18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (5) Soft (5) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 22:48
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 2:25
Avatar
KrisC 2012-12-10, 21:20
@Zakapior. Szpera niczego nie blokuje, jest to mechanizm który ma za zadanie przenosić moment obrotowy na to koło które stawia większy opór. W autach FWD najczęściej stosowane rozwiązanie to Mechanizm Torsen ---> pl.wikipedia.org/wiki/TorSen

Lub Haldex, ale to troszke inna sprawa...

W tylnionapędówkach może być ten sam mechanizm, lub jemu podobny. Zaspawanie dyfra to inaczej "szpera 100%" i jest stosowana głównie przez ludzi którzy chcą driftować, ale mają tylko 4 tysie na stare e36, ludzie robiący to zawodowo stosują najczęściej wymienione wcześniej mechanizmy, bądź "zacieśniają" przełożenie dyferencjału.

Elektroniczna szpera, to np ATTS (Automatic Torque Transmision System) stosowany przed Honde w modelu Prelude w ostatniej generacji. Jest to system sterowany elektronicznie w przeciwieństwie do mechanicznego TorSen'a, ale skutek działania z grubsza ten sam.
Zgłoś
Avatar
Kaprys 2012-12-10, 21:26
zawsze myślałem, że szpera to wewnętrzne tarcie między półosiami napędowymi, by w przypadku poślizgu całkowitego jednej półosi, druga przenosiła moc w x% - stąd szpera 40% czy inne wartości. To nie jest zblokowanie półosi na 'sztywno'. Ale, co ja tam się znam? A FWD owszem można podriftować. Bez ręcznego. Wystarczy operować pedałem gazu. FWD szybciej wyciągniesz z poślizgu, tam gdzie RWD już nic nie zrobisz. Taka prawda.
Zgłoś
Avatar
S................k 2012-12-10, 22:02 3
xiro napisał/a:

Obrazek



lol wut?
Zgłoś
Avatar
Dża 2012-12-10, 22:03 1
Uwielbiam to forum.
Na ostatnich postach pierwszej strony ktoś kłóci się o szperę, przesuwam o kolejne dwie - temat ten sam

To człowiek to teoria.
A przecież mamy Wikipedie.

pl.wikipedia.org/wiki/Mechanizm_r%C3%B3%C5%BCnicowy
pl.wikipedia.org/wiki/Szpera
pl.wikipedia.org/wiki/Sprz%C4%99g%C5%82o_wiskotyczne
pl.wikipedia.org/wiki/TorSen
pl.wikipedia.org/wiki/Haldex
Zgłoś
Avatar
dynd3k 2012-12-11, 8:11

sadistic.pl/gdzie-postawilem-vt154518.htm
Zgłoś
Avatar
lukiduki 2012-12-11, 15:24
szpera to zaspawany dyfer... Co ty pierdzielisz chłopaku? Zasięgnij wiedzy i wróć.
Zgłoś
Avatar
alterego 2012-12-29, 2:58
Uderz sobie w słup golfisto,
czekam na bramie powyżej....
Zgłoś