18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (2) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 17:51
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 14:20
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 19:52
Jakiś czas temu wstawiłem kilka filmów, w których pokazywałem Wam niebezpieczne, a zarazem piękne sporty - spearfishing (łowiectwo podwodne) i freediving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu). W licznych komentarzach do tych filmów postarałem się Wam przybliżyć sprawy techniczne i zdrowotne dotyczące uprawiania tych sportów (możecie je znaleźć szukając po tagach spearfishing lub freediving).
Co się dzieje aktualnie? W ciągu kilku ostatnich lat freediving zyskał w Polsce wielu nowych zwolenników, a polscy freediverzy należą obecnie do czołówki światowej! Powstaje coraz więcej szkół freedivingu, w całej Polsce...
W tym roku zorganizowaliśmy kilka zlotów freediverów na różnych zalanych kamieniołomach w Polsce. Film, który Wam pokazuję poniżej przedstawia grupowe nurkowanie free na najgłębszym polskim kamieniołomie, na którym trenuje się freediving - krakowskim Zakrzówku. Zlot miał miejsce w połowie lipca 2016 a obejrzeć możecie na nim w akcji m.in. freediverów należących do polskiej czołówki w tym sporcie. Miłego oglądania...

Zgłoś
Avatar
N................y 2016-07-31, 22:14 6
Nie chce mi się oglądać bo nie interesuje mnie ten temat, ale łap browara za konkretny opis
Zgłoś
Avatar
leonfun 2016-08-02, 10:06 4
Zapraszam nad Jezioro Tarnobrzeskie, głębokość ~41m. Od powierzchni do 8-9 metrów wizura OK, później mleko do 25m. Następnie woda do dna kryształ.
Zgłoś
Avatar
tretre50 2016-08-02, 11:08 1
W tym roku Stowarzyszenie Freesiving Poland organizuje jeszcze jeden duży ogólnopolski zlot freediverów - na początku września na jeziorze Powidzkim w Giewartowie.

Tarnobrzeskie to może byc propozycja na jakąś imprezę freedivingową... Trzeba będzie wysłać tam do wody ekipę na głęboki zwiad.

Oczywiście Stowarzyszenie Freediving Poland - pisałem z telefonu i ta klawiatura to jakaś Golgota dla moich palców
Zgłoś
Avatar
bodekblazej 2016-08-02, 21:22
5;53 trup w samolocie, so real:D
Zgłoś
Avatar
h................o 2016-08-02, 21:23 5
Ja z freedivingu to tylko nurkowanie w wannie.
Zgłoś
Avatar
torbiasz 2016-08-02, 21:27 1
nie siedźcie tam za długo, żebyśmy nie ewoluowali w powrotną stronę
Zgłoś
Avatar
Gambler123456 2016-08-02, 21:35 1
Kiedys mnie to troche interesowalo, a wlasciwie to miejscowki. Gdzie mozna znalezc jakies namiary na takie zalane kamieniołomy czy żwirownie? Potrenowałbym płuca
Zgłoś
Avatar
tretre50 2016-08-02, 21:43
torbiasz napisał/a:

nie siedźcie tam za długo, żebyśmy nie ewoluowali w powrotną stronę



Osobiście nie chciałbym, żeby wyrosły mi skrzela (nietwarzowo), ale skrzelozielem to bym nie pogardził... Dlaczego nurkujemy bez sprzętu, na wstrzymanym oddechu? Nie neguję tego, że nurkowanie ze sprzętem jest wymagające i trudne, szanuję umiejętności nurków z butlami, ale... po prostu freediving daje możliwość większej swobody pod wodą i umożliwia lepszy relaks (po wytrenowaniu). Ot tutaj masz krótki filmik, który pokazuje o co mi chodzi:

Zgłoś
Avatar
spinaczel 2016-08-02, 21:46 2
Pod wodą najlepsze jest to,że jest taka cisza i spokoj !
Zgłoś
Avatar
tretre50 2016-08-02, 21:55 1
Gambler123456 napisał/a:

Kiedys mnie to troche interesowalo, a wlasciwie to miejscowki. Gdzie mozna znalezc jakies namiary na takie zalane kamieniołomy czy żwirownie? Potrenowałbym płuca



Jak najprościej znaleźć akwen nadający się do uprawiania freedivingu w swojej okolicy? Najprościej znaleźć w google stronę centrum nurkowego ze swojej okolicy i zobaczyć w galerii z nurkowań gdzie nurkują sprzętowcy. Oni wybierają właśnie akweny głębokie i z czystą wodą To jest sprawdzona dobra metoda.

Na południu Polski, gdzie mieszkam najlepsze akweny do nurkowania free (głęboko, czysta woda, zatopione atrakcje) to właśnie krakowski Zakrzówek i "Koparki" w Jaworznie. Na koparkach zatopione są dwie potężne koparki marki skoda i duży wrak "Wilhelm". Na tym filmiku możesz obejrzeć freediving na "koparkach" (to także filmik ze zlotu freediverów który odbył się latem tego roku):



Bardzo fajne widoki można też podziwiać w naszych polskich jeziorach. Wiele z nich, rozrzuconych po całym kraju jest bardzo czystych i głębokich. Tak wygląda np. pod wodą jezioro Ińsko latem. Nasze wody są wbrew pozorom piękne:



W naszych polskich wodach jest naprawdę sporo do obserwowania. Mają one swoje własne cuda i osobliwości natury. Ze względu na klimat, w naszych wodach mamy znaczne zróżnicowanie natlenienia, nasłonecznienia i temperatury wody w zależności od pory roku. To powoduje, że ich ekosystemy są bardzo dynamiczne i zmienne. Inaczej wygląda ten sam akwen czy rzeka pod wodą zimą, inaczej wiosną, latem czy jesienią...
Zgłoś
Avatar
paul78 2016-08-02, 22:19 1
Freediving fajny ale z butlami można jednak trochę dłużej pod wodą posiedzieć. A najlepiej to na CCR - cicho i lekko.
Zgłoś
Avatar
tretre50 2016-08-02, 22:30
paul78 napisał/a:

Freediving fajny ale z butlami można jednak trochę dłużej pod wodą posiedzieć. A najlepiej to na CCR - cicho i lekko.



Co prawda to prawda wszystko ma swoje wady i zalety... Mnie podoba się to, że uprawiając freediving nie jestem ograniczony czasem pozostawania w samej wodzie i koniecznością przestrzegania planu nurkowego - gdy coś mi się spodoba, zaciekawi mnie to mogę przy tym pozostać i nurkować ile chcę, nawet kilka godzin. Z kolei gdy nurkuję we wrakach lub jaskiniach to faktycznie brakuje mi czasu pozostawania pod wodą. Tam przydałyby się "butelki"...

Znam wiele akwenów w różnych rejonach Polski gdzie bardzo fajnie można nurkować na wstrzymanym oddechu i wiele przy tym zobaczyć. Jak kto chce to mogę podpowiedzieć ten czy tamten - tylko napiszcie w jakiej okolicy to ma być (miasto).
Zgłoś
Avatar
paul78 2016-08-02, 22:37 2
Jest coś fajnego w nurkowaniu bezdechowym (Wielki Błękit oglądałem kilka razy) ale dla mnie to trochę za bardzo hardcorowe. Bałbym się, że zejdę za głęboko i płuca pękną jak będę w połowie drogi na górę.
Zgłoś
Avatar
Igorek95 2016-08-02, 22:52
A tak w wielkim skrócie, ile wytrzymuje pod wodą dobry freediver i na jaką zejdzie głębokość? To mnie ciekawi
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie