18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia (3) Soft (4) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 18:23
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:16
📌 Powodzie w Polsce - ostatnia aktualizacja: Wczoraj 21:44
Jak wiadomo kamuflaż to stosowany od niespełna 100 lat rodzaj wojskowej taktyki, polegającej na wprowadzeniu w błąd przeciwnika poprzez ukrycie wojsk i sprzętu czy obiektów fortyfikacyjnych. Jest to kluczowy element kontrinwigilacji (przeciwobserwacji)
W skrócie im lepiej się zamaskujesz tym większe szanse na sukces a zwłaszcza na przeżycie A sztuka ma ta coraz ważniejsze znaczenie w dzisiejszych czasach i rodzaju prowadzonych "wojen".
Parę ciekawych fotek ze sztuki kamuflażu.






reszta w komentarzu
Zgłoś
Avatar
virusotron 2013-01-19, 17:16 3
0xFF napisał/a:

"Malowanie te w samolotach ma duże znaczenie też do bycia niewidzialnym przez radary."
Ciągle nie mogę przestać się śmiać.



A wiesz, że farba może tez absorbować fale? Nie możesz się przestać śmiać ze swojej niewiedzy.
Zgłoś
Avatar
Ranger 2013-01-19, 17:22 2
Cytat:

Ciekawe malowanie okrętu, ktoś coś więcej wie na ten temat?



To jest tzw. kamuflaż mimetyczny(deformujący). Jego zadaniem jest rozbicie sylwetki okrętu tak, żeby mózg obserwatora określił go jako błąd optyczny i pominął przy obserwacji.
Wielu ludzi myśli, że kamuflaż musi mieć kolory otoczenia, żeby wtopić żołnierza w tło. Nie jest to prawdą ponieważ kamuflować można również w inny sposób - zastosować barwy kontrastujące z otoczeniem. Wtedy obserwator ma utrudnione zadanie podczas obserwacji ponieważ jego mózg pomija takie przedmioty z powodu niedopasowania do otoczenia.

Idealnym przykładem takiego kamuflażu jest belgijski ''Jigsaw'':
www2.ttcn.ne.jp/camouflage/camo_pattern/belgium_jigsaw_camo.jpg
Zgłoś
Avatar
c................r 2013-01-19, 17:31
Dick napisał/a:

Jak wiadomo kamuflaż to stosowany od niespełna 100 lat rodzaj wojskowej taktyki...



Że co proszę?

Człowieku, kamuflaż jest stosowany już od kurwa wieki wieków!!
Twój prapraprapradziad stosował kamuflaż, kiedy chciał upolować jakiegoś dzika w lesie.
Zastanów się najpierw co chcesz napisać, a potem dopiero napisz... albo nie... lepiej wróć do szkoły na lekcje historii, a potem przyjdź tutaj napisać co się dowiedziałeś.
Jak byłem wojskowym, tak w życiu nie słyszałem większego gówna.
Peace
Zgłoś
Avatar
0xFF 2013-01-19, 17:33
@virusotron Owszem może, zgaduj dalej dlaczego.
Zgłoś
Avatar
BadAttitude 2013-01-19, 17:39 1
0xFF napisał/a:

@up Nie przestałem, ponawiam pytanie - co ma barwa samolotu do efektu Dopplera ?



Barwa samolotu ma niewiele wspólnego z jego niewidzialnością dla radarów, również dopplerowskich, natomiast FARBA którą są pokryte samoloty już tak. Polecam koledze pomacać temat farb pochłaniających fale tudzież farb pochłaniających z wykorzystaniem nanorurek
Zgłoś
Avatar
marna 2013-01-19, 17:40
sadistic.pl/znajdz-kotka-vt101893.htm tu lepszy przykład kamuflażu
Zgłoś
Avatar
0xFF 2013-01-19, 17:44 1
@2up Dokładnie na taką wypowiedź czekałem, brawo pierwszej osobie za umiejętność czytania ze ze zrozumieniem i odpowiadania na dane pytania.
Zgłoś
Avatar
Paskudny Stary Dżon 2013-01-19, 17:45 2
clubber84 napisał/a:



Że co proszę?

Człowieku, kamuflaż jest stosowany już od kurwa wieki wieków!!
Twój prapraprapradziad stosował kamuflaż, kiedy chciał upolować jakiegoś dzika w lesie.
Zastanów się najpierw co chcesz napisać, a potem dopiero napisz... albo nie... lepiej wróć do szkoły na lekcje historii, a potem przyjdź tutaj napisać co się dowiedziałeś.
Jak byłem wojskowym, tak w życiu nie słyszałem większego gówna.
Peace



Ale w wojskowości pierwszy raz zastosowano kamuflujące umundurowanie tuż przed I WŚ. Armia pruska i cesarsko-królewska jako pierwsze zaczęły używać szarawych mundurów.
Zgłoś
Avatar
PegasiBierzeWDupe 2013-01-19, 17:50
clubber84 napisał/a:



Że co proszę?

Człowieku, kamuflaż jest stosowany już od kurwa wieki wieków!!
Twój prapraprapradziad stosował kamuflaż, kiedy chciał upolować jakiegoś dzika w lesie.
Zastanów się najpierw co chcesz napisać, a potem dopiero napisz... albo nie... lepiej wróć do szkoły na lekcje historii, a potem przyjdź tutaj napisać co się dowiedziałeś.
Jak byłem wojskowym, tak w życiu nie słyszałem większego gówna.
Peace



trep alert

nie spytam się czy taki szczegół to powód do pisania takich rzygowin, cóż, przecież znam Twoją odpowiedź...
Zgłoś
Avatar
Moby_Dick 2013-01-19, 17:57 1
@clubber84, Widać chujowym wojskowym byłeś. Zaraz jeszcze powiesz że Cezar pierwszy zastosował kamuflaz. @Paskudny Stary Dżon, dzięki za uprzedzenie i wyjaśnienie dla pana powyżej- wojskowego . Proponuję mu samemu się najpierw zastanowić co chce napisać!
Zgłoś
Avatar
kaisel 2013-01-19, 18:21
Dick napisał/a:



Obrazek



Tam mi się skojarzyło (Hungarian Puli)

Zgłoś
Avatar
BadAttitude 2013-01-19, 18:45 2
Odnośnie kamuflażu (oraz historii tegoż) można by napisać naprawdę opasłą książkę. W Wikipedii [EN] jest dość obszerny artykuł (włącznie z historią) en.wikipedia.org/wiki/Military_camouflage - i naprawdę niektórzy się zdziwią patrząc na daty (szczególnie jeśli chodzi o stosowanie maskowania okrętów) Zamiast targować się o to kto ma większą wiedzę czy niewiedzę (dodatkowo bezsensownie ubliżając adwersarzom) - można podyskutować, każdy dowie się czegoś ciekawego. @autor tematu - bardzo fajny artykuł
Zgłoś
Avatar
klint0n 2013-01-19, 19:16 1

Nieźle co?
Zgłoś
Avatar
vede 2013-01-19, 21:56 3
Zgłoś
Avatar
kurczasty 2013-01-20, 0:44 1
Jeszcze przypomniało mi się to zdjęcie samolotu z kamuflażem z WWII

Zgłoś
Przejdź to ostatniego posta w temacie