg nie otrzymuje zgodnych informacji ze zmysłu wzroku oraz słuchu. Okazuje się, że filmik jest specjalnie skonstruowany w ten sposób, że dźwięk osoby mówiącej „BA BA” jest nałożony na obraz osoby mówiącej „GA GA”. Gdy więc mamy oczy otwarte, nasz mózg zmienia ten dźwięk tylko dlatego, że widzi usta poruszające się inaczej, niż powinny!

Okazuje się zatem, że starając się zrozumieć mowę innych ludzi poza informacją słuchową wykorzystujemy również informację wzrokową – sposób poruszania się ust drugiej osoby. W tym doświadczeniu nasz mózg łączy dźwięk „BA BA” z obrazem przekazującym „GA GA”, przez co słyszymy dźwięk „DA DA”."

Źródło
Jakby kogoś zainteresowało, podaje źródło, strona zawiera pare innych ciekawostek.
Zgłoś
Avatar
piter210 2013-03-23, 11:22 8
Dodatkowo jak się zamknie oczy widać cycki
Zgłoś
Avatar
bustafan 2013-03-23, 12:28 4

Przecież to od dawna wiadomo, że jak panienka mówi "nie", to wiadomo, że to oznacza "tak" i wszystko jedno, czy mam zamknięte czy otwarte oczy.
Zgłoś
Avatar
madmax321 2013-03-23, 13:25 36
Mam chyba zjebany słuch, albo wzrok..albo jedno i drugie. Jakbym nie puszczał to i tak słyszę BA BA..
Zgłoś
Avatar
J................o 2013-03-23, 14:28
"Złudzenie to powstaje gdy ludzki mózg nie otrzymuje zgodnych informacji ze zmysłu wzroku oraz słuchu"

Ależ mi nowość, mój mózg ciągle otrzymuje niezgodne informacje ze zmysłu wzroku (wcale nie wypiliśmy tak dużo..) oraz słuchu (jesteś pijany, nie pij już!). Przyjmując tak niezgodne z rzeczywistością informacje wiadomo, że mózg ma problem wariuje a oczywistym jest, że jak ma się problem to najlepiej się wtedy napić
Zgłoś
Avatar
mxmsas 2013-03-23, 14:53 2
Bardzo ciekawe! Dzięki i pozdrawiam.
Zgłoś
Avatar
froqer 2013-03-23, 14:54
a jak za każdym razem słyszę DADA, to jestem nienormalny?
Zgłoś
Avatar
firer 2013-03-23, 15:06
Jak mam kurwa słyszec bez głośników z zamkniętymi oczami?
Zgłoś
Avatar
Freakky 2013-03-23, 15:37
albo jestem pierdolnięty, albo w 0:13 słychać strzały
z zamkniętymi oczami też
Zgłoś
Avatar
idzwpyry 2013-03-23, 15:38
Gówno prawda , ja cały czas słyszałem BABA
Zgłoś
Avatar
defcon1 2013-03-23, 15:39
Ja tam słysze baba i z zamkniętymi i z otwartymi oczyma...
Zgłoś
Avatar
D................D 2013-03-23, 15:44
Co on kurwa powiedział o mojej mamie?!
Zgłoś
Avatar
LadyCarminqa 2013-03-23, 15:45 2
@madmax321 @idzwpyry @defcon1

Bo Wam tylko baby w głowie...
Zgłoś
Avatar
Bridgwater88 2013-03-23, 16:00
ja slysze Ga Ga od samego poczatku :| kretyn..
Zgłoś
Avatar
dtmwts 2013-03-23, 16:10
doprawdy fascynujące
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie