Gdy w 2011 r. pojawiły się pierwsze przecieki o sprzedaży aktywów, prezes ITI Wojciech Kostrzewa zapewniał, że nikt nie bierze pod uwagę podziału grupy TVN na części. Przekonywał, że jeśli TVN będzie sprzedany, to wyłącznie jako całość. Ale gdy na karku ma się kilka miliardów złotych zadłużenia, rzeczywistość szybko weryfikuje scenariusze.
A dług, zaciągnięty obligacjami ITI i do spłacenia w latach 2017-2020, jest spory - netto to wciąż ponad 2 mld zł.
Dlatego gdy Zygmunt Solorz, właściciel Polsatu inwestował, przejmując m.in. Polkomtel, to ITI głównie wyprzedawało aktywa. Portalu już nie ma - Onet został przejęty przez wydawnictwo Ringier Axel Springer (TVN zachował mniejszościowy pakiet). Nie ma też platformy N, która miała pomóc ITI w walce z Cyfrowym Polsatem. N zostało wchłonięte do NC+, a nową platformę kontroluje francuski koncern Vivendi (TVN ma niespełna jedną trzecią udziałów). I nie tylko, bo w ramach transakcji Vivendi kupiło 40 proc. udziałów w spółce kontrolującej TVN.
W poniedziałek przyszła wiadomość, że ITI sprzedaje kolejne aktywo. Tym razem kupca znalazło Multikino - nowym właścicielem, o ile zgodzi się na to UOKiK, ma być Vue Entertainment, operator ponad stu kin w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Portugalii i na Tajwanie. Ile ITI dostanie za kina, tego spółki nie zdradzają. Na rynku mówi się, że kwota transakcji mogła wynieść ok. 300 mln zł. Multikino w 2011 r. miało niespełna 80 mln euro przychodów i niecałe 14 mln euro EBITDA.
Dług ITI wziął się głównie z finansowania dla platformy N - zyskała ona przez ostatnie lata milion abonentów, o klientów walcząc przede wszystkim z Cyfrą+. Ale w tym samym czasie Cyfrowy Polsat odjechał - z miliona klientów, których miał przy starcie N, dziś ma już ponad 3,5 mln.
Czekam na piękny dzień kiedy to spółka Agora ogłosi bankructwo.. a na dno pójdzie gówno prawda !
Chłodzę na tą okazję butelkę Cristala
http://www.biztok.pl/Dlugi-dlugi-dlugi-ITI-sprzedaje-Multikino-bo-musi-a8029?utm_source=o2_SG&utm_medium=Biznes&utm_campaign=o2
..