W migowym. Prosta sprawa, dla nich to jedyny logiczny sposób zawierania myśli, bo język migowy NIE JEST tworem sztucznym, stworzonym jako przenoszenie słów języka fonicznego na migi. To pierwotny twór powstały między ludźmi głuchymi.
Było pytanie o osoby głuche i niewidome. Osoby głuchoniewidome są jednymi z najtrudniejszych przypadków, jeśli chodzi o komunikację, ale spora część z nich stosuje język migowy przekazywany za pomocą dłoni - tj. przykładają dłoń do osoby do nich migającej i w ten sposób rozróżniają kolejne znaki. Nie mam pojęcia w jaki sposób opanowują ten sposób porozumiewania się.
Osoby niewidome śnią, często z obrazami, jeśli nie były niewidome od urodzenia.
Jeśli jest to ślepota bliska całkowitej (bo prawie nigdy nie zdarza się ślepota zupełna, gdzie człek widzi po prostu czerń, często pozostają zbliżone, rozmyte kształty, albo chociaż odbieranie światła (lub jego braku), wtedy człowiek niewidomy miewa sny dokładnie tak, jak na co dzień funkcjonuje - dotyk, dźwięki itd., bez wizji.
Pierwsze dwie informacje zaczerpnięte z audycji słuchanej w TOK FM oraz z mojej książki do migowego, ostatnia z kanału TommyEdisonXP, niewidomym gościu, który ma swój kanał na YT i mówi całkiem ciekawe rzeczy, polecam.
Jeszcze jakieś pytania do wyroczni?