18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek - małych plików zapisywanych w przeglądarce internetowej - w celu identyfikacji użytkownika. Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.
Obsługa sesji użytkownika / odtwarzanie filmów:


Zabezpiecznie Google ReCaptcha przed botami:


Zanonimizowane statystyki odwiedzin strony Google Analytics:
Brak zgody
Dostarczanie i prezentowanie treści reklamowych:
Reklamy w witrynie dostarczane są przez podmiot zewnętrzny.
Kliknij ikonkę znajdującą się w lewm dolnym rogu na końcu tej strony aby otworzyć widget ustawień reklam.
Jeżeli w tym miejscu nie wyświetił się widget ustawień ciasteczek i prywatności wyłącz wszystkie skrypty blokujące elementy na stronie, na przykład AdBlocka lub kliknij ikonkę lwa w przeglądarce Brave i wyłącz tarcze
Główna Poczekalnia (11) Soft (2) Dodaj Obrazki Dowcipy Popularne Losowe Forum Szukaj Ranking
Wesprzyj nas Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: 45 minut temu
📌 Konflikt izrealsko-arabski Tylko dla osób pełnoletnich - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 3:27
Kilka słów (zaledwie pare) o tym jak to czarnym było źle.

I o tym że wiedza wyniesione ze szkół, telewizji czy nawet książek jest gówno warta, chodź może nawet tańsza.

Zerżnięte z polimatów

Afroamerykanie to termin spopularyzowany przez Malcolma X w latach 60. ubiegłego wieku, który miał być odpowiedzią na pejoratywnie nacechowane określenia, jak negro i nigger, które odnosiły się jedynie do czarnoskórych mieszkańców Ameryki Północnej, czyli potomków afrykańskich niewolników. Ale skąd oni się tam w ogóle wzięli?

Pytanie dość proste, lecz prawda jest bardziej skomplikowana niż to, o czym uczą nas w szkołach. Wszystko zaczęło się w 1492 roku, kiedy Krzysztof Kolumb dotarł do lądu Hispanioli, tym samym zapoczątkowując to, co nazywamy „Wymianą Kolumbijską”. To dzięki niej na Florydzie rosną pomarańcze, we Włoszech pomidory, a idąc do sklepu znajdziesz najlepszą, szwajcarską (sic!) czekoladę.

Nowym szlakiem transoceanicznym przepływało wszytko, co było potrzebne amerykańskim kolonistom: nasiona pochrzynu, prosa, sorga, arbuza, czarny proch, rum, groch, ryż afrykański, pończochy ze szkockiej wełny, tartanowe koce, wymyślne peruki, tysiące skórzanych trzewików i… czarnoskórzy.

Tysiące europejskich przedsiębiorców zafascynowanych perspektywą wielkiej fortuny, po tygodniach ciężkiej podróży przedarło się przez ocean. W końcu konkurencja mała, a zasoby praktycznie niewyczerpane. Pierwsza stałą osadą angielskich kolonistów w Ameryce Północnej był Jamestown. W 1609 roku jej pierwszym admirałem został John Smith, który znany jest bardziej ze swoich miłosnych historyjek z córką indiańskiego wodza – Matoaką, lepiej znaną jako Pocahontas.

Za nim poszli inny szukający szczęścia, zarówno w biznesie jak i miłości. Wbrew pozorom, Indianki nie były takie cnotliwe, szczególnie kiedy wódz obdarowywał nimi białych gości. Z różnym skutkiem zakładano coraz to nowe miasta, w których grupy europejczyków próbowały przetrwać na nieprzyjaznej ziemi. Pielgrzymi w Nowej Anglii utrzymywali się ze sprzedaży futer bobrowych, hiszpańscy konkwistadorzy wydobywali srebro, ale to co nas najbardziej interesuje to wielkie plantacje tytoniu w Wirginii, na których wyrób rozwinęła się niewyobrażalna wręcz moda. Pierwszy raz w dziejach, ludzkość uległa niemal równoczesnemu na całym świecie zauroczeniu obyczajową nowinką. Palili wszyscy – starzy, młodzi, zdrowi i chorzy. W Mandżurii w 1635 roku doszło do tego, że żołnierze sprzedawali broń by móc zażyć kolejną dawkę nikotyny. Nie lepiej wyglądała sytuacja w Europie. W połowie XVII wieku do dopiero co konsekrowanej Bazyliki św. Piotra docierały skargi, że księża odprawiają mszę z cygarami w ustach! Nic dziwnego, że rozgniewany papież Urban VIII natychmiast im tego zabronił.

Popyt na Nicotiana tabacum stale rósł. Aby go zaspokoić osadnicy dążyli do ciągłego poszerzania areału upraw. Nie było innej metody, jak tylko mozolne ręczne karczowanie lasów, a później jeszcze bardziej pracochłonna praca na polu: orka, pielenie, nawadnianie, zbiór i suszenie liści na drewnianych stelażach, a w końcu pakowanie ich w sprasowane bele i załadunek na statku. Wszystko to wymagało ogromnego nakładu pracy. Jak plantatorzy mieli sobie z tym poradzić? No jak?

Otóż nie! Nie od razu zaczęto interesować się Afrykanami. W 1650 roku w całej Wirginii żyło ich zaledwie trzystu. Na pierwszy ogień poszli natomiast najmici, czyli angielscy bezrobotni, którzy za darmową podróż do Nowego Świata pracowali również za darmo na plantacji sponsora. Zazwyczaj od 4 do 7 lat. Tak aby zdążył odpracować przejażdżkę. Początkowo był to najbardziej opłacalny interes. Pod koniec XVII wieku średnia cena Afrykańczyka w pełni sił wynosiła 25 funtów, podczas gdy za przejęcie kontraktu angielskiego wyrobnika płacono około dziesięciu. Poza tym, jak pisał Adam Smith: „chętne ręce lepiej pracują”. Czarnoskórzy niewolnicy nie znali języka i musieli się uczyć wszystkiego od początku. Co gorsza, mieli wszelkie powody do ucieczki, sabotażu i mordowania ciemiężycieli. Z pamiętników kolonistów dowiadujemy się, że faktycznie ich właściciele żyli w ciągłym strachu. Lecz nagle w ostatnim dwudziestoleciu XVII wieku liczba czarnych niewolników eksplodowała do bagatela 16 000 i nie przestała rosnąć! W ciągu 30-40 lat ich liczba wzrosła o 5333%. Nasuwa się pytanie: czemu? Skoro byli tak mało wydajni, czemu europejczycy w ogóle zaprzątali sobie nimi głowę?

Według Charlesa C. Manna wpłynęły na to 3 racjonalne czynniki. Używając słowa racjonalne, nie mam tu na myśli uczuć, takich jak chęć władzy, naturalnej namiętności każdej ludzkiej jednostki. Chodzi mi o przyczyny które można zmierzyć, zważyć, policzyć i w przystępny sposób opisać.
Krzywa przyrostu łącznej liczby imigrantów (tylko białych) i rzeczywistej populacji Jamestown. Choroby nie mają skrupułów.

Po pierwsze, najmici po przesłużeniu kilku lat pod opieką pana byli ponownie wolnymi osadnikami. Zazwyczaj kończyli kontrakt i brali się do uprawy tytoniu na własny rachunek, który jak już wspomniałem – był bardzo lukratywnym biznesem. Tym samym, konkurencja szybko się zwiększała, a koszty pracy rosły. Prawo popytu i podaży mówi, że „jeśli liczba pracodawców nieproporcjonalnie zwiększa się w stosunku do liczby pracobiorców – koszt pracownika rośnie”. Z perspektywy ustatkowanego już plantatora idiotyzmem byłoby doprowadzenie do takiej sytuacji.

Po drugie, z tego samego powodu roczny koszt utrzymania niewolnika był znacznie niższy niż najemcy. Cena jego zakupu amortyzowała się nawet dziesiątki lat. Tym samym, czarnoskóry pracownik stał się drogą inwestycją, która jednak po latach musiała się zwrócić.

Po trzecie i najważniejsze, czarnoskórzy byli odporni na choroby, które dziesiątkowały ludność białą i czerwonoskórą. Szczególnie na odmianę malarii Plasmodium vivat. Biologicznie byli lepiej przystosowani do pracy w trudnych warunkach – a więc nie owijając w bawełnę, mieli po prostu genetyczną przewagę. Potwierdzają to badania Philipa Curtina, jednego z najlepszych badaczy historii niewolnictwa. XIX-wieczne raporty stwierdzały, że na malarię umierało 48%-67% stanu osobowego rocznie! W tym samym czasie, w oddziałach złożonych z samych Afrykanów odsetek ten wynosił zaledwie 3%!

Ekonomiczna logika takiej statystyki była nieubłagana. „Przy założeniu, że koszt utrzymania pracownika pozostawał taki sam, plantatorzy preferowali czarnoskórych, jeśli ich cena nie przekraczała trzykrotności ceny nabycia kontraktu robotnika z Europy” – spuentował Curtin.

Te tezy każą zweryfikować pogląd tych, którzy oskarżają białych osadników o rasizm. Fakty historyczne oraz prosta ekonomia wydają się przeczyć tej teorii. Nie byli rasistami, egoistami – z pewnością, ale nie rasistami! Na tym tle podbudowująca wydaję się myśl, że wyzysk nie miał podziału na rasy.
Zgłoś

Zrzutka na serwery i rozwój serwisu

Witaj użytkowniku sadistic.pl,

Od czasu naszej pierwszej zrzutki minęło już ponad 7 miesięcy i środki, które na niej pozyskaliśmy wykorzystaliśmy na wymianę i utrzymanie serwerów. Niestety sytaucja związana z niewystarczającą ilością reklam do pokrycia kosztów działania serwisu nie uległa poprawie i w tej chwili możemy się utrzymać przy życiu wyłącznie z wpłat użytkowników.

Zachęcamy zatem do wparcia nas w postaci zrzutki - jednorazowo lub cyklicznie. Zarejestrowani użytkownicy strony mogą również wsprzeć nas kupując usługę Premium (więcej informacji).

Wesprzyj serwis poprzez Zrzutkę
 już wpłaciłem / nie jestem zainteresowany
Avatar
stery_srh 2013-05-09, 0:19 39
Eurek napisał/a:

... a więc nie owijając w bawełnę...


Powyższe powiedzenie użyte w tym temacie, brzmi dość zabawnie.
Zgłoś
Avatar
ASAKKU 2013-05-09, 9:55 1
To, to chuj. Rosjanie i Polacy podobno jako jedyne nacje podczas wczasów na czarnym lądzie najrzadziej chorują na malarię,bo... się dobrze konserwują
Ale, że to niemedialne, więc nie zrobią niestety o tym reportażu w TV
Zgłoś
Avatar
Un_Nem 2013-05-09, 10:06
@stery_srh
tez kcialem to napisac
Zgłoś
Avatar
froqer 2013-05-09, 13:44 5
A co w tym jest takiego sensacyjnego? Jest tu coś czego nie można się dowiedzieć samemu? Albo w szkole?

Chuj mnie obchodzi czy byli rasistami. Jako biały nie potrzebuje się podbudowywać i tłumaczyć wszystkim, że to nie nasza wina, to nie był rasizm.
Poza tym byli rasistami. A jak traktować coś co nie nadaje się do niczego innego jak do pracy? Na równi z białym właścicielem? Raczej na równi z jego krowami.
"Czarni byli odporni na choroby"
Co za głupi argument? I co z tego? Tylko to, że nadają się do pracy. Z białymi najmitami podpisywano kontrakty - za uczciwą pracę, uczciwa zapłata, czyli zwolnienie z kosztów przyjazdu. Czy z czarnymi ktoś podpisywał kontrakty?

KKK - fakt historyczny świadczący o czymś zupełnie innym. A prosta ekonomia raczej stworzyła podstawy rasizmu w ameryce - lepiej, taniej, pewniej ściągnąc czarnucha pracującego za darmo niż zatrudnić białego i mu płacić. Czarnych traktowano jak bydło, to raczej nie mieli szans na rozwój kulturalny czy społeczny. Ergo - biały potrafi pisać i ma rodzinę, czarny nie potrafi i nie ma rodziny. Kto jest gorszy? Czarny. Czarny chce głosować? No, ale jak, przecież nie potrafi pisać. Błędne koło.

Próby udowadniania, że rasizmu nie było są cokolwiek śmieszne.

Uważam rasizm w stosunku do czarnych za całkowity przypadek. Po pierwsze, w starożytności niewolnikami byli głównie biali (Rzym), po drugie, gdyby w Afryce mieszkali zieloni ludkowie i przejawiali taką samą niechęć do rozwoju kulturalno-państwowego - rasizm w naszych czasach dotyczyłby głównie zielonych.

BTW, nie uważacie, że mimo wszystko czarni są podobni do niektórych małp? Tak szczerze.
Zgłoś
Avatar
B................r 2013-05-09, 14:37
Ciekawe, nie wiem czy to prawda- ale poczytam. Piwo.
Zgłoś
Avatar
Eurek 2013-05-09, 18:31
@froger

Wstawka nie miala udawadniac ze rasizmu nie ma tylko mial skonfrontowac sie z twoja wiedza ze szkol. Sam czytajac dokladnie podrecznik na historii dwa lata temu kiedy jeszcze historie mialem widzialem tylko obrazki o tym ze niewolnictwo bylo czarne (a na paczatku przewaga bylo niewolnictwo biale wynikajace z wieziennych zsylek) ze to bylo zle i jedyne co przynioslo to (sic!) rasizm. O dziwo czytajac o Rzymie to dowiedzialem ze niewola germanow galow i pontow przyniosla duze zyski gospodarcze etc. czego o czarnym niewolnictwie hamerykanskim sie nie czyta.
Zgłoś
Avatar
Mentorstajl 2013-05-10, 19:24
I tak nie przeczytam
Zgłoś
Avatar
froqer 2013-05-10, 19:25
Niewolnictwo zawsze przynosi zyski, bo jest darmowe. Ale nie możesz zapomnieć, że poniekąd doprowadziło do upadku Rzymu.
Poza tym niewolnictwo jest złe, bo łamie prawa człowieka. (Czy czorny jest człek? żarcik) Trzeba pamiętać, że mało brakowało też bylibyśmy niewolnikami Hitlera i ochoczo realizowali, pod batem, plan germania.
Nie wydaje mi się też, żeby było napisane, że przyniosło tylko rasizm.

Chociaż może i nie powinienem się odzywać, bo miałem bardzo rozszerzoną historię i wiem, że jest zupełnie inna niż ta podstawowa.
Zgłoś
Avatar
whoever85 2013-05-10, 19:39
pytam, bo nie wiem. ktoś mi wytłumaczy, o co chodzi z tym "sic!" ?? bo do niczego nie moge tego podpiąć. No chyba, że sick...
Zgłoś
Avatar
froqer 2013-05-10, 19:44 1
sic, od tradycyjnego znaczenia troche odeszło w popularnym języku, ale jest nawet w dobrych czasopismach używane. Służy do zaznaczenia, że to co poprzedza "[sic!]" wydarzyło się naprawdę albo ma zwrócić na coś uwagę.
Zgłoś
Avatar
i................y 2013-05-10, 20:01
@up: ...a pochodzi z łaciny (sic - tak). Przepraszam, że ci się tak wpierdalam w środek wypowiedzi. Chciałem się tylko dowartościować, że przynajmniej tyle wiem.
Zgłoś
Avatar
froqer 2013-05-10, 20:07
@up, właśnie dlatego napisałem, że tradycyjne znaczenie różni się od tego teraz
Zgłoś
Avatar
i................y 2013-05-10, 23:20
Dlaczego? Nie napisałbyś "tak" w celu uwiarygodnienia wypowiedzi? Jak najbardziej brzmiałoby to naturalnie. (tak!)
Zgłoś
Avatar
kapral 2013-05-10, 23:22
no zaraz ale czarnych nie hodowali na grządkach tylko z afryki trzeba było zwozić. i co, sami się zgadzali? :|
Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie  
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nas do oznaczania kategorii wiekowych materiałów wideo wgranych na nasze serwery. W związku z tym, zgodnie ze specyfikacją z tej strony oznaczyliśmy wszystkie materiały jako dozwolone od lat 16 lub 18.

Jeśli chcesz wyłączyć to oznaczenie zaznacz poniższą zgodę:

  Oświadczam iż jestem osobą pełnoletnią i wyrażam zgodę na nie oznaczanie poszczególnych materiałów symbolami kategorii wiekowych na odtwarzaczu filmów
Funkcja pobierania filmów jest dostępna w opcji Premium
Usługa Premium wspiera nasz serwis oraz daje dodatkowe benefity m.in.:
- całkowite wyłączenie reklam
- możliwość pobierania filmów z poziomu odtwarzacza
- możliwość pokolorowania nazwy użytkownika
... i wiele innnych!
Zostań użytkownikiem Premium już od 4,17 PLN miesięcznie* * przy zakupie konta Premium na rok. 6,50 PLN przy zakupie na jeden miesiąc.
* wymaga posiadania zarejestrowanego konta w serwisie
 Nie dziękuję, może innym razem