18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (1) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 16:58
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 4:40
🔥 Koniec jazdy - teraz popularne
Głosowanie obywatelskie
Roler • 2013-05-10, 19:20
Zaciekawił mnie system głosowania obywatelskiego i zastanawia mnie czy możliwe byłoby wprowadzenie takiego systemu w Polsce.

Na czym to polega ? Bardzo proste, każdy obywatel ma prawo głosu przy konkretnych ustawach. Wiadomo ustaw jest dużo itd. Dlatego wszystko byłoby odpowiednio segregowane. Przykładowy rozwój systemu:
-Strona internetowa z bazą danych, gdzie każdy obywatel ma konto. Login to pesel, a hasło np. numer dowodu i przy pierwszym logowaniu zmieniamy.
-Baza danych posiada naszą datę urodzenia i powiązania rodzinne (partner, dzieci)
-Możliwe jest uzupełnienie danych w kategoriach wykształcenia, pracy. Jednak wiem, że wiele osób stwierdzi, że jest to inwigilacja, dlatego tylko dla osób chętnych.
-W sejmie mamy 50 posłów tworzących ustawy, które podlegają głosowaniu przez najbliższy miesiąc.
Przykład ustawy: Czy 6latki mają iść do szkoły
-system filtruje i dobiera osoby mające prawa głosu w tej kategorii.
>głosują:
Rodzina: osoby mające dziecko poniżej 10 roku życia, młode małżeństwa.
Praca: nauczyciele.

Czyli wybierani są do głosowania ludzie, których konkretna sprawa dotyczy, lub teoretycznie mają pojęcie, o potrzebach społeczeństwa w danej dziedzinie. W ten sposób 40-letni facet nie będzie mógł głosować w sprawie aborcji(chyba, że ma córkę, lub jest pedofilem). Tego rodzaju system sprawiłby, że obywatele zaczęli by się interesować sytuacją kraju.Oczywiście to co pisze ma swoje wady i system powinien być dopracowany, bo pytanie rolników: "Czy powinno się zwiększyć kasę dla rolników o 250%? " byłoby bez celowe.

Od razu mówię, że nie znam się na polityce i prawdopodobnie moje wypociny nie mają sensu ^ ^. Ale dzięki za uwagę.
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2013-05-11, 8:43
System kretyński. Abstrahując od totalitarnych zapędów i rozlewowi krwi który towarzyszy prawie każdej każdej demokracji to problemy są inne, równie duże.
1) Liczność polaków i liczność ustaw jakimi pluje już dziś Bruksela a w mniejszej ilości rząd tubylczy. Nie wspomnę o ustawach obywatelskich. Byś się utopił w tym szambie.
2) Komputery można oszukać zawsze. Papier to nadal najlepsza i najbezpieczniejsza metoda głosowania.
3) Dlaczego kurwa ma istnieć "prawo do głosu w danej kategorii" i na przykład głosować o dzieciach mogą tylko ci którzy mają dzieci...? Rozumiem że co? Aktualnie rodzice mają prawo stworzyć prawo które nakłada nowy podatek na WSZYSTKICH albo kolejne prawo coś regulujące a przyszli rodzicie już w wieku powyżej 18+ nie mają prawa głosu i muszą się podporządkować...? A starsi ludzie którzy odchowali dzieci w milczeniu płacić nowe składki...?
Zgłoś