18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
Główna Poczekalnia Soft (2) Dodaj Obrazki Filmy Dowcipy Popularne Forum Szukaj Ranking
Zarejestruj się Zaloguj się
📌 Wojna na Ukrainie - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 10:27
📌 Konflikt izrealsko-arabski - ostatnia aktualizacja: Dzisiaj 5:34
🔥 Ratowanie jaszczurki - teraz popularne
napotkałem dzisiaj ciekawy artykuł

otóż od 1 kwietnia pełne odliczenie VAT od auta osobowego ma przysługiwać tylko wtedy, gdy wykorzystujemy je wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Od początku prac nad nowymi przepisami Ministerstwo Finansów daje do zrozumienia przedsiębiorcom, że pełne odliczenie jest mało realne - mówi Michał Borowski, ekspert BCC, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Tym, którzy odważą się zaryzykować, grozi karą. Maksymalny wymiar grzywny za nieprawidłowe odliczenie VAT przy nabyciu i eksploatacji samochodu wynosi 16 mln 128 tys. zł. To najwyższa kara pieniężna przewidziana w kodeksie karnym skarbowym. trzeba prowadzić ewidencję, kiedy gdzie i po co pojechaliśmy, ustawa czeka na podpis bronka.
W skrócie jeśli kupimy auto na firmę, odliczymy Vat a pojedziemy do osiedlowego sklepu po byle co, lub na wakacje lub byle gdzie ( nie na użytek firmowy) to płacimy karę... (oczywiście jeśli ktoś się dopatrzy czegoś)

co z tego wynika
po pierwsze wystarczy zapłacić +/- 30 tyś więcej (owego podatku VAT) aby uniknąć kar wszelakich (w zależności od samochodu)
po drugie dokumenty same się nie sprawdzą...
Pozatrudniajmy więcej urzędasów

PS ciekawe jaką zamierzają wprowadzić karę za używanie firmowego długopisu do napisania chociażby listy zakupów? może dożywocie

PS2 wszystko w tym kraju idzie w złym kierunku, nic tylko czekać na podpis bronka...
Zgłoś
Avatar
jzvtec 2014-03-06, 18:50
może mam ciężki dzień, ale nic nie rozumiem...
Zgłoś
Avatar
czarnahalina 2014-03-06, 18:55
jzvtec napisał/a:

może mam ciężki dzień, ale nic nie rozumiem...



chodzi o to że jeśli kupisz samochód na firmę, a pojedziesz nim do sklepu po cukier to płacisz za nie dostosowanie się.

PS wiem przez chwile nie było połowy tekstu... mój bład
Zgłoś
Avatar
szopenfeldziarz 2014-03-06, 19:44
Tytuł posta jak z "Faktu" albo Onetu.
Zgłoś
Avatar
andyq 2014-03-06, 19:56 1
Jak dla mnie to auta z kratka po zamknieciu firmy powinny stac na parkingu. Zlodziejstwo sie wozi na koszt wszystkich. Kazdy pojazd kupiony na firme powinien miec GPS i karte kierowcy. Autem takim powinni poruszac sie tylko pracownicy zatrudnieni w danej firmie a nie zona i dzieci prezesa. Tak w temacie VAT i odliczen to odliczenia powinny byc zlikwidowane a VAT mniejszy. Wtedy pomimo nizszej stawki VAT wplywy do budzetu byly bu wieksze. Teraz jest za duzo mozliwoscu wyprowadzania kasy.
Samochody, telefony, laptopy itp dla rodzin wlascicieli.
Pamietajcie ze jest jeszcze cos co sie nazywa wartosc ksiegowa. Np. Pan X kupuje na firme auto jezdzi nim zona a wszystkie koszta odlicza od VAT. Wszystkie te koazta po odjeciu od wartosci zakupu auta stanowia jego wartosc ksiwgowa. I po kolku latach auto warte na gieldzie 30000 wedlug wartosci ksiegowej jest warte 5000 i za tyle syn Pana X odkupuje od niego auto. Teraz sprzedaje je na gieldzie i zarbia 25000 na czysto a umowe wypisuje na 5000. Oczywiscie podatek 2% nalicza mu od 30000 bo taka wartosc ale nie zaplaci podatku od dochodu.
Wlasnie dla tego powinni zniesc odliczenia.
Zgłoś
Avatar
Polandball 2014-03-07, 0:11
andyq, z tym VAT-em się zgodzę, że powinien być niski i bez odliczeń, ale kurwa co żeś się tak dopierdolił do tych przedsiębiorców?

Żal ci dupę ściska, że ktoś potrafi wykorzystać istniejące luki prawne? Nikt ci nie zabrania założyć sobie firmę i kupić auto z kratką dla żony.
Pokazujesz skrają zawiść będącą cechą narodową polaków - jak sąsiad coś ma to mu dopierdolić.

Zdecyduj się, albo jesteś za całkowitą inwigilacją, albo za całkowitą wolnością - inaczej wybierasz rozwiązania tylko do odpowiadającej ci sytuacji.
Zgłoś
Avatar
Ork.Fajny 2014-03-07, 6:12
andyq napisał/a:

Autem takim powinni poruszac sie tylko pracownicy zatrudnieni w danej firmie a nie zona i dzieci prezesa. Tak w temacie VAT i odliczen to odliczenia powinny byc zlikwidowane a VAT mniejszy.


Zdajesz sobie sprawę że te dwa zdania się wykluczają...?
Zgłoś