18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (3) Soft (3) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Forbes o Polsce
Vof • 2013-09-18, 11:06
Jeśli dotąd Wall Street nie wiedziała o polskich OFE, teraz sytuacja się zmieni. Felieton poświęcony Polsce, z uśmiechem Stalina i Lenina, otwiera najnowsze wydanie amerykańskiej wersji magazynu „Forbes”. Autor? Steve Forbes.



Redaktor naczelny, prezes wydawnictwa i były kandydat na prezydenta USA rozpoczyna od słów, że polski pomysł godzien jest raczej Argentyny. Trik związany z umorzeniem obligacji posiadanych przez OFE jest, zdaniem autora, w sowieckim stylu.

- Duchy Stalina i Lenina muszą się uśmiechać – czytamy w felietonie zatytułowanym „Pazerni politycy z Polski – nie są sami”.

W tekście, choć obfitującym w nawiązania do bieżącej sytuacji USA, czytelnicy dość szczegółowo poznają historię i sytuację OFE. Steve Forbes pisze też o latach sukcesu polskiego rynku kapitałowego i ostrzega.

- Pamiętajcie, że przez zniszczenie wiarygodnej puli wewnętrznego finansowania emisji papierów skarbowych Polska będzie znacznie bardziej zdana na przychylność zagranicznych inwestorów, którzy nie zawsze będą tak tolerancyjni wobec lekkomyślnego zachowania rządu – czytamy w “Forbes”.

Przytacza też słowa anonimowego przedstawiciela OFE („to największa nacjonalizacja w Polsce od 1946 r.”) i określa „kradzież” jako złamanie konstytucyjnego prawa własności.

W “głupocie” nie jesteśmy sami, zaznacza zwolennik wolnego rynku, i powołuje się na Węgry. Potem płynnie przechodzi do opisywania niedawnych wydarzeń na Cyprze.

- Sytuacja w Polsce jest kolejnym dowodem na wirus, który zaraża wiele rządów i który sprawi, że następny kryzys finansowy będzie znacznie gorszy niż mógłby być – konkluduje Steve Forbes.

źródło: pb.pl/3328925,9689,steve-forbes-pazerni-polscy-politycy
Zgłoś
Avatar
zypon 2013-09-18, 16:10 2
Gorgor napisał/a:

Biedne OFE. Na szczęście tacy ludzie jak Forbes dbają o nasze interesy gdy rząd zawodzi.
Są na sali jakieś baranki, które bronią OFE?

"Jeżeli z twojej składki emerytalnej ZUS przekazał do OFE w ubiegłym roku 100zł to OFE pobrało sobie 3,50zł prowizji, więc zainwestowało tylko 96,50zł, jeżeli w ciągu roku wypracowało Ci 5% zysku od tych 96,50 to przybyło Ci 4,82zł razem masz, więc 96,50 + 4,82=101,32zł, Ale ty zainwestowałeś w Twoją przyszłą emeryturę nie 96,50 tylko 100,00zł a po roku masz na koncie w OFE 101,32 zł. To ile procent masz z Twojej inwestycji emerytalnej w OFE? A w latach 1999 - 2004 OFE pobierało Ci z każdych 100 zł 10% prowizji, czyli do inwestowania zapisywano Ci 90 złotych, jeżeli przez 4 lata wypracowywano stopę zwrotu po około 8% to z tych 90,00 złotych rocznie Ci przybywało, po 7,20zł, więc np. po 4 latach z procentu składanego masz przyrost wartości jednostek z 90 złotych do 122,44zł, więc z 100 złotych wpłaconych do OFE uzyskujesz po 4 latach gdyby równo, co roku było 8% przyrostu wartości jednostki 122,44% masz, więc za 4 lata przyrost o 22,44%
A popatrz gdybyś te 100 złotych wpłacił do banku na lokatę 4 letnią oprocentowaną tylko na 5% wtedy, gdy nie było jeszcze podatku Belki to miałbyś na koncie 121,55zł. Aby więc uzyskać wynik lepszy niż OFE wystarczyłoby Ci 5,5% oprocentowania rocznego lokaty wieloletniej lub obligacji państwowych kupowanych bezpośrednio od państwa a miałbyś 123,88zł na koncie. Dlaczego wiec państwo nie pożycza pieniędzy wprost od obywateli, aby nam je zwracać w postaci wypłaty emerytury a pożycza od zagranicznych firm, którym oddaje za sowite prowizje nasze pieniądze zabrane nam pod prawnym przymusem? ?? Kto ile na takim stanowieniu prawa prywatnie zarobił ????"



dzisiaj w radiu jakiś pan profesor mówił dosyć krytycznie o reformie (a właściwie braku jej realizacji) i samym OFE, ale powiedział że z jego długich i wyczerpujących badań wynika że średnia stopa zwrotu OFE to na teraz ok 10 % rocznie ( z czego przez kilka pierwszych lat składki przekazywane do OFE były częściowo wydawane na budowę systemu więc były w plecy, więc w ciągu ostatnich lat jest to ponad 10 %). Obecnie prowizja TE to średnio 0,4% - i to są całe koszty... reszta jest inwestowana (dla porównania koszt utrzymania zusu to 4% kapitału jakim zus obraca - czyli 10 razy więcej). Pan Profesor opierał się na badaniach, listy z wyciągami mojego konta emerytalnego które otrzymuję od mojego TE potwierdzają jego słowa... powiedz mi więc łaskawie geniuszu ekonomii na jakich danych opierasz swoje światłe rachunki ?

To najeżdżanie na OFE jest trochę na wyrost. To pierdolenie ile to OFE wzięło kasę za zarządzanie ... kwoty wydają się duże nominalnie, ale biorąc pod uwagę kwoty jakie tam wpływają i to że system trzeba było stworzyć od podstaw nie są wcale wygórowane. Nie mówię, że OFE jest zajebiste... OFE mogło być zajebiste, gdyby reforma emerytalna była dopełniona przez PO ale również PIS ( zabranie się za górnilków i mundurowych a przede wszystkim podwyższenie wieku emerytalnnego przynajmniej z 5 lat temu ) ... ale mając za obywateli takich roszczeniowych lamerów nie było to łatwe....
Zgłoś
Avatar
strarzakwojtek 2013-09-18, 16:14 2
A czy ten otłuszcony wspomniał o 40 milionach Amerykanów bez dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej i o 50 milionach bez szan na JAKĄKOLWIEK emeryturę ?
Zgłoś
Avatar
LICH0 2013-09-18, 16:21 16
Zgłoś
Avatar
Mardog 2013-09-18, 16:28
Nie trzeba być geniuszem, że rząd skurwiałego jebanego w dupe przez murzyna rudzielca niszczy nasz kraj...
Aaa żech się wkurwił...
Zgłoś
Avatar
imegas 2013-09-18, 16:38 2
Jest na to rozwiązanie wystarczy stworzyć prosty Bank Emerytalny przykład:
Dostaje wypłatę od szefa 1900zł z czego sam opłacam 400zł na emeryturę + 100zł ubezpieczenie. Szef nic więcej nie płaci za mnie sam wszystko opłacam i zostaje mi do ręki 1400zl (najniższe wynagrodzenie).

Po 35 latach uwzględniając kapitalizację miesięczną i roczną stopę procentową 5,5% uzbieram!!!!
404625 zł
Zakładam że skończyłem studia i poszedłem do pracy w wieku 25lat, przepracowałem 35 lat i w wieku 60 lat przechodzę na emeryturę uwzględniając dane GUS średnie dalsze trwanie życia na emeryturze pożyje 21 lat.
21x12=251 miesięcy. 404625/251=1612.05zł TAK po 35 latach płacenia składki 400zl mam emeryturę 1612.05zł czyli więcej niż zarabiałem po odliczeniu składki emerytalnej i ubezpieczenia:D
Program do obliczania konta oszczędnościowego: bankier.pl/kalkulatory/systematyczne-oszczedzanie/
Dane GUS średnie dalsze trwanie życia z 2011:http://mojaemerytura.zus.pl/dalsze.asp
Zgłoś
Avatar
pheterh001 2013-09-18, 18:00 3
imegas - zapomniałeś o inflacji, a to dużo zmienia
Zgłoś
Avatar
KrisCFC 2013-09-18, 18:13
Panowie znawcy i pseudoznawcy. Jedno pytanie: jak ktoś jest w OFE w tej chwili.. to co ma zrobić? zgłosić zostanie w nim czy nie? jeśli nie to co zrobić najlepiej żeby spać spokojnie? Odpowiedzi na pw proszę.
Zgłoś
Avatar
mich22 2013-09-18, 18:26
Koleś mądrze prawi. Tusk chce nas okraść, żeby załatać dziurę budżetową, a co będzie z emeryturami naszymi i naszych rodziców to jego nie obchodzi. Dla niego liczą się tylko sądarze i najblizsze wybory.
Zgłoś
Avatar
m................0 2013-09-18, 18:41
Kurwa w jakim my kraju żyjemy...
Zgłoś
Avatar
maciejmss 2013-09-18, 19:06 2


a jednak

Zgłoś
Avatar
LICH0 2013-09-18, 19:18
pheterh001 napisał/a:

imegas - zapomniałeś o inflacji, a to dużo zmienia



I o tym, że banki lubią bankrutować, zwłaszcza te, która nie posiadają 100% rezerwy - a nie ma jej żaden bank na całym świcie.
Zgłoś
Avatar
kiziamizia 2013-09-18, 19:38
Oj tam, ważne, że jakiś tam bank, reklamuje pożyczke na, o zgrozo, wyprawkę szkolną dla dziecka.

Czy może być gorzej??
Zgłoś
Avatar
Irenvelle 2013-09-18, 19:45
Ziomek zyjacy z rankignow najwiekszych pazernych kutasow swiata, rzuca pazernymi jak mu sie podoba.
Zgłoś
Avatar
djpaczu94 2013-09-18, 21:22
Jak śmie pouczać nas chujek który żyje w kraju przez który własnie mamy zjebaną gospodarke? Cały krach na giełdach, wszystkie super infalcje to nie przez kogo innego jak przez HAMERYKAŃSKICH chujków którzy robią wały na skale nie kraju ale światową. Żyjcie dali w klatce.

P.S. Sądze że wszystko zaczęło się o WTC gdzie spłoneły grube chajsy
Zgłoś
Avatar
necroboss 2013-09-18, 23:23
Zamknijcie mordy kurwa, rzygać się już chce od czytania i spamowania wszędzie o zjebanym systemie/rządzie/bezprawiu/itd, do powiedzenia wiele, ale tylko w necie. Chcecie coś zmienić? No to bierzcie te kurwa kosy, pałki, róbcie koktajle mołotowa i ZRÓBCIE COŚ zamiast siedzieć na dupie przed kompem, ja pierdole...
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie