18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (3) Soft (1) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 14:55
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:52
🔥 Czerwone było - teraz popularne
Avatar
trebeter 2013-04-30, 18:01
nic mi nie wiadomo o skutkach tego wypadku
Zgłoś
Avatar
wolek14 2013-04-30, 18:07 1
Cytat:

akurat wystarczy jeden chwycić aby pieprzło a nie dwa w przypadku prądu przemiennego.


Nie ma znaczenia jaki to rodzaj prądu, tylko to czy jeden z biegunów jest uziemiony. W przypadku sięci elektrycznej "zero" jest w stacji transformatorowej połączone z ziemią, i wtedy mając z nią kontakt n(np. stojąc na ziemi, dotykając rurek instalacji wodnej/gazowej) wystarczy złapać tylko za przewód fazowy. Jeśli jesteś odizolowany od ziemi, to możesz robić co chcesz. Tak w uproszczeniu...
PustySocho, co ma udowodnić ten cytat z wiki? obalasz prawa kirchoffa czy jak?
Zgłoś
Avatar
Tomaszu 2013-04-30, 18:12
Sadolowa archeologia część XXVI.
Zgłoś
Avatar
maniiiek 2013-04-30, 18:21
@wolek14 jak Twoim jedynym zabezpieczeniem są foliowe ochraniacze na nogi jak to kolega do którego się odniosłem sugerował to Ty jesteś uziemieniem. Mądrze prawisz, ale polecam przeczytaj jednak całość rozmowy. A co do stałego to się nie zgodzę: jeszcze nigdy nie pieprzła mnie bateria akumulatorów przy kontakcie tylko z jednym biegunem, za to przy zwarciu czasem ręka sztywniała.
Zgłoś
Avatar
wolek14 2013-04-30, 18:39 2
Cytat:

jak Twoim jedynym zabezpieczeniem są foliowe ochraniacze na nogi jak to kolega do którego się odniosłem sugerował to Ty jesteś uziemieniem.


No jeśli folia Cie izoluje od ziemi to nie. Prąd z przewodu fazowego chce zamknąć obwód przez Twoje ciało do ziemi i do stacji transformatorowej. Jeśli napotka na tej drodze folię, to obwód się nie zamknie.
Cytat:

jeszcze nigdy nie pieprzła mnie bateria akumulatorów przy kontakcie tylko z jednym biegunem, za to przy zwarciu czasem ręka sztywniała.


Przy kontakcie z jednym biegunem nigdy nic Cie nie kopnie. NIGDY. To, że w przypadku domowej instalacji elektrycznej wystarczy dotknąć tylko jednego przewodu to nic nie znaczy, bo z drugim biegunem masz stały kontakt przez ziemię.
Pierdolnąłem ci to w paincie:

czerwonyy - faza
niebieski - zero
zielony - uziemienie
żółty - obwód który zamykasz dotykając tylko przewodu fazowego.
A to brązowe to stacja transformatorowa.

Tak na marginesie, to przeciw takiemu zdarzeniu zabezpiecza tzw. różnicówka.
W starego typu instalacjach miało miejsce tzw. zerowanie, czyłi łączenie zera i uziemienia w gniazdku (tak jak jest to zrobione w stacji tr.), i dzisiejsze urządzenia zbudowane w oparciu o zasilacze impulsowe często kopią gdy sa z takiej instalacji zasilane.
Zgłoś
Avatar
maniiiek 2013-04-30, 19:16
wolek14 napisał/a:

No jeśli folia Cie izoluje od ziemi to nie.


Problem w tym, że te ochraniacze nie izolują Cię od ziemi. A raczej izolują ale ta izolacja ma wręcz dupne parametry...
wolek14 napisał/a:

Jeśli napotka na tej drodze folię, to obwód się nie zamknie.


Oczywiście, że zamknie. A to dlatego, że folia Cię przed tym nie ochroni, nie z ochraniaczy na obuwie.
wolek14 napisał/a:

Przy kontakcie z jednym biegunem nigdy nic Cie nie kopnie. NIGDY.


wolek14 napisał/a:

Nie ma znaczenia jaki to rodzaj prądu,


To się zdecyduj

Zachowaj swój
wolek14 napisał/a:

To, że w przypadku domowej instalacji elektrycznej wystarczy dotknąć tylko jednego przewodu to nic nie znaczy, bo z drugim biegunem masz stały kontakt przez ziemię.
Pierdolnąłem ci to w paincie:


Jakim drugim biegunem?
O biegunach mówi się tylko w przypadku prądu stałego. Tu masz fazę, uziemienie i masę.
wolek14 napisał/a:

czerwonyy - faza
niebieski - zero
zielony - uziemienie


Dwója! Uziemienie musi być zielono-żółte.
Zgłoś
Avatar
thez 2013-04-30, 19:43
PustySocho napisał/a:




Wiem co to jest prąd zmienny, lub jego odmiana czyli przemienny. Chodziło mi o to w jaki sposób ma kogoś kopnąć prąd jak jest odizolowany od ziemi i trzyma tylko faze? Gdzie ten prąd miałby popłynąć przez niego, żeby go kopnąć? Chyba z powrotem
Zgłoś
Avatar
maniiiek 2013-04-30, 19:51
@up o Tobie zapomniałem. Oczywiście chodziło mi o zastosowanie właśnie takiej izolacji z byle folii na buty - bo w takim wypadku by oczywiście pieprzyło gdyż to żadna izolacja.
@wolek14 a i zapomniałem: czemu podłączyłeś uziemienie bezpośrednio pod masę? Można podłączyć masę do metalowej obudowy i uziemienie do obudowy ale łączenie bezpośrednie z pominięciem obudowy? Kto to widział?
Zgłoś
Avatar
wolek14 2013-04-30, 20:09 1
Cytat:

Problem w tym, że te ochraniacze nie izolują Cię od ziemi. A raczej izolują ale ta izolacja ma wręcz dupne parametry...


Cytat:

Oczywiście, że zamknie. A to dlatego, że folia Cię przed tym nie ochroni, nie z ochraniaczy na obuwie.


Nie robiłem nigdy pomiarów rezystancji/napięcia przebicia takich woreczków. Masz może takowe? Podziel się. Bez tego to sobie możesz gdybać.
Cytat:

To się zdecyduj


Na co? Przytoczyłeś dwie różne wypowiedzi... Nie rozumiem.
Cytat:

Jakim drugim biegunem?
O biegunach mówi się tylko w przypadku prądu stałego. Tu masz fazę, uziemienie i masę.


Żadnej masy nie ma. Jest "zero", lub bardziej fachowo "przewód neutralny". Masa to jest termin stosowany w elektronice, a nie w elektryce.
A bieguny, to są początek i koniec źródła zasilania. W przypadku źródeł napięcia przemiennego nie jesteś w stanie określić polaryzacji danego bieguna. Nazwy "faza" i "zero" to są umowne nazwy biegunów w instalacjach elektrycznych. Częściej stosuje się nazwy "biegun gorący (+)" i "biegun zimny (-)", przy czym w nawiasach również są umowne oznaczenia, a nie polaryzacja danego bieguna. Służy to np. wykluczeniu połączenia afazowego.
Cytat:

Dwója! Uziemienie musi być zielono-żółte.


Czad niesamowity. Jak Ci się chce rysować dwukolorowy przewód do zobrazowania komuś czegoś, to zazdroszczę nadmiaru wolnego czasu. Czemu się nie uczepiłeś czerwonej fazy? Albo czarnego słupa?

Jeśli chodzi o różnicę między AC a DC, to nie ma w tym wypadku żadnej. Problem jest taki, że poza trakcją kolejową nie ma instalacji przesyłowej DC, którą trzeba uziemiać. Stąd też raczej nie ma sytuacji, kiedy prąd stały kopnie cię "przez ziemię" tak jak w przypadku kontaktu z przewodem fazowym. Ale zrób prosty test - do domowego uziomu podłącz jeden koniec (biegun) trafopowilacza z TV, albo nawet wyprostowane napięcie sieciowe (310 - 350V DC). Stań sobie na trawie, i dotknij drugiego przewodu (bieguna), napisz jak było Chyba że nie podoba ci się na tym świecie, to zrób tak z trakcją, stań na ziemi, i dotknij jakimś prętem linii napowietrznej. Za każdym razem zamykasz obwód przez ziemię, która w tym wypadku jest tym niewidzialnym "drugim biegunem". Gdybyś faktycznie dotknął tylko jednego bieguna, to Cie nie kopnie, bo prąd nie ma gdzie popłynąć.
No i standardowa zagadka dla rozumnych - wkładasz palec do fajki od świecy w motorze. Kopie. Dlaczego?

EDIT.
Cytat:

czemu podłączyłeś uziemienie bezpośrednio pod masę? Można podłączyć masę do metalowej obudowy i uziemienie do obudowy ale łączenie bezpośrednie z pominięciem obudowy? Kto to widział?


Ja pierdole, bo obudowa jest betonowa Ty rozumiesz stwierdzenie "rysunek poglądowy"?
Zgłoś
Avatar
maniiiek 2013-04-30, 20:57 1
wolek14 napisał/a:

Nie robiłem nigdy pomiarów rezystancji/napięcia przebicia takich woreczków. Masz może takowe? Podziel się. Bez tego to sobie możesz gdybać.


Widziałem jak gościa co takie zabezpieczenia stosował wywozili w innym worku - czarnym.
Cytat:

Na co? Przytoczyłeś dwie różne wypowiedzi... Nie rozumiem.


Dotyczące tego samego. Najpierw stwierdziłeś, że jeśli o warunki pieprznięcia chodzi to rodzaj prądu nie ma nic do rzeczy. Następnie stwierdziłeś - z czym się akurat zgadzam, że przy prądzie stałym trzeba obydwu biegunów dotknąć.
wolek14 napisał/a:

Żadnej masy nie ma.


Książki mówią coś innego...
wolek14 napisał/a:

Jest "zero"


A to akurat określenie jest błędne. Co do masy nie sugeruj się wikipedią - artykuł spłodził idiota co nie widzi różnicy między uziemieniem a masą.
wolek14 napisał/a:

A bieguny, to są początek i koniec źródła zasilania. W przypadku źródeł napięcia przemiennego nie jesteś w stanie określić polaryzacji danego bieguna. Nazwy "faza" i "zero" to są umowne nazwy biegunów w instalacjach elektrycznych. Częściej stosuje się nazwy "biegun gorący (+)" i "biegun zimny (-)", przy czym w nawiasach również są umowne oznaczenia, a nie polaryzacja danego bieguna. Służy to np. wykluczeniu połączenia afazowego.

To było zaznaczyć, że chodzi ci o bieguny przewodu. Wróżką nie jestem, w myślach nie czytam.
Swoją drogą po kiego chuja mi o tym mówisz? A określić się nie da ponieważ jak sama nazwa wskazuje prąd jest przemienny. Widziałeś charakterystykę prądu przemiennego?
wolek14 napisał/a:

Czad niesamowity. Jak Ci się chce rysować dwukolorowy przewód do zobrazowania komuś czegoś, to zazdroszczę nadmiaru wolnego czasu. Czemu się nie uczepiłeś czerwonej fazy? Albo czarnego słupa?


Jak masz czas na robienie tak idiotycznie oczywistych rysunków w paincie to masz czas na poprawne stosowanie oznaczeń. A faza akurat może mieć kolor czerwony, czarny bądź brązowy. Co do słupa - mahoń
wolek14 napisał/a:

Jeśli chodzi o różnicę między AC a DC, to nie ma w tym wypadku żadnej.


Oczywiście, że jest!
W przypadku prądu przemiennego aby pieprzło wystarczy się pod fazę podpiąć i mieć kontakt z uziemieniem. Izolacja od uziemienia (czyli też podłoża) sprawia, że nie pieprznie. Natomiast co do prądu stałego trzeba mieć kontakt z obydwoma biegunami danego źródła aby pieprzło. Uziemienie tu nie ma znaczenia, nawet jak się odizolujesz od podłoża ale zamkniesz obwód to i tak pieprznie. Nie wierzysz? Weź latarkę i ją porzuć. Zgasła w locie? Nie. Była uziemiona? Też nie.
wolek14 napisał/a:

Ale zrób prosty test - do domowego uziomu podłącz jeden koniec (biegun) trafopowilacza z TV, albo nawet wyprostowane napięcie sieciowe (310 - 350V DC). Stań sobie na trawie, i dotknij drugiego przewodu (bieguna), napisz jak było


Stare budownictwo, nie mam uziomu
wolek14 napisał/a:

to zrób tak z trakcją, stań na ziemi, i dotknij jakimś prętem linii napowietrznej. Za każdym razem zamykasz obwód przez ziemię, która w tym wypadku jest tym niewidzialnym "drugim biegunem". Gdybyś faktycznie dotknął tylko jednego bieguna, to Cie nie kopnie, bo prąd nie ma gdzie popłynąć.


Linie napowietrzne to prąd stały?
wolek14 napisał/a:

Ty rozumiesz stwierdzenie "rysunek poglądowy"?


Wpajano mi zawsze: "technik musi być zawsze dokładny!"
Ale dobra bo chyba się nie rozumiemy. A więc podsumujmy:
1.Aby pieprzło obwód musi być zamknięty
2. Przy prądzie przemiennym aby zamknąć obwód wystarczy mieć kontakt z fazą i uzmienieniem.
3. Izolacja od uziemienia lub niedopuszczenie do stania się uziemieniem poprzez zastosowanie izolacji od podłoża powoduje, że nie może nas pieprznąć gdy dotykamy fazy gdyż obwód nie jest zamknięty
4. Przy prądzie przemiennym nie ma "biegunów".
5. Prz prądzie stałym pieprznie gdy dotykamy obydwu biegunów danego źródła bezpośrednio lub pośrednio.
6. Gdy dotykamy obydwu biegunów przy prądzie stałym izolacja od podłoża gówno nam da.
7. Izolacja z najtańszej torebki foliowej jest chuj warta - dowodem empirycznym jest św. pamięci pan Piotrek.
Z którym punktem się teraz nie zgadzasz?
Zgłoś
Avatar
wolek14 2013-04-30, 21:15 1
Cytat:

Widziałem jak gościa co takie zabezpieczenia stosował wywozili w innym worku - czarnym.


Wystarczy że miał dziurkę w powłoce. To nie ma związku z parametrami izolacyjnymi folii.
Cytat:

Najpierw stwierdziłeś, że jeśli o warunki pieprznięcia chodzi to rodzaj prądu nie ma nic do rzeczy. Następnie stwierdziłeś - z czym się akurat zgadzam, że przy prądzie stałym trzeba obydwu biegunów dotknąć.


No a przy pradzie przemiennym nie trzeba obu? Tu i tu trzeba się dotknąć obu biegunów. Czyli nie ma znaczenia czy AC czy DC.
Cytat:

Książki mówią coś innego...


Tytuł, strona, ew. rozdział.
Cytat:

A to akurat określenie jest błędne.


Nie błędne, tylko potoczne.
Cytat:

Widziałeś charakterystykę prądu przemiennego?


Niezliczone ilości.
Cytat:

W przypadku prądu przemiennego aby pieprzło wystarczy się pod fazę podpiąć i mieć kontakt z uziemieniem. Izolacja od uziemienia (czyli też podłoża) sprawia, że nie pieprznie


Bo uziemienie (czy tam ziemia) to drugi biegun tego źródła zasilania. Dalej tego nie łapiesz?
Cytat:

Linie napowietrzne to prąd stały?


Trakcji kolejowej jak najbardziej. A jaka to niby linia? Naziemna?
Cytat:

2. Przy prądzie przemiennym aby zamknąć obwód wystarczy mieć kontakt z fazą i uzmienieniem.


Dokładnie, czyli z obydwoma biegunami.
Cytat:

4. Przy prądzie przemiennym nie ma "biegunów".


Są.
Cytat:

6. Gdy dotykamy obydwu biegunów przy prądzie stałym izolacja od podłoża gówno nam da.


Jak jednym z biegunów DC jest ziemia (patrz: trakcja) to da. W przypadku baterii nie da, ale baterii nawet nie poczujesz. Chyba, że na języku.
Cytat:

Izolacja z najtańszej torebki foliowej jest chuj warta


Fakt faktem, sam bym w czymś takim nie wszedł do wody robiąc pod napięciem.
Zgłoś
Avatar
NecroVision 2013-04-30, 22:01 3
Się kurwa ekspertów zebrało, że ja pierdole
Zgłoś
Avatar
maniiiek 2013-05-01, 7:41
wolek14 napisał/a:

Wystarczy że miał dziurkę w powłoce. To nie ma związku z parametrami izolacyjnymi folii.


Udowodnij. Najlepiej nagraj film i poproś kogoś aby wrzucił tu w twoim imieniu.
wolek14 napisał/a:

No a przy pradzie przemiennym nie trzeba obu? Tu i tu trzeba się dotknąć obu biegunów. Czyli nie ma znaczenia czy AC czy DC.


Jakich biegunów? Na litość wszelkich bóstw, nawet tych ciapatych O biegunach mówi się przy prądzie STAŁYM.
wolek14 napisał/a:

Tytuł, strona, ew. rozdział.


Fakt, pokiełbasiło mi się coś. Chodziło mi o przewód neutralny.
Cytat:

Nie błędne, tylko potoczne.


To jak masa, a mimo to przyznałem iż to błąd.
wolek14 napisał/a:

Niezliczone ilości.


I jak widać gówno to dało.
wolek14 napisał/a:

Bo uziemienie (czy tam ziemia) to drugi biegun tego źródła zasilania. Dalej tego nie łapiesz?


Nie, to ty nie łapiesz, że nazywanie tego biegunem nie jest zbyt poprawne Próbuję ci to wbić do łepetyny od dłuższego czasu ale ty mi walisz ogólnikami i powołujesz się na rzeczy oczywiste ale dalej to nazywasz "biegunem". Co zabawniejsze sam się za "masę" oburzyłeś.
wolek14 napisał/a:

Jak jednym z biegunów DC jest ziemia (patrz: trakcja) to da. W przypadku baterii nie da, ale baterii nawet nie poczujesz. Chyba, że na języku.


Mam nadzieję, że chodzi ci o tą 4.5V? Bo jeśli zwykłe ogniwa nazywasz bateriami to ja się już poddaje...
maniiiek napisał/a:

6. Gdy dotykamy obydwu biegunów przy prądzie stałym izolacja od podłoża gówno nam da.


wolek14 napisał/a:

Jak jednym z biegunów DC jest ziemia (patrz: trakcja) to da.


Wtedy nie dotykamy przecież obydwu biegunów Nie umiesz założeń czytać: napisałem wyraźnie GDY DOTYKAMY OBYDWU (więc nie może być tak, że jednego nie dotykamy, rozumiesz czy nadal nie bardzo?) BIEGUNÓW (tak, przy prądzie stałym coś takiego występuje, przy przemiennym - nie) to izolacja od podłoża nic nie daje (podłoże nie może być biegunem ponieważ założenie pierwsze nie jest spełnione). Czy czytanie ze zrozumieniem boli?
Zgłoś
Avatar
wolek14 2013-05-01, 12:00
Ok, nie chce mi się tego cytować, bo to gówno daje. skoro uparcie twierdzisz, że w źródłach zasilania napięcia przemiennego nie ma biegunów, to podaj mi nazwy zastepcze dla:
-wyjścia transformatora (nie uzwojenia)
-wyjścia wzmacniacza m.cz/w.cz
-wyjścia falownika dla BLDC
-wyjścia enkodera
oraz wyjaśnij skąd słowo "biegun" ma zastosowanie przy wszelkiej maści silnikach AC. I nie chodzi tu o bieguny magnetyczne wewnątrz.

google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&ie=UTF-8hl=pl&am...

Później pomyśl, czym się różni zamiana biegunów napięcia przemiennego, od zamiany polaryzacji napięcia przemiennego. A później ewentualnie pierdol takie głupoty...

To, że przy prądzie przemiennym nie ma stałej polaryzacji nie znaczy, że takich "żył", czy "szyn" nie można nazywać biegunami.
Zgłoś
Avatar
maniiiek 2013-05-01, 16:37
wolek14 napisał/a:

Ok, nie chce mi się tego cytować, bo to gówno daje.


Ja to nazwę brakiem argumentów z twojej strony.
wolek14 napisał/a:

rzemiennego nie ma biegunów, to podaj mi nazwy zastepcze dla:
-wyjścia transformatora (nie uzwojenia)
-wyjścia wzmacniacza m.cz/w.cz
-wyjścia falownika dla BLDC
-wyjścia enkodera


A co te nazwy mają do określania fazy i przewodu neutralnego biegunami? Czy po prostu się chwalisz, że o takich rzeczach jak wzmacniacze wielkiej/małej częstotliwości gdzieś słyszałeś?
A ten link do google to jak rozumiem idiotyczny żart? Bo pierwsze linki dotyczą prądu stałego...
Baa.... nawet masz w samiusieńkim pierwszym linku informacje, że przez głośniki prąd STAŁY płynie.
wolek14 napisał/a:

oraz wyjaśnij skąd słowo "biegun" ma zastosowanie przy wszelkiej maści silnikach AC. I nie chodzi tu o bieguny magnetyczne wewnątrz.


I co jeszcze? Jak sam nie umiesz znaleźć i potwierdzić WŁASNYCH argumentów mam to za ciebie robić? I co jeszcze? Dupkę podetrzeć? Buciki zasznurować? Podaj nazwę publikacji oraz stronę to sobie o tym poczytam i jeśli będziesz miał rację to ci ją przyznam.
wolek14 napisał/a:

pierdol takie głupoty...


O właśnie: czekam na słowa "masz rację myliłem się!" odnośnie
maniiiek napisał/a:

Wtedy nie dotykamy przecież obydwu biegunów Nie umiesz założeń czytać: napisałem wyraźnie GDY DOTYKAMY OBYDWU (więc nie może być tak, że jednego nie dotykamy, rozumiesz czy nadal nie bardzo?) BIEGUNÓW (tak, przy prądzie stałym coś takiego występuje, przy przemiennym - nie) to izolacja od podłoża nic nie daje (podłoże nie może być biegunem ponieważ założenie pierwsze nie jest spełnione). Czy czytanie ze zrozumieniem boli?


Miej jaja.
wolek14 napisał/a:

To, że przy prądzie przemiennym nie ma stałej polaryzacji nie znaczy, że takich "żył", czy "szyn" nie można nazywać biegunami.


Powiedział człowiek, któremu nazywanie przewodu neutralnego "masą" nie odpowiada
No bez jaj, to nie ty decydujesz, które określenie potoczne jest w porządku a które nie. Skoro masa jest "zła" to zarówno "zero" jak i "bieguny" też są złe.
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie