18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (4) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 4:40
🔥 Śmierć na tankowcu - teraz popularne
Groty Nagórzyckie
ozer • 2013-12-30, 16:45
Krótki opis z Wikipedii

Kod:
Groty Nagórzyckie – sztuczne groty znajdujące się w południowej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego przy ulicy Jana Pawła Pod Grotami, biegnącej nad Zalew Sulejowski na terenie byłej wsi Nagórzyce, obecnie dzielnicy Tomaszowa.<br> <br> Są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską" ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.<br> Piasek wydobywano od końca XVIII do początku XX wieku na potrzeby gospodarskie, a później dla hut szkła. Zakaz eksploatacji wydały władze carskie po zawaleniu się jednej z komór w której zginął mieszkaniec Nagórzyc. Od tamtej pory stały się lokalną atrakcją turystyczną, a po zamurowaniu wejść na długo zostały zapomniane. Ponowne zainteresowanie uruchomiło inwestycję w celu odnowienia grot przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Od czerwca 2010 roku czynione były zabezpieczenia grot i przystosowania ich do zwiedzania, a z początkiem 2012 roku groty otworzyły swoje drzwi dla turystów.<br> Groty znajdują się przy ulicy Pod Grotami, gm. Tomaszów Mazowiecki, powiat tomaszowski, województwo łódzkie. Można dostać się tam komunikacją miejską, linią nr.2 z Placu Kościuszki oraz ścieżką rowerową łączącą Tomaszów z Zalewem Sulejowskim.<br> Miejsce to jest wiązane z legendą o zbójniku Madeju.


I kilka zdjęć



































Zgłoś
Avatar
ulifont 2013-12-30, 19:33
zwiedzałbym,świetny materiał, ciekawe co wam przypomina ostatnia fotografia,nie nie szklanego penisa
Zgłoś
Avatar
domat1 2013-12-30, 20:26 1
byłem, widziałem, jedno wielkie g*
Zgłoś
Avatar
ozer 2013-12-30, 21:47
domat1 napisał/a:

byłem, widziałem, jedno wielkie g*



może gówno to nie... ale groty te pamiętam bez biletów, szlaku, i tego dziadka co bajki opowiada zwiedzającym... wtedy było ciemno i strasznie

Szczerze mówiąc i streszczając - obejrzeć warto, fajny klimat... ale to co zrobili to 30 min bablaniny o Madeju i diabłach....

Szkoda że na własną rękę pozwiedzać nie wolno
Zgłoś
Avatar
mis_kudlacz 2013-12-31, 10:19
Jak miałem 4 lata często odwiedzałem te groty z rodzicami. Były wtedy o ile pamiętam na wpół składowiskiem odpadów. Na pewno nie były tak ładnie zagospodarowane. Chyba się tam znów przejadę.
Zgłoś